Jak stworzyć zaawansowaną linię produkcyjną z efektywnym wykorzystaniem maszyn takich jak roboty mobilne do przemieszczania komponentów i produktów? Jak osiągnąć wysoką efektywność tych robotów we współpracy z cobotami i innymi urządzeniami, zapewniając jednocześnie łatwość wprowadzania zmian? Przedstawiamy redakcyjny skrót relacji z wydarzenia Omron Flexible Manufacturing Roadshow, gdzie kwestie te były głównym tematem dyskusji. Wydarzenie było także okazją do spotkania z kierownictwem japońskiej firmy i zwiedzenia jej zakładu produkcyjnego w Europie.

Roboty mobilne i nowoczesna produkcja

Omron Flexible Manufacturing Roadshow to cykliczne wydarzenie odbywające się od kilku lat na terenie różnych państw Europy. W listopadzie odwiedziło Polskę, konkretnie Wrześnię, a my mieliśmy okazję brać udział w analogicznej konferencji miesiąc wcześniej w Holandii. Spotkanie to zorganizowano w holenderskim zakładzie Omron, pełniącym rolę europejskiego centrum serwisowego, gdzie mieliśmy szansę spotkać się z ekspertami zajmującymi się rozwojem technologii i produktów firmy.

roboty mobilne

Roboty mobilne

W ofercie firmy autonomiczne roboty mobilne są już od 2015 roku, kiedy Omron przejął amerykańskiego producenta Adept Technology. Obecnie portfolio firmy obejmuje roboty o różnej nośności – od kilkudziesięciu kilogramów do 1,5 tony, wraz z oprogramowaniem i akcesoriami, co umożliwia tworzenie zaawansowanych systemów intralogistycznych. Głównym celem spotkania było zademonstrowanie kompleksowych rozwiązań, gdzie roboty, podajniki, urządzenia i systemy automatyki skutecznie ze sobą współdziałają. Warto podkreślić, że takie demonstracje są rzadkością na targach z powodu ich skomplikowania.

Co można było zobaczyć na miejscu? Zaprezentowano rozbudowaną wersję nowoczesnej linii produkcyjnej składającą się z przenośników i licznych robotów mobilnych. Wśród nich znalazły się modele z serii LD o nośności 60/90/150 kg oraz największy robot HD-1500. Wyposażone w specjalne nakładki i osprzęt, roboty pracowały w systemie łączącym zaprogramowaną i autonomiczną nawigację. W systemie wykorzystano również paletyzującego cobota RB1200 oraz mobilnego manipulatora MoMa, czyli robota AMR z zintegrowanym cobotem. Zadania instalacji obejmowały przenoszenie towarów, autonomiczny transport materiałów i produktów oraz paletyzację.

Kluczowym elementem takich systemów jest oprogramowanie zarządzające flotą robotów. W tym przypadku chodzi o System Fleet Manager, który umożliwia kontrolę do 100 robotów, elastyczne zarządzanie ich trasami oraz optymalizację ich pracy. Demonstrator umożliwiał obserwację różnych funkcji przepływu towarów oraz symulacji pracy robotów.

W przedstawionej instalacji wykorzystano również systemy wizyjne oraz inne technologie, w tym IoT, umożliwiające identyfikację i śledzenie produktów na każdym etapie produkcji. Za analizę danych i sterowanie procesami odpowiedzialna była platforma Sysmac, a do wymiany danych użyto prywatnej sieci 5G. Komunikacja ta ma kluczowe znaczenie dla przyszłości autonomicznych rozwiązań transportowych w przemyśle. Podsumowując, prezentowana linia produkcyjna stanowiła przykład kompleksowego systemu, pozwalającego na praktyczne testowanie nowoczesnych technologii sprzętowych i oprogramowania. Krótki film prezentujący roboty mobilne poniżej:

Jak produkowane są komponenty automatyki i sterowania?

's-Hertogenbosch, znane również jako Den Bosch, to holenderskie miasto, które stanowi kluczowe miejsce produkcji firmy Omron w Europie. Mniej więcej godzinę jazdy od Amsterdamu mieści się zakład produkujący komponenty automatyki i sterowania, europejskie centrum dystrybucyjne oraz serwisowe, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć roboty mobilne. W Den Bosch działa również zespół badawczo-rozwojowy firmy.

Podczas wizyty w zakładzie mogliśmy obejrzeć jak powstają panele operatorskie, komputery przemysłowe, roboty i inne urządzenia związane z bezpieczeństwem. Ich produkcja jest dostosowana do globalnych rynków i charakteryzuje się dużą zmiennością oraz zróżnicowaniem typów wyrobów. Stąd też konieczność stosowania metod umożliwiających serializację i śledzenie produktów. Fabryka wykorzystuje także zaawansowane systemy cyfrowe do zbierania i analizowania danych, w tym oparte na sztucznej inteligencji.

Roboty mobilne

Chodząc po zakładzie, oczywiście ubrani w odzież zabezpieczającą przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD), mogliśmy też obserwować procesy montażu, produkcji oraz intralogistyki. W tych ostatnich intensywnie wykorzystywane są roboty mobilne, które transportują komponenty i gotowe wyroby do obszarów odkładczych i magazynowych, wykorzystując specjalne pojemniki transportowe. Układ fabryki jest gęsto upakowany, z dużą liczbą stanowisk montażowych i infrastruktury, co wymaga od robotów nawigacji w ograniczonej przestrzeni i dynamicznym środowisku, z uwzględnieniem ciągłego ruchu pracowników i modyfikacji układu zakładu.

W produkcji stosowane są różnorodne metody identyfikacji i kontroli jakości, w tym systemy wizyjne i rentgenowskie, szczególnie w linii montażu elektroniki. Ponieważ urządzenia produkowane w Den Bosch to głównie produkty elektroniczne, zakład ten skupia się na produkcji elektroniki na kilku liniach montażowych SMT oraz dodatkowych stanowiskach ręcznych. W linii montażu wykorzystywane są maszyny do kontroli jakości z algorytmami analityki i sztucznej inteligencji opracowanymi przez firmę. Zebrane dane są analizowane, umożliwiając wykrywanie anomalii już na wczesnych etapach montażu, co redukuje przestoje i podnosi jakość produktów.

Zakład korzysta również z tradycyjnych robotów, które są integralną częścią systemów automatyzacji w różnych obszarach produkcyjnych, w tym montażu, kontroli, testowania i grawerowania laserowego. Dla procesów trudnych do automatyzacji, stosowane są systemy pick-to-beamer, które wspomagają pracowników w montażu poprzez wskazówki dotyczące kolejności i położenia komponentów, śledzą ruchy dłoni i ostrzegają o błędach. Systemy te są zdolne do uczenia się od operatorów, co zwiększa efektywność produkcji i wspiera procesy zarządzania wiedzą.

Wywiady i inne wartościowe informacje

W artykule, który został w całości opublikowany na stronie AutomatykaB2B, można również przeczytać o ewolucji firmy Omron, o jej specjalizacji i planach rozwojowych. Publikowane są też dwa wywiady (pierwszy i drugi) z jej kadrą zarządzającą. Polecamy w szczególności drugi, dotyczący tematów R&D.