Gdyby obudzono mnie w środku nocy i kazano wymienić nie 50, ale choćby trzech największych dostawców automatyki, musiałbym chwilę zastanowić się. Siemens, Rockwell Automation i Emerson, a może zamiast niego ABB – to pierwsze nazwy, które przychodzą mi do głowy. Czy jednak nie za bardzo polegam na swojej pamięci, szczególnie w kontekście dynamicznych zmian na rynku? Z pomocą przychodzi nowe badanie ARC Advisory Group, w którym znajduje się nie tylko wykaz liderów branży automatyki, ale też interesująca dyskusja na temat ich działań w celu wzmacniania pozycji rynkowej.
— FELIETON —
W raporcie wyróżniają się dwa wątki: technologiczny oraz rynkowy, przy czym w tym ostatnim główną rolę odgrywają akwizycje. Zeszły rok przyniósł szereg takich transakcji, w szczególności zakup National Instruments przez Emersona, co ugruntowało jego pozycję jako lidera na rynku amerykańskim. W 2023 sfinalizowano także przejęcie Aveva przez Schneider Electric oraz zakup szwedzkiego startupu AI Viking Analytics przez ABB. To jednak nie wszystko. PTC nabyło dostawcę oprogramowania pure-systems, Belden przejął CloudRail, a Rockwell Automation kupił firmę Verve Industrial. Przejęcia nie tylko wprowadziły zmiany w rankingu, ale, co nawet ważniejsze, były w dużej mierze ukierunkowane na rozbudowę oferty w obszarze oprogramowania, cyberbezpieczeństwa i generalnie na zwiększanie kompetencji cyfrowych firm.
Ostatnie lata sprzyjały takim zmianom, bowiem rynek dynamicznie rozwijał się i odbudowywał po pandemii. Warto jednak zaznaczyć, że do znalezienia się na liście TOP 50 nie trzeba być wielkim koncernem czy mieć na koncie spektakularnych działań w zakresie fuzji i akwizycji. Festo (9. miejsce), Phoenix Contact (10. miejsce), Beckhoff (20. miejsce) oraz HARTING i Lenze (odpowiednio 38. i 39. miejsce) – to tylko niektóre firmy z omawianej listy. Są one dobrze znane automatykom, mogą pochwalić się latami organicznego, międzynarodowego rozwoju i jednocześnie rodzinnym rodowodem.
W centrum zainteresowania liderów branży automatyki są dzisiaj technologie obliczeniowe i oprogramowanie. Takimi są edge oraz cloud computing, wirtualizacja, a także zapewnianie interoperacyjności m.in. dzięki standardowi OPC UA. Ważnym obszarem jest również rozwój platform industrial IoT, takich jak Siemens MindSphere, ABB Ability, Rockwell Automation FactoryTalk InnovationSuite czy Schneider Electric EcoStruxure. Rozwiązania te integrują dane z różnych aplikacji i urządzeń, umożliwiając ich zaawansowaną analizę oraz zapewniając dostęp do informacji w czasie rzeczywistym.
Kolejnym kluczowym zagadnieniem jest rozwój sztucznej inteligencji (AI). Dzisiaj najpopularniejszym jej zastosowaniem w przemyśle jest predykcyjne utrzymanie ruchu, które pozwala przewidywać awarie i minimalizować przestoje. AI zmienia metody prowadzenia oraz optymalizacji procesów, niewątpliwie ma też potencjał zrewolucjonizować rynek automatyki. Istotnym aspektem jest również rozwój zaawansowanych narzędzi do zarządzania danymi. W nowoczesnym przemyśle generowane są ich ogromne ilości, a skuteczna analiza i wykorzystanie danych w celach biznesowych stanowi dziś jedno z głównych wyzwań stojących przez naszą branżą. Narzędzia to umożliwiające, w szczególności z AI, będą zwiększały efektywność produkcji, obniżając jej koszty, w tym koszty mediów, zapewniały firmom wsparcie w podejmowaniu decyzji i większą konkurencyjność. Globalne inwestycje w AI mogą do 2025 roku osiągnąć wg Goldman Sachs wartość 200 miliardów dolarów!
Sprzęt nadal odgrywa bardzo istotną rolę! Niezmiennie rośnie popularność technologii ethernetowych, a nowe standardy, takie jak Ethernet-APL (Ethernet Advanced Physical Layer), umożliwiają stosowanie tej popularnej sieci już na poziomie urządzeń produkcyjnych, czujników i elementów wykonawczych. Na znaczeniu zyskują też inne rozwiązania, jak choćby TSN (Time-Sensitive Networking) – zapewniające lepszą synchronizację i zwiększające wydajność sieci. Warto również zwrócić uwagę na technologie edge computing, które umożliwiają przetwarzanie danych blisko ich źródła i przesyłanie do chmury już wstępnie przetworzonych informacji.
W ocenie ARC to jednak sektor usług jest najszybciej rozwijającą się częścią biznesu dostawców automatyki. Przewyższa procentowo wzrosty przychodów zarówno ze sprzedaży urządzeń, jak i oprogramowania, a firmy dzięki nim mogą wzmacniać relacje z klientami, oferując im usługi wspierające ich transformację cyfrową oraz zrównoważony rozwój produktów. W ocenie ARC właśnie rozbudowa oferty technologicznej oraz usługowej pozostaną kluczowymi elementami strategii największych graczy w branży automatyki.
Dodatkowo na rynku otwierają się nowe obszary. Przykłady obejmują: transformację energetyczną, dekarbonizację, technologie wodorowe oraz gospodarkę cyrkularną – i tutaj również angażują się firmy branżowe. Wzrosty zaobserwować można także w dziedzinach elektryfikacji, produkcji półprzewodników i w sektorze transportowym. Pomimo tegorocznego globalnego spowolnienia oraz obaw związanych z sytuacją geopolityczną, perspektywy na lata 2025 i kolejne są obiecujące. Liderzy branży będą musieli stawiać czoła różnym wyzwaniom, ale stoją na solidnym gruncie z perspektywami rozwoju w średnim i długim okresie. I tego scenariusza się trzymajmy!
PS Zakres przedmiotowy rankingu obejmuje szeroką grupę komponentów i urządzeń z zakresu automatyki i sterowania, oprogramowania, napędów oraz technologii pomiarowych. Wykluczono w nim natomiast m.in.: roboty przemysłowe, systemy zarządzania budynkami (BMS) oraz aparaturę elektryczną. Opis raportu opublikowano na tej stronie
Felieton został opublikowany w magazynie APA 11-12/2024 – polecam lekturę magazynu. To chwilowo ostatni tego typu artykuł analityczny mojego autorstwa publikowany w tej formie i tutaj. Pozdrawiam!