W Gdańsku w AMBEREXPO już po raz piętnasty spotkają się specjaliści z branży transportu szynowego – a także zwykli miłośnicy kolei, których przecież nie brakuje. Wezmą udział w Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO, zaplanowanych między 19 a 22 września.

Zgodnie z założeniami organizatorów głównym celem TRAKO jest prezentacja systemów transportowych oraz infrastruktury kolejowej w Polsce, Europie i na świecie, wraz z zarysowaniem możliwych perspektyw rozwoju. W Gdańsku promuje się więc nowe koncepcje, interesujące konstrukcje, systemy spedycji i logistyki kolejowej, a przy okazji propaguje samą ideę transportu kolejowego (oraz tramwajowego) i korzyści z nią związanych. Całość zaplanowano w czterech podstawowych segmentach: tabor, infrastruktura, spedycja, szynowa komunikacja aglomeracyjna i miejska.

Wstęp na targi możliwy jest wyłącznie po dokonaniu rejestracji oraz opłaceniu wejściówki. Goście branżowi mogą brać udział w targach od wtorku 19.09 do czwartku 21.09 w godz. 10-17 i w piątek 22.09 od godz. 10 do 16. Tego ostatniego dnia ekspozycje zewnętrzne mogą także zwiedzać hobbyści i fani kolei. Wszystkie informacje na stronie www.trakoexpo.com.

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO oraz na terenach do niego przylegających pojawić się ma ponad sześciuset wystawców z trzydziestu krajów, z których część zagospodaruje pawilony narodowe z Austrii, Czech, Finlandii, Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Prognozowany jest udział ponad 25 tys. gości branżowych z ponad czterdziestu krajów. Rekordowo zapowiada się ekspozycja zewnętrzna, która obejmie aż 51 wystawców, premiery oraz ciekawe eksponaty taborowe.

Oczywiście oprócz tego, co na firmowych stoiskach, na wszystkich gości czeka bogaty program imprez towarzyszących. Jak zapewnia targowa rada programowa, złoży się na nią prawie sto debat, seminariów i konferencji. Wśród tych pierwszych w ramach dyskusji otwarcia posłuchamy o „Strategicznej roli kolei w budowie odporności Europy”, a następnie o konsolidacji kolei (Grupa PKP) oraz kobietach w sektorze kolejowym (PKP SA). Warto polecić również debatę/konferencję „Plany zrównoważonej mobilności – nowe podejście do transportu” (UTK) oraz seminarium „Koleje Dużych Prędkości (KDP)” (SITK RP).

Hyperloop Conference

21 września odbędzie się konferencja poświęcona kolei bardzo dużych prędkości

22 września w godz. 10-16 odbędzie się IV Dzień Edukacji i Kariery, w trakcie którego wystawcy zaprezentują najciekawsze oferty pracy, staży i praktyk. Głównym celem tych spotkań będzie możliwość bezpośredniej wymiany informacji oraz rozpoznanie wzajemnych oczekiwań, pracodawców i pracobiorców, także w perspektywie wyboru kierunku studiów, ich specjalizacji czy też studiów doktoranckich. Dodatkowym magnesem przyciągającym widzów ma być… pokaz mody mundurowej. Spokojnie – na razie chodzi jedynie o pokaz ubiorów obowiązujących wśród pracowników PKP SA, PKP Intercity, Polregio, Kolei Mazowieckich, Wielkopolskich, Małopolskich i Śląskich, a także Arriva, SKM Warszawa oraz SKM Trójmiasto.

Tradycyjnym elementem targowego pejzażu są, rzecz jasna, także rozstrzygnięcia branżowych konkursów, połączone z wręczaniem nagród i wyróżnień. Na tegorocznym TRAKO nastąpi uroczyste zakończenie aż ośmiu tego typu plebiscytów. Po raz drugi wręczona zostanie nagroda medialna im. Jana Raczyńskiego, dziennikarza i wieloletniego członka Rady Programowej. Organizatorzy nie zapomnieli nawet o dzieciach, dla których przewidziano konkurs plastyczny, z tematem wiodącym „Pociągiem na wakacje”.

     

PS: Wiemy, że kolej czy nawet kolej 4.0 to nie Industry 4.0, ale tematyka kolejnictwa jest: po pierwsze interesująca, po drugie z tą branżą związane jest wiele firm, które na co dzień działają również w przemyśle, dostarczają rozwiązania komunikacyjne, komputery przemysłowe, itd. Stąd też warto o wydarzeniu pisać i informować. Pełna zapowiedź targów publikowana jest w magazynie APA.