Na rynku robotów współpracujących regularnie pojawiają się nie tylko nowe produkty, ale też działalność w tym sektorze rozpoczynają kolejne firmy. Najnowszą jest Mitsubishi Electric, która wprowadziła do sprzedaży pierwszego z serii cobotów Melfa Assista.

Jest nim dokładniej RV-5AS-D – sześcioosiowy robot współpracujący o dokładności pozycjonowania ±0,02 mm, zasięgu 900 mm i ładowność 5 kg. Robot spełnia wymogi ISO 10218-1 oraz normy/specyfikacji ISO/TS15066 określającej wymagania bezpieczeństwa dla współpracujących robotów przemysłowych.

Wraz z produktem wprowadzono środowisko programowania graficznego RT Visualbox. Robot jest programowany za pomocą przeciągania i upuszczania ikon (bloków), które wskazują poszczególne jego operacje Tego środowiska można także użyć do symulowania pracy programów.

Robota można też uczyć ruchów i rejestrować je za pomocą dedykowanego panelu sterowania na ramieniu. Tryb bezpośredniego sterowania (uczenia) pozwala operatorowi wziąć chwytak robota i przesunąć go do pożądanej pozycji, a następnie zapisać ten ruch przez naciśnięcie przycisku na panelu zamontowanym na przedramieniu robota. Wokół ramienia robota zamontowany jest sześciokolorowy pierścień LED, który zapewnia wizualne wskazanie stanu pracy maszyny. Każdy kolor identyfikuje inny tryb działania, alarmy lub usterki. Klawiatura na ramieniu może być używana do uruchamiania i zatrzymywania robota, resetowania błędów lub do uczenia zadań.

Koszt zakupu to około 34 tys. dolarów. Zgodnie z informacjami firmy w przyszłości spodziewać się można pojawienia się kolejnych cobotów z omawianej serii.

Więcej o robotach współpracujących:

Rynek cobotów: do 2030 roku możliwe coroczne wzrosty nawet o 30%

Roboty współpracujące i mobilne roboty AGV