Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.

Drukarki etykiet to popularne urządzenia, które dostępne są na rynku w wielu modelach i wersjach. Ich różnorodność wynika z potrzeb aplikacyjnych – zarówno dotyczących wykorzystania różnych nośników, drukowania w różnych rozmiarach, jak też różnych scenariuszy użycia. Firma Brother oferuje kilka grup drukarek termicznych, które pozwalają drukować różnorodne etykiety samoprzylepne, przywieszki, opaski na rękę i paragony. Obsługiwane są nośniki o rozmiarach od 2 cali aż do formatu A4, zaś sam druk, dzięki mobilności części urządzeń, może odbywać się praktycznie w dowolnym miejscu. Jak jednak drukarkę dobrać do własnych, ściśle zdefiniowanych potrzeb? Przedstawiamy przegląd możliwych zastosowań wraz z pożądanymi cechami urządzeń.

Jakie powinny być drukarki mobilne?

Jednymi z najpopularniejszych drukarek są wersje mobilne. Są one stosowane m.in. w branży retail, logistycznej, magazynowej i innych obszarach, gdzie konieczne jest drukowanie paragonów oraz etykiet samoprzylepnych. Mobilność oznacza konieczność zapewnienia szybkiej i niezawodnej komunikacji – przykładowo z wykorzystaniem Bluetooth lub Wi-Fi. Takie drukarki są często wykorzystywane przez pracowników w terenie, a więc powinny być wytrzymałe, zapewniać odporność na czynniki środowiskowe oraz mechaniczne, a także posiadać możliwość długiego czasu pracy bateryjnej i dodatkowe opcje łączności.

Seria drukarek Brother RJ
Drukarka RJ-4250WB

Dalsze cechy urządzeń można omówić na przykładach, którymi są drukarki mobilne z serii RJ firmy Brother. Oprócz powyżej wymienionych parametrów, charakteryzują się dużą szybkością druku, niezawodnością oraz wysokimi parametrami jeżeli chodzi o stopień ochrony środowiskowej (IP54) oraz mechanicznej (urządzenia przetestowano pod kątem upadków z wysokości aż do 2,5 m).

Reprezentantem powyższej grupy jest model RJ-4250WB firmy Brother. Pozwala on na drukowanie etykiet i paragonów o szerokości 4 cali, przy czym możliwa jest praca bezprzewodowa, bez konieczności podchodzenia do stanowiska wydruku. Dodatkowo urządzenie może obsługiwać etykiety bezpodkładowe (linerless), dzięki czemu optymalizacji ulegają koszty związane z odpadami. W rezultacie drukarka jest zarówno efektywna biznesowo, jak też przyjazna dla środowiska naturalnego, co stanowi jej ważny wyróżnik rynkowy.

Gdy potrzebne są urządzenia stacjonarne

W sektorach takich jak transport, branża logistyczna czy retail często wymagany jest druk wysokiej jakości etykiet, paragonów, tagów RFID czy przykładowo opasek na rękę. W tego typu aplikacjach z powodzeniem stosowane są drukarki stacjonarne. Ich cechy omówimy na przykładzie urządzeń z serii TD firmy Brother. Zapewniają one możliwość szybkiego drukowania oznaczeń o szerokości do 4 cali w technologii bezpośredniego druku termicznego oraz termotransferowego. Dzięki łatwej obsłudze, dużej funkcjonalności i minimalizacji przestojów w pracy, modele TD gwarantują wysoką wydajność. Dodatkowo urządzenia mają konstrukcję modułową, co ułatwia integrację z już wykorzystywanymi systemami.

Seria drukarek Brother TD

Przykładowym reprezentantem omawianej grupy jest model TD-4210D. Zapewnia on drukowanie wysokiej jakości ciągłych etykiet przy użyciu nośników o szerokości do 118 mm. Idealnie nadaje się do generowania wyraźnych i łatwych do skanowania etykiet z taśmy ciągłej przy zachowaniu rozdzielczości do 203 dpi.

Drukarka TD-4210D

Jak drukować w przemyśle?

Branża przemysłowa, w szczególności produkcyjna, jest ważnym obszarem zastosowań omawianych drukarek. Dotyczy to zarówno generowania etykiet na opakowania, naklejek produktów i części, jak też oznaczeń towarów otrzymanych i przesuniętych do strefy składowania. Zastosowania przemysłowe to również m.in. drukowanie etykiet zgodności i ocen, a także oznaczeń towarów będących w toku produkcji.

Powyższe aplikacje wymagają urządzeń posiadających możliwości druku wysokonakładowego, o dużej prędkości, ale też charakteryzujących się specyficznymi cechami. Drukarki przemysłowe powinny być, ze względu na warunki pracy, wytrzymałe mechanicznie i środowiskowo, a także mieć inne, specyficzne cechy – np. zapewniać dużą pojemność zasobnika na taśmę.

Seria drukarek Brother TJ

W przypadku gamy urządzeń marki Brother powyższe warunki spełniają urządzenia serii TJ, które przeznaczone są do szybkiego, wysokonakładowego druku etykiet. W wybranych modelach zastosowano wewnętrzny nawijak, zaś wszystkie urządzenia obsługują różne języki poleceń, zapewniając też szereg opcji łączności, a w efekcie bezproblemową konfigurację oraz pracę drukarki. Przykładem ergonomicznego i ekonomicznego urządzenia, które pozwala na drukowanie etykiet logistycznych czy kurierskich, jest TJ-4005DN. Jest to przemysłowa, 4-calowa drukarka termiczna o szerokości druku do 107 mm zapewniająca dużą prędkość drukowania, pojemną rolkę, a także wiele opcji łączności i wysoką trwałość eksploatacyjną.

Oprogramowanie jest ważne!

Zobacz więcej!

Polecamy lekturę broszury „Mobilne, stacjonarne i przemysłowe drukarki do różnych rozwiązań” oraz innych artykułów dostępnych na stronie firmy www.brother.pl

Dopełnieniem funkcjonalności urządzeń jest oprogramowanie do projektowania etykiet i wydruków zapewniające bezproblemową współpracę z drukarkami oraz systemami. Dzięki obsługiwaniu różnych języków poleceń, w tym emulacji ZPL2, drukarki takie jak powyżej omawiane łatwo zintegrować z rozmaitymi systemami już wykorzystywanymi przez użytkownika.

Jesteśmy po Twojej stronie

Brother to firma zapewniająca szeroką ofertę urządzeń wielofunkcyjnych, skanerów i drukarek etykiet, a także rozwiązania biznesowe, które umożliwiają dostosowywanie produktów do indywidualnych potrzeb danej działalności. Odbiorcy otrzymują wsparcie posprzedażowe, zarówno fizyczne – w tym w zakresie dostępności akcesoriów oraz materiałów eksploatacyjnych, jak i on-line poprzez stronę www.brother.pl, gdzie można zarejestrować drukarkę oraz pobrać potrzebne sterowniki. A wszystko zgodnie z misją firmy: „Brother – at your side”.

Brother Central and Eastern Europe GmbH
Oddział w Polsce
tel. 22 441 63 00
www.brother.pl