Industrial PC (IPC) to kluczowe elementy instalacji przemysłowych oraz infrastrukturalnych, maszyn, pojazdów szynowych, a także urządzeń medycznych i systemów Digital Signage. Przedstawiamy analizę branży z nimi związanej, omawiając kierunki jej rozwoju oraz najpopularniejszych dostawców – globalnie, w regionie EMEA oraz w Polsce.
Zacznijmy od ogólnego spojrzenia na tytułową branżę. Firma badawcza IHS Markit w swoim raporcie „The World Market for industrial PCs – 2016 Edition” ocenia, że wartość globalnego rynku komputerów osobistych wyniosła w 2014 roku 3,2 mld dolarów. Wtedy też rynek odnotował wzrost wynoszący ponad 9% w stosunku do roku poprzedniego. Jeżeli chodzi o podział regionalny, to największym rynkiem pozostawał EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) z wartością stanowiącą około 38% sprzedaży globalnej. Regiony Azji i Pacyfiku oraz Ameryki to odpowiednio 35% oraz 27% globalnego rynku wartościowo.
Zgodnie z prognozą IHS Markit wartość omawianego sektora ma rosnąć w latach 2014-2019 w tempie 6% średniorocznie (CAGR). Najszybciej rozwijającym się obszarem będzie ten związany z przemysłowymi komputerami panelowymi (7,5% w podanym okresie).
Advantech dominuje globalnie, Siemens liderem EMEA
Sytuacja w branży produkcji i dystrybucji komputerów przemysłowych jest dosyć stała, jeżeli chodzi o liderów rynkowych takimi Są przede wszystkim firmy tajwańskie oraz niemieckie. Globalnym liderem branży jest firma Advantech, która ma około 29% udziałów w rynku. Tajwański producent IPC był również największym dostawcą na rynkach amerykańskich oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Drugie miejsce zajmuje firma Siemens, na kolejnych znalazły się: Beckhoff Automation, Kontron, zaś nieco dalej B&R (obecnie należący do ABB).
Jeżeli chodzi o Europę, a dokładniej o EMEA, to liderem jest tutaj Siemens. W cytowanym raporcie udział niemieckiego przedsiębiorstwa w całym rynku regionalnym wyniósł 19,5%, podczas gdy sprzedaż IPC przez Advantecha stanowiła około 14% obrotów na rynku EMEA.
Udziały czterech głównych firm wytwarzających komputery przemysłowe składały się 54% obrotów całego rynku globalnie. Jeżeli chodzi o Advantecha, to warto dodać, że firma uzyskała pierwsze miejsce w rankingu „Control Design Readers’ Choice awards of U.S.A” w przypadku komputerów przemysłowych, a także drugie za komputery embedded. Jest ona również jedynym przedsiębiorstwem z branży przemysłowej w rankingu „Best Taiwan Gobal Brand” (szóste miejsce rankingu).
Czynniki zmieniające sektor IPC
Jakie są kluczowe trendy na rynku komputerów przemysłowych? Przede wszystkim obserwować można wzrosty w obszarach komputerów Box PC oraz Panel PC. Te pierwsze występują typowo w wersjach bez ruchomych elementów mechanicznych – tj. w wykonaniach bezwentylatorowych i bez dysków wirujących, zaś w przypadku urządzeń panelowych głównym trendem ostatnich lat było zastępowanie wykonań z rezystancyjnymi ekranami dotykowymi tymi wykonanymi w technologii pojemnościowej. Również najszybszy wzrost wartości rynku dotyczył, co już wcześniej cytowano, komputerów panelowych.
Cały czas następuje popularyzacja pamięci Flash i dysków SSD, które stanowią w przypadku IPC technologię „pierwszego wyboru”, jeżeli chodzi o magazynowanie danych. Głównym czynnikiem sprzyjającym temu trendowi jest zmniejszanie się cen pamięci półprzewodnikowych.
Uczestnicy działający w branży przyznają również, że o ile Internet Rzeczy staje się dla branży istotnym bodźcem rozwojowym, to wciąż mamy do czynienia z problemami – takimi jak przykładowo brak standardów, co nie pozwala w pełni skorzystać na rozwoju IoT
Komputery przemysłowe – branża w Polsce
Polski rynek dystrybucji IPC ma długa historię rozwoju i dzała tutaj większość globalych dostawców. Takimi firmami są m.in. Advantech, Siemens, Beckhoff, B&R, Aaeon oraz iEi Technology, przy czym większość z nich ma u nas swoje oddziały regionalne. Najbardziej rozbudową strukturę (jeżeli chodzi o komputery przemysłowe) ma w kraju Advantech, który w Warszawie ma centrum produkcyjne, serwisowe oraz lokalne biuro. Komputery dostępne są też u wielu dystrybutorów, w szczególności w firmach takich jak Elmark Automatyka, CSI, Guru Control Systems, Microdis, JM elektronik oraz Maritex.
Według IHS wartość lokalnego rynku wynosi około 23 mln dolarów, zaś roczne dostawy IPC w Polsce – około 20 tys. sztuk Aktualne informacje na temat omawianego rynku można znaleźć w nowej edycji raportu publikowanego w magazynie APA, poniżej przedstawiamy kluczowe wnioski w nim zawarte:
- Główni odbiorcy IPC: przemysł (86%), energetyka (68%), transport (61%);
- Główni klienci: integratorzy systemów (67%), OEM (59%), użytkownicy końcowi (57%);
- Najpopularniejsze marki: Advantech, Siemens, Beckhoff, Aaeon
- Konkurencja między dostawcami: silna (65%)
- Najważniejsze cechy IPC dla klientów: niezawodność (74%), cena (69%), moc obliczeniowa (68%), interfejsy (58%)
- Najpopularniejszy system operacyjny: Windows 7
Uwaga: wszystkie wartości procentowe dotyczą liczby odpowiedzi w odniesieniu do wszystkich ankietowanych przez redakcję osób. Nie są to dane liczbowe dla całego rynku.