Branża przemysłowa, w tym sektory automatyki i robotyki, już po raz czwarty spotka się w Nadarzynie podczas targów Warsaw Industry Automatica. Tegoroczna edycja przypada w dniach 13-15 maja 2025, zaś organizatorzy zapowiadają ponad 200 firm oraz szerokie grono uczestników z Polski i zagranicy. Wydarzenie będzie skoncentrowane na technologiach przemysłu przyszłości: od zaawansowanych systemów sterowania i robotyki po sztuczną inteligencję i cyberbezpieczeństwo.
Tematyka i oferta wystawiennicza
Warsaw Industry Automatica obejmie sześć głównych obszarów: aparaturę kontrolno-pomiarową, systemy sterowania, robotyzację, elektronikę przemysłową, systemy napędowe oraz aparaturę pomocniczą. Wystawcami będą zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i firmy specjalistyczne – m.in. Beckhoff Automation, JM Elektronik, ASKOM, ASTAT, Eltron, Finder Polska, Relpol, Induprogress, Invertek Drives, I-Robots, SDS Automatyka czy Multiprojekt Automatyka. Obecność tak szerokiego przekroju firm ma pozwolić na zapoznanie się z aktualną ofertą rynku – od komponentów i urządzeń, przez oprogramowanie, po kompleksowe rozwiązania technologiczne dla zakładów przemysłowych.

Warto podkreślić także udział firm oferujących rozwiązania z zakresu rzeczywistości rozszerzonej, wirtualnej, czy robotyki mobilnej – technologii, które stają się coraz częściej integralną częścią współczesnych systemów przemysłowych. Zróżnicowanie wystawców sprawia, że z jednej strony wystawa ma wymiar technologicznego przeglądu, a z drugiej – może być miejscem konkretnych inspiracji dla osób odpowiedzialnych za transformację produkcji.
Konferencje, debaty i wymiana wiedzy
Silnym punktem wydarzenia będzie tegoroczny program konferencyjny pod wspólnym szyldem Automation & Robotics Summit, który organizowany we współpracy z Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej oraz Forum Automatyki i Robotyki Polskiej (FAIRP). W dniach 13 i 14 maja w hali B odbędą się panele i warsztaty poświęcone najnowszym trendom, ze szczególnym naciskiem na integrację AI w środowisku przemysłowym oraz zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem w zrobotyzowanych liniach produkcyjnych, w tym omówienie wymogów dyrektywy NIS 2. Wystąpią specjaliści z firm takich jak Siemens, Fanuc, Festo, Bosch Rexroth, KUKA, ASTOR, Mitsubishi Electric czy Rockwell Automation. Konferencje nie tylko dostarczą aktualnej wiedzy, ale też stworzą przestrzeń do wymiany doświadczeń między praktykami.
Dodatkowo, na targach przewidziano prezentacje rozwiązań technologicznych na stanowiskach pokazowych, gdzie uczestnicy będą mogli zapoznać się z praktycznymi zastosowaniami omawianych technologii. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do zdobycia aktualnej wiedzy, wymiany doświadczeń oraz nawiązania kontaktów biznesowych w dynamicznie rozwijającym się sektorze automatyki i robotyki przemysłowej. Uzupełnieniem programu będzie ceremonia wręczenia medali i dyplomów w kategoriach: premiera targowa, innowacyjność oraz ekspozycja targowa – planowana na 13 maja w hali D.
Jak duże są targi w Nadarzynie?
Z roku na rok Warsaw Industry Automatica notuje wzrost zainteresowania. W ubiegłej edycji wydarzenie odwiedziło ponad 12 tysięcy osób (wzrost z 10 159 rok wcześniej), a liczba wystawców sięgnęła 215 firm. Targi przyciągnęły uczestników z 53 krajów, przy czym 89% odwiedzających stanowili profesjonaliści z Polski. W 2025 roku organizatorzy spodziewają się utrzymania tej tendencji – na półtora miesiąca przed otwarciem lista wystawców przekraczała już sto firm, z kolejnymi zgłoszeniami napływającymi na bieżąco.
Wydarzenie nie ogranicza się do jednego sektora. Równolegle z targami automatyki odbędą się również imprezy towarzyszące: Laser-Technica Poland, ChemTec Poland oraz FiltraTec Expo, prezentujące rozwiązania dla przemysłu laserowego, chemicznego oraz technik filtracyjnych. Dzięki temu odwiedzający mają możliwość szerokiego spojrzenia na technologie pokrewne i uzupełniające.
Dla kogo wystawa?
Profil uczestnika Warsaw Industry Automatica jest jasno określony. To przede wszystkim inżynierowie ds. automatyzacji, projektanci systemów, specjaliści IT i integratorzy, a także osoby odpowiedzialne za produkcję, logistykę, energetykę i zakupy. Targi mają być miejscem, w którym nie tylko można zapoznać się z nowinkami technologicznymi, ale również znaleźć partnerów biznesowych, dostawców, konsultantów lub pomysły na modernizację zakładu.
Dzięki swojej formule Warsaw Industry Automatica łączy praktykę z wizją rozwoju technologicznego. Prezentowane rozwiązania, wystąpienia ekspertów oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z producentami i integratorami sprawiają, że wydarzenie staje się atrakcyjne zarówno dla menedżerów podejmujących decyzje inwestycyjne, jak i dla specjalistów szukających rozwiązań do bieżących wdrożeń.
Zobacz również