Roboty mobilne to maszyny coraz powszechniejsze zarówno w zakładach produkcyjnych, magazynach, jak też popularyzujące się w innych aplikacjach. Również na rynek z nimi związany wchodzą kolejni dostawcy. Najnowszym jest tu Rockwell Automation, który kilka dni temu poinformował o przejęciu kanadyjskiego producenta robotów Clearpath Robotics.

Rockwell Automation jest znanym producentem automatyki przemysłowej, sterowników oraz szerokiej gamy oprogramowania. Przejmowana firma, Clearpath Robotics, jest z kolei jednym z pionierów w zakresie autonomicznych robotów mobilnych (AMR), czyli mogących nawigować bez dodatkowej infrastruktury zewnętrznej w zróżnicowanych, zmieniających się środowiskach. Oferuje ona, poprzez swój dział OTTO Motors, roboty mobilne o udźwigu od 150 do 1900 kg, a wraz z nimi oprogramowanie do zarządzania pracą (zarządzanie flotą). Przedsiębiorstwo dostarcza też platformy jezdne UGV i AGV pozwalające odbiorcom na tworzenie własnych maszyn. Clearpath Robotics działa na rynku od 2009 i ma globalną bazę klientów, wśród których są m.in. General Electric, Toyota czy NASA.

roboty mobilne

To nie pierwsza taka transakcja

roboty mobilneOmawiana transakcja to nie pierwsze tego typu wydarzenie w ostatnich latach. W 2021 roku szwajcarskie ABB zakupiło hiszpańskiego producenta robotów ASTI Mobile Robotics. jego oferta obejmowała roboty autonomiczne, wózki transportowe oraz kompleksową ofertę oprogramowania. W kolejnych latach było ono integrowane z ofertą ABB w zakresie robotów, automatyzacji maszyn i oprogramowania.

Cofając się jeszcze o kilka lat, można opowiedzieć podobną historię, ale dotyczącą Omron Electronics. W 2015 roku japoński koncern poinformował o zamiarze przejęcia amerykańskiej firmy Adept Technology. Dzisiaj jej roboty, już jako maszyny Omron Electronics, z powodzeniem oferowane są jako element portfolio japońskiego dostawcy. Opisywana transakcja kosztowała firmę, zresztą podobnie jak w przypadku ABB, około 200 mln dolarów. Jednocześnie obydwa przejęte przedsiębiorstwa działały na rynku od początków lat 80. zeszłego wieku.

Warto nadmienić, że branży dzieje się o wiele więcej. W samym tylko 2022 roku Bosch Rexroth przejął większość udziałów w Kassow Robots (roboty współpracujące), na rynku amerykańskim Sarcos kupił RE2 Robotics, wtedy też połączyły się MiR oraz AutoGuide Mobile Robots. W bieżącym roku zaś Jungheinrich przejął firmę Magazino, a United Robotics Group – hiszpańską Robotnik Automation.

Rockwell Automation – korzyści ze zmian

W przypadku firm takich jak Rockwell Automation, ABB czy Omron Electronics przejęcia producentów robotów stanowią ważny element rozszerzający, uzupełniający ich całościową ofertę. Roboty, a w szczególności wersje mobilne, to dzisiaj popularne maszyny w obszarze produkcyjnym, magazynowym i jednocześnie stanowiące łącznik tych dwóch domen (intralogistyka). To jednocześnie urządzenia uniwersalne, a do tego coraz ściślej z resztą systemów sterowania i produkcyjnych. Właśnie to ostatnie jest bardzo atrakcyjne, jeżeli weźmie się pod uwagę rozwiązania, które już mają omawiane firmy. Daje to możliwość zaoferowania złożonych i dopracowanych systemów, które odpowiadają na cały czas rosnące potrzeby przemysłu i innych branż w zakresie intralogistyki.

roboty mobilne

Przedstawiciele Rockwell Automation wymieniali liczne korzyści i plany związane z przejęciem. Są to m.in.: rozszerzenie oferty o nowe maszyny AMR, które będą współpracować z istniejącymi systemami firmy, a także uzupełnienie istniejących systemów sterowania ruchem i logistyki. Ma to również pozwolić stworzyć wyróżniające się na tle konkurencji portfolio systemów transportu. Warto dodać, że Rockwell Automation jest globalną firmą dostarczającą rozwiązania do automatyzacji i optymalizacji procesów produkcyjnych. Ma ona ponad 100 lat doświadczenia rynkowego i oferuje szeroki zakres produktów. Obejmuje to: sterowniki programowalne (PLC), systemy sterowania ruchem, bezpieczeństwa maszyn i inne. Do tego dochodzi oprogramowanie przemysłowe, a także rozwiązania z zakresu IIoT (Industrial Internet of Things).

roboty mobilne

Omawiane zmiany oznaczają z kolei dla Clearpath Robotics dostęp do globalnej sieci sprzedaży i wsparcia technicznego Rockwell Automation. Dodatkowo zapewniają możliwość integracji produktów z szerokim portfolio rozwiązań koncernu.

Roboty mobilne – rynek na ścieżce wzrostowej

A co z perspektywą innych producentów robotów mobilnych? Dla nich zmiany takie jak omawiane oznaczają rozszerzenie obecności globalnej i możliwość dotarcia do tysięcy nowych klientów na całym świecie. Perspektywa ta jest szczególnie istotna w kontekście rozwijającego się rynku AGV/AMR. ABB podczas przejęcia ASTI prognozowało, że do 2025 roku globalna sprzedaż robotów mobilnych wyniesie 14 mld dolarów. Oceniało również, że roczna stopa wzrostu CAGR będzie na poziomie około 20%. Według raportów Interact Analysis to może stać się już w tym roku. Jednocześnie rynek ten pozostaje rozproszony i spodziewać się można kolejnych zmian. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że robotami mobilnymi zainteresowanych jest dzisiaj coraz więcej branż, a ich aplikacje już dawno wykroczyły poza przemysł i logistykę.

roboty mobilne