Rozwój technologii RFID (Radio-Frequency Identification) wpłynął znacząco na efektywność operacji magazynowych, a systemy takie jak Bramki Track and Trace Gate wyznaczają nowe standardy w monitorowaniu przepływu towarów. Kluczową cechą tych produktów jest ich zdolność do automatycznej identyfikacji produktów przechodzących przez bramki, co przekłada się na szybsze i dokładniejsze zarządzanie zapasami. Jest to jednak tylko jedna z wielu zalet tej technologii. Wprowadzenie systemów RFID w magazynie jest krokiem milowym w kierunku automatyzacji i cyfryzacji zarządzania łańcuchem dostaw. Inwestycja w takie technologie nie tylko zwiększa efektywność operacyjną, ale również przyczynia się do lepszej kontroli nad przepływem towarów, co jest niezbędne w dzisiejszym szybko zmieniającym się środowisku rynkowym.

Jak działa bramka ifm Track and Trace Gate?

Bramka ifm Track and Trace Gate to zaawansowane narzędzie monitorujące procesy logistyczne, które wykrywa obiekty z identyfikatorem UHF zgodnym z klasą 1 EPC GEN2/ISO 18000-6C. To rozwiązanie integruje kluczowe komponenty w sterowniku, który przeprowadza wstępne przetwarzanie danych i umożliwia ich dalszą obróbkę przez zewnętrzne systemy. Na przykład, przy porównaniu danych w systemie ERP z zamówieniem lub dokumentem dostawy, sterownik może aktualizować status załadunku lub rozładunku, generując odpowiednie sygnały i statusy na podstawie informacji zwrotnej z ERP.

RFID w magazynie

Wykorzystanie RFID w magazynie przynosi rewolucję w sposobie śledzenia produktów. Tagi RFID, zawierające elektroniczne dane o towarach, umożliwiają ich natychmiastowe identyfikowanie i lokalizowanie, co jest nieocenione, szczególnie w dużych centrach logistycznych. Systemy te, przez automatyczne skanowanie produktów, eliminują potrzebę ręcznego przeglądania każdej pozycji, co jest nie tylko czasochłonne, ale i podatne na kosztowne błędy.

Bramki RFID w magazynie

Bramki RFID są strategicznie umieszczane w punktach przeładunkowych i wejściowych magazynu, automatycznie rejestrując każdy ruch towaru. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie lokalizacji każdego produktu, co jest kluczowe dla zapewnienia ciągłości dostaw i optymalizacji przestrzeni magazynowej.

Technologia RFID w magazynie

Integracja technologii RFID z systemami zarządzania magazynem (WMS) i systemami planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) pozwala na tworzenie szczegółowych raportów i analiz. Zarządzanie na podstawie danych w czasie rzeczywistym przyczynia się do zwiększenia efektywności operacyjnej, umożliwiając lepsze planowanie i zarządzanie zasobami.

System RFID w magazynie

Pełna implementacja systemu RFID w magazynie pozwala na znaczne przyspieszenie wszystkich procesów magazynowych. Od przyjęcia towaru, przez przechowywanie, aż po wysyłkę – każdy etap może być automatycznie dokumentowany, co znacznie obniża koszty operacyjne i skraca czas potrzebny do realizacji zamówień.

Zastosowanie RFID

Zastosowanie technologii RFID nie ogranicza się jedynie do monitorowania przepływu towaru. Obejmuje również zarządzanie zabezpieczeniami, poprawę dokładności inwentaryzacji oraz zapobieganie stratom i kradzieżom. Zaawansowane algorytmy i oprogramowania pozwalają na szczegółowe śledzenie trendów i wzorców, co może prowadzić do dalszych usprawnień operacyjnych i strategicznych.

Technologia stworzona dla Twojego biznesu

Odwiedź naszą stronę i przekonaj się, jak technologia rfid w magazynie od ifm może wspomóc Twój biznes. Automatyzacja procesów to coś więcej, niż nowoczesne rozwiązanie – pozwala na minimalizację błędów, które przekładają się nie tylko na koszty dodatkowe, ale też pogorszenie reputacji Twojej firmy. Według badań średni poziom błędów podczas kompletacji zamówień wynosi od 0,3% do 3% – ile Ty ponosisz strat przez błąd ludzki? Technologie takie jak Track and Trace Gate to najefektywniejszy sposób na eliminację pomyłek w zamówieniach. W dodatku należą do inwestycji, które szybko się zwracają – już po roku, przy spełnieniu następujących warunków:

  1. 200 000 dostaw rocznie przy zastosowaniu 10 bramek i średnim koszcie 17 euro za błędną dostawę lub
  2. 400 000 dostaw rocznie przy zastosowaniu 20 bramek.

Zachęcamy do odwiedzenia powyżej podanej strony firmy ifm, gdzie zawarto dalsze informacje na temat omawianej technologii oraz korzyści związanych z jej wdrożeniem.