Optymalizacja produkcji i zwiększenie wydajności poprzez jak najlepsze wykorzystanie zasobów jest potrzebą każdej branży. Producenci, zachęcani przez nowe technologie, coraz częściej przekonują się, że połączone w sieć urządzenia produkcyjne mogą nie tylko udoskonalić tradycyjny proces produkcyjny, ale także wprowadzić przemysł w zupełnie nowy wymiar wydajności. Co więcej, wprowadzenie nowych technologii pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie materiałów i energii, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia wpływu na środowisko.

— artykuł firmowy —

Więcej informacji na temat korzyści z modernizacji oświetlenia i możliwości jej finansowania. Zapisz się na bezpłatny webinar, który odbędzie się 21 września o 10.00.

https://connect.zumtobelgroup.com/Webinar-modernizacja-oswielenia-wrzesien

Nowoczesne oświetlenie LED w przemyśle wspiera zakłady produkcyjne w ich transformacji w fabryki typu smart, w których zaawansowane technologie i systemy oparte na danych znacznie usprawniają działanie procesów produkcyjnych, stanowiąc mechanizm napędzający innowacyjność, wydajność i optymalizację.

Dzięki integracji systemu oświetlenia z ekosystemem Przemysłowego Internetu rzeczy (IIoT – Industrial IoT) inteligentnej fabryki, zbierane informacje mogą być wykorzystane do optymalizacji rozmieszczenia stanowisk, usprawnienia organizacji pracy i lepszego planowania zasobów. Inteligentne oświetlenie z zaawansowaną sensoryką i komunikacją może gromadzić dane na temat obecności, wykorzystania oświetlenia i zużycia energii, pozwalając odpowiednim służbom/osobom podejmować trafniejsze decyzje na podstawie otrzymanych danych niemal w czasie rzeczywistym. Stanowi istotny element transformacji zakładu produkcyjnego w kierunku osiągnięcia bardziej zaawansowanej, efektywnej i zrównoważonej produkcji.

Dobrze zaplanowane oświetlenie przemysłowe w znacznym stopniu przyczynia się do sukcesu ekonomicznego przedsiębiorstw, zapewniając liczne korzyści, o których więcej poniżej.

Oszczędność energii i kosztów

Jednym z głównych powodów modernizacji oświetlenia jest poprawa efektywności energetycznej. Wymiana tradycyjnych świetlówek na oświetlenie LED pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o 50%. Inteligentne wykorzystanie czujników obecności daje możliwość dalszego zmniejszenia zapotrzebowania na sztuczne światło o 20% do 40%. Centralnie sterowane systemy zarządzania czasem zapewniają, że oświetlenie jest włączane tylko wtedy, gdy jest naprawdę potrzebne. Czujniki światła dziennego przyciemniają oprawy w zależności od ilości dostępnego światła dziennego, gwarantując tym samym stały poziom oświetlenia.

Przejście na energooszczędne oświetlenie to także redukcja kosztów w długoterminowej perspektywie. Diody LED mają dłuższą żywotność i są bardziej odporne na uszkodzenia, przez co lepiej się sprawdzają w trudnych warunkach, jakie panują w zakładach produkcyjnych, gdzie są narażone na kurz, wibracje i ekstremalne temperatury. Warto wybierać oprawy oświetleniowe, które są trwałe i łatwe w konserwacji, co przełoży się na rzadszą wymianę i tym samym mniejsze koszty konserwacji.

Oświetlenie połączone z IoT może monitorować stan opraw oświetleniowych, wykrywając potencjalne problemy i umożliwiając predykcyjną konserwację. Takie proaktywne podejście zapobiega nieplanowanym przestojom i zakłóceniom w procesie produkcji.

Korzyści dla środowiska

Budynki są jednym z głównych czynników powodujących zmianę klimatu. Według szacunków Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP), 40% zapotrzebowania na energię w Europie pochodzi z sektora budowlanego. W skali globalnej branża ta odpowiada za jedną trzecią (34%) światowego zapotrzebowania na energię i 37% emisji gazów cieplarnianych związanych z energią i procesami produkcyjnymi.

Cele Unii Europejskiej dotyczące osiągnięcia neutralności klimatycznej Europy do 2050 r. wyraźnie kontrastują z tymi wartościami konsumpcji.

Wymiana oświetlenia na LED pozwala na redukcję tego negatywnego wpływu na środowisko. Zmniejszone zużycie energii przekłada się na niższą emisję dwutlenku węgla (CO2) – głównego gazowego czynnika przyczyniającego się do globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych. Z kolei dłuższa żywotność diod LED oznacza mniej wymian i mniej zużytych części, co skutkuje mniejszą ilością odpadów elektro-śmieci, które mogą stanowić problem środowiskowy.

Wybierając dostawcę oświetlenia warto zwrócić uwagę na to, czy posiada Deklaracje Środowiskowe Produktu (Environmental Product Declarations – EPD), czyli dokument szczegółowo opisujący oddziaływanie produktu na środowisko podczas jego całego cyklu życia (LCA) oraz czy jest to deklaracja weryfikowana przez niezależną stronę trzecią.

W deklaracji EPD znajdują się informacje dotyczące oddziaływania produktu na środowisko na poszczególnych etapach jego wytwarzania i cyklu życia: od pozyskania materiałów, przez etap produkcji, transport, montaż, użytkowanie, aż do utylizacji i recyklingu. Ułatwiają one porównanie poszczególnych produktów pod względem ich wpływu na środowisko oraz zwiększają szanse budynku na uzyskanie certyfikatu BREEAM lub LEED.

Zwiększenie bezpieczeństwa

Modernizacja przestarzałego oświetlenia na nowoczesne, wysokowydajne oprawy LED klasy przemysłowej to jeden ze sposobów na poprawę bezpieczeństwa obiektu. Przede wszystkim pomaga wyeliminować potknięcia i poślizgnięcia. Kiedy pracownicy nie widzą przeszkód, trudno jest im je ominąć. W wielu przypadkach słabe oświetlenie zmusza pracowników do korzystania z oświetlenia dodatkowego lub przenośnego. Oświetlenie LED zapewnia lepszą widoczność i pozwala szybciej dostrzec zagrożenia, jak np. zbliżające się wózki widłowe, ograniczając tym samym ryzyko wypadku.

Właściwe oświetlenie pozwala redukować odczuwalne zmęczenie, co jest szczególnie ważne w obiektach, w których praca odbywa się przez całą dobę. Kiedy pracownicy są zmęczeni, są mniej zaangażowani, a ich czas reakcji jest wydłużony, co sprawia, że są mniej zdolni do wykrywania i unikania zagrożeń, a przez to bardziej podatni na wypadki. Wysokiej jakości oświetlenie LED, zbliżone do światła dziennego przy odpowiednim natężeniu w zakładzie pracy zmniejsza zmęczenie nawet 5-krotnie i poprawia skupienie na wykonywanych zadaniach poprzez naturalne obniżenie poziomu melatoniny.

Nie należy zapominać, że wyeliminowanie tradycyjnych świetlówek zmniejsza narażenie pracowników na działanie substancji toksycznych. Nowoczesne diody LED nie zawierają rtęci ani innych szkodliwych toksyn, co zmniejsza ryzyko dla pracowników i jest kolejnym argumentem przemawiającym za inwestycją w instalację oświetleniową. Tym bardziej, że w tym roku z rynku europejskiego zostaną wycofane świetlówki T5 i T8 oraz świetlówki kompaktowe (CFL). Jest to zgodne z dyrektywami Ecodesign i RoHS. Zakaz produkcji nieefektywnych źródeł światła będzie oznaczał, że od sierpnia 2023 roku dostępność zacznie się zmniejszać, a ostatecznie ceny wzrosną.

Oświetlenie wspiera koncentrację i produktywność

W przyszłości wymagania wobec pracowników zauważalnie wzrosną. Rutynowe funkcje będą coraz bardziej zautomatyzowane, natomiast coraz bardziej skomplikowane zadania wymagające ręcznej interwencji będą wymagały odpowiednio przeszkolonych pracowników.

Ponadto ważnym czynnikiem jest demografia. Zmieniające się wzorce wiekowe pracowników pociągają za sobą nowe wymagania dotyczące miejsca pracy. Z wiekiem starzeje się wzrok ludzki – jego ostrość, skupienie na przedmiocie, rosną także potrzeby dotyczące ilości światła i konieczność dobrego doświetlenia miejsca pracy.

Dobra jakość światła jest podstawowym wymogiem dla dobrego samopoczucia pracowników, przyczynia się do tego, że są oni zmotywowani i bardziej skoncentrowani, dzięki czemu w lepszym stopniu są w stanie sprostać złożonym zadaniom. Zwiększa to wydajność i znacznie obniża liczbę błędów.

Oprócz efektów wizualnych i emocjonalnych, światło w miejscu pracy ma również znaczenie biologiczne. Światło o krótkofalowych, niebieskich składnikach widma ma działanie aktywizujące, podczas gdy światło ciepłobiałe ma wpływ relaksujący.

Biologicznie efektywne oświetlenie może zapewnić długotrwałe wsparcie dla zdrowia pracowników, szczególnie w obszarach produkcyjnych bez naturalnego światła dziennego lub w przypadku nocnej zmiany. Naturalny rytm snu i czuwania jest wzmacniany poprzez celowe zastosowanie natężenia i barwy światła, które imitują naturalne światło dzienne.

Podsumowując, wymiana konwencjonalnego oświetlenia takiego jak świetlówki, oprawy rtęciowe, sodowe czy nawet metalohalogeny na oświetlenie LED przynosi wiele korzyści związanych zarówno z oszczędnościami finansowymi, jak i zwiększonym komfortem użytkowania oraz zrównoważonym działaniem. Długa żywotność, mniejsze zużycie energii i korzystny wpływ na środowisko to tylko kilka z wielu powodów, dla których warto rozważyć taką modernizację.

Dowiedz się więcej podczas webinaru!

Potrzebujesz więcej informacji na temat korzyści z modernizacji oświetlenia i możliwości jej finansowania? Dołącz do webinaru prowadzonego przez ekspertów Grupy Zumtobel.

Zapisz się na bezpłatne wydarzenie, które odbędzie się 21 września o 10.00.

Kliknij i zapisz się: https://connect.zumtobelgroup.com/Webinar-modernizacja-oswielenia-wrzesien

Podczas webinaru dowiesz się m.in.:

  • jak oświetlenie pomaga zapobiec wypadkom w miejscu pracy?
  • jak oświetlenie wspiera pracowników, zwiększając wydajność ich pracy?
  • jakie oszczędności można osiągnąć przy wymianie oświetlenia na LED?
  • jak sterowanie pomaga dodatkowo zmniejszyć zużycie energii?
  • jak właściwie przeprowadzić modernizację, by oświetlenie spełniało wymagania normatywne?
  • jak modernizacja oświetlenia wpływa na zmniejszenie emisji CO2?jakie są możliwości finansowania inwestycji?

Grupa Zumtobel (marki Zumtobel, Thorn i ThornEco)

tel. 22 856 74 31, info.pl@zumtobelgroup.com