Szybka transformacja miejsc pracy widoczna w różnych branżach, której jesteśmy świadkami w ostatnich latach – niezależnie od tego, czy jest to przejście na pracę hybrydową, wprowadzenie nowych technologii, czy wdrożenie stacji robotycznych do wykonywania ciężkich prac fizycznych, zapowiada kolejne zmiany, a postępy w robotyce jeszcze bardziej je przyspieszają.

— artykuł firmowy —

W ciągu ostatnich kilku lat wiele firm wdrożyło zmiany oparte na nowoczesnych technologiach. Ponieważ społeczeństwo staje się coraz bardziej cyfrowe, wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań i skuteczne zarządzanie nowymi procesami jest kluczem do sukcesu niemal każdego przedsiębiorstwa.

Nowe trendy w branży – pakowanie cobotem, paletyzacja cobotem

Nie inaczej jest w branży paletyzacji i pakowania. Innowacje w tym obszarze znacznie ułatwiają proces produkcji, pozwalając firmom osiągnąć większą wydajność, bezpieczeństwo oraz optymalizację kosztów. W tej dziedzinie coraz większą popularnością cieszą się coboty, czyli roboty współpracujące, które są wyjątkowo elastycznymi rozwiązaniami oferującymi możliwość dostosowania do potrzeb danej aplikacji. Tradycyjne roboty przemysłowe pozostają istotnym czynnikiem w obszarach przemysłu, ale na rynku widoczna jest tendencja do zmian w kierunku bardziej elastycznych modeli produkcji. Wynika to w dużej mierze z faktu, że tradycyjne roboty przemysłowe mają zwykle duże gabaryty i zaprogramowane są na szybkie czasy cyklu, co wymaga wygrodzenia i bardziej złożonego wdrożenia. Coboty mogą zaś wykonywać podobny zakres czynności jak tradycyjne roboty przemysłowe i pracować „ramię w ramię” z człowiekiem, gdyż są mniejsze, lżejsze, wyposażone w dodatkowe czujniki bezpieczeństwa i łatwiejsze we wdrożeniu. Zostały zaprojektowane do pracy u boku ludzi i lepiej nadają się do środowisk wymagających elastyczności. Są one również bardzo opłacalne, co jest kluczowym czynnikiem dla firm wprowadzających automatyzację.

Innowacyjne rozwiązanie z cobotem HC20

Fot. 2. Stacja ProPak 1.5 z cobotem Yaskawa HC20 paletyzuje kartony dla branży spożywczej (źródło: Biuro Inżynierskie IEC)
Stacja ProPak 1.5 z cobotem Yaskawa HC20 paletyzuje kartony dla branży spożywczej (źródło: Biuro Inżynierskie IEC)

Cela paletyzująca opracowana przez partnera firmy Yaskawa – Biuro Inżynierskie IEC – jest doskonałym przykładem wyżej wspomnianych zmian. Firmy wdrożyły pierwszą stację do paletyzacji w Polsce wyposażoną w robota współpracującego o udźwigu do 20 kg – HC20. Klient, dla którego zaprojektowano stację, działa w branży spożywczej, co stanowiło dodatkowe wyzwanie ze względu na takie wymagania, jak przystosowanie do kontaktu z żywnością, a co za tym idzie konieczność zastąpienia konwencjonalnych środków smarnych smarami spożywczymi, a także zapewnienie wysokiej szczelności całego systemu. Robot Yaskawa o opływowej konstrukcji oferujący stopień ochrony IP67 był doskonałym wyborem dla integratora, który od lat poszukiwał cobota o udźwigu powyżej 12 kg do swojej stacji paletyzacji ProPak 1.5.

Paletyzacja na najwyższym poziomie dzięki cobotom Yaskawa HC20 I HC30

Wprowadzone u klienta z branży spożywczej rozwiązanie pokazało, że zarówno cobot Yaskawa HC20, jak i wersja o większym udźwigu HC30 są w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym zadaniom związanym z paletyzacją. Stacja Biura Inżynierskiego IEC jest prawdopodobnie jednym z najszybszych rozwiązań z cobotem tego typu na rynku, co pozwala na znaczne przyspieszenie procesu pakowania i paletyzacji. Yaskawa nieustannie rozwija technologie, aby zapewnić swoim klientom najnowocześniejsze i najbardziej innowacyjne produkty. Stosuje przy tym komponenty o najwyższej jakości renomowanych producentów z branży automatyki przemysłowej, co gwarantuje ich niezawodność i trwałość. Niezwykle efektywnym elementem układu jest też kolumna podnosząca, przeznaczona dla robotów HC20 i HC30, która zwiększa wydajność pracy, umożliwiając układanie na palecie nawet na wysokość 2800 mm. Specjalnie dla tej stacji opracowano autorski system pobrania zawsze jednej przekładki oraz multipobrań i multiodłożeń, zwiększając funkcjonalność i wydajność. Ponadto stacja ProPak 1.5 została skonstruowana w sposób umożliwiający współpracę wielu robotów. Producent zadbał również o bezpieczeństwo: urządzenie spełnia najwyższe standardy w tym zakresie, ma kategorię 3 zgodnie z normą PLd, a wygrodzenia zostały zastąpione skanerami bezpieczeństwa. Dodatkowo system zaopatrzono w funkcje monitorowania parametrów pracy, analizy wydajności oraz funkcję umożliwiającą określenie konieczności przeprowadzenia serwisu.

Kontrola ruchu: strefa żółta – informuje robota, że operator jest w pobliżu. Powoduje spowolnienie robota bez konieczności resetu po opuszczeniu strefy; strefa czerwona – informuje robota, że operator jest bardzo blisko. Powoduje spowolnienie robota oraz konieczność resetu po opuszczeniu strefy

Produkt jest dostępny od ręki, w przypadku zaś wyprzedania stanów magazynowych termin realizacji wynosi jedynie ok. ośmiu tygodni. Yaskawa zapewnia profesjonalne wsparcie zdalne, aby zagwarantować kompleksową pomoc i umożliwić rozwiązywanie ewentualnych problemów. Producent ma duże doświadczenie w branży, a rozwiązania Biura Inżynierskiego IEC z sukcesem zostały wdrożone w ponad sześćdziesięciu dużych przedsiębiorstwach spożywczych i kosmetycznych. Możliwe są dostawy w Polsce i za granicę. Interfejs oraz dokumentację przetłumaczono na pięć języków, co ułatwia korzystanie z systemu w różnych krajach.

Wydajność, precyzja, elastyczność i bezpieczeństwo to główne korzyści, które niesie ze sobą wykorzystanie cobota w procesie pakowania i paletyzacji. Roboty współpracujące pozwalają firmom osiągnąć konkurencyjną przewagę na rynku, minimalizując błędy, poprawiając jakość produktów i zwiększając wydajność. Dzięki wykorzystaniu cobotów w procesie pakowania i paletyzacji klienci mogą cieszyć się zwiększoną wydajnością, oszczędnością czasu i materiałów, a także większym bezpieczeństwem pracy. Produkty z oferty Yaskawa nie tylko są dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta, ale także wykorzystują najnowocześniejsze rozwiązania dostępne na rynku.

Przyszłość branży pakowania i paletyzacji: coraz większa rola cobotów

Stworzenie celi paletyzacji wymaga opracowania nowego sprzętu, oprogramowania, aplikacji, czujników, interfejsów itd. Producenci sprzętu, firmy, które tworzą nowe aplikacje i produkty w oparciu o istniejące technologie, będą kołem napędowym tego procesu. Są oni w stanie tworzyć innowacje poprzez łączenie technologii w celu zapewnienia kompletnych rozwiązań dla najbardziej powszechnych zastosowań, takich jak właśnie pakowanie i paletyzacja. W rezultacie automatyzacja stanie się bardziej zaawansowana, a jednocześnie łatwiejsza w zastosowaniu niż kiedykolwiek wcześniej.

Ponieważ coboty nadal zmieniają sposób wykonywania pracy w takich zastosowaniach, jak pakowanie i paletyzacja, w kolejnych latach jeszcze więcej firm zwróci się w stronę lekkich robotów współpracujących, aby zwiększyć modułowość produkcji. Waga i wszechstronność robotów będą kluczowymi argumentami dla tych, którzy szukają nowych rozwiązań automatyzacji. Coraz więcej firm przechodzi na automatyzację wspomaganą przez coboty, ale wiele z nich nadal będzie chciało obsługiwać duże ładunki. Dobrą wiadomością jest to, że ostatnio Yaskawa wprowadziła coboty o większym udźwigu i większym zasięgu, co zapewnia jej konkurencyjność na rynku i jest dowodem na to, że firma zawsze odpowiada na potrzeby klientów i zmiany na rynku.

Artykuł firmy Yaskawa


Zobacz trzy coboty Yaskawa w działaniu

1. Prezentacja stacji do paletyzacji z cobotem HC20 ProPak 1.5

 

2. Yaskawa MOTOMAN HC30PL – paletyzacja kartonów cobotem o udźwigu 30 kg

 

3. Aplikacja montażu przy użyciu cobotów MOTOMAN HC10 Yaskawa