Industrial PC (IPC) to kluczowe elementy instalacji przemysłowych oraz infrastrukturalnych, maszyn, pojazdów szynowych, a także urządzeń medycznych i systemów Digital Signage. Przedstawiamy analizę branży z nimi związanej, omawiając kierunki jej rozwoju oraz najpopularniejszych dostawców – globalnie, w regionie EMEA oraz w Polsce.

Zacznijmy od ogólnego spojrzenia na tytułową branżę. Firma badawcza IHS Markit w swoim raporcie „The World Market for industrial PCs – 2016 Edition” ocenia, że wartość globalnego rynku komputerów osobistych wyniosła w 2014 roku 3,2 mld dolarów. Wtedy też rynek odnotował wzrost wynoszący ponad 9% w stosunku do roku poprzedniego. Jeżeli chodzi o podział regionalny, to największym rynkiem pozostawał EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) z wartością stanowiącą około 38% sprzedaży globalnej. Regiony Azji i Pacyfiku oraz Ameryki to odpowiednio 35% oraz 27% globalnego rynku wartościowo.

komputery przemysłowe
Źródło: IHS Markit, 2016

Zgodnie z prognozą IHS Markit wartość omawianego sektora ma rosnąć w latach 2014-2019 w tempie 6% średniorocznie (CAGR). Najszybciej rozwijającym się obszarem będzie ten związany z przemysłowymi komputerami panelowymi (7,5% w podanym okresie).

Advantech dominuje globalnie, Siemens liderem EMEA

Źródło: IHS Markit, 2016

Sytuacja w branży produkcji i dystrybucji komputerów przemysłowych jest dosyć stała, jeżeli chodzi o liderów rynkowych takimi Są przede wszystkim firmy tajwańskie oraz niemieckie. Globalnym liderem branży jest firma Advantech, która ma około 29% udziałów w rynku. Tajwański producent IPC był również największym dostawcą na rynkach amerykańskich oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Drugie miejsce zajmuje firma Siemens, na kolejnych znalazły się: Beckhoff Automation, Kontron, zaś nieco dalej B&R (obecnie należący do ABB).

Źródło: IHS Markit, 2016

Jeżeli chodzi o Europę, a dokładniej o EMEA, to liderem jest tutaj Siemens. W cytowanym raporcie udział niemieckiego przedsiębiorstwa w całym rynku regionalnym wyniósł 19,5%, podczas gdy sprzedaż IPC przez Advantecha stanowiła około 14% obrotów na rynku EMEA.

Udziały czterech głównych firm wytwarzających komputery przemysłowe składały się 54% obrotów całego rynku globalnie. Jeżeli chodzi o Advantecha, to warto dodać, że firma uzyskała pierwsze miejsce w rankingu „Control Design Readers’ Choice awards of U.S.A” w przypadku komputerów przemysłowych, a także drugie za komputery embedded. Jest ona również jedynym przedsiębiorstwem z branży przemysłowej w rankingu „Best Taiwan Gobal Brand” (szóste miejsce rankingu).

Czynniki zmieniające sektor IPC

Jakie są kluczowe trendy na rynku komputerów przemysłowych? Przede wszystkim obserwować można wzrosty w obszarach komputerów Box PC oraz Panel PC. Te pierwsze występują typowo w wersjach bez ruchomych elementów mechanicznych – tj. w wykonaniach bezwentylatorowych i bez dysków wirujących, zaś w przypadku urządzeń panelowych głównym trendem ostatnich lat było zastępowanie wykonań z rezystancyjnymi ekranami dotykowymi tymi wykonanymi w technologii pojemnościowej. Również najszybszy wzrost wartości rynku dotyczył, co już wcześniej cytowano, komputerów panelowych.

Źródło: IHS Markit, 2016

Cały czas następuje popularyzacja pamięci Flash i dysków SSD, które stanowią w przypadku IPC technologię „pierwszego wyboru”, jeżeli chodzi o magazynowanie danych. Głównym czynnikiem sprzyjającym temu trendowi jest zmniejszanie się cen pamięci półprzewodnikowych.Rośnie również zapotrzebowanie na wydajne obliczeniowo komputery przemysłowe, co jest skutkiem konieczności przetwarzania coraz większych ilości danych. Choć na rynku wykorzystywane są systemy Linux oraz inne, w szczególności wbudowane (użycie obydwu rośnie), to najpopularniejszą platformą softwarową pozostaje Windows.

Uczestnicy działający w branży przyznają również, że o ile Internet Rzeczy staje się dla branży istotnym bodźcem rozwojowym, to wciąż mamy do czynienia z problemami – takimi jak przykładowo brak standardów, co nie pozwala w pełni skorzystać na rozwoju IoT

Komputery przemysłowe – branża w Polsce

Polski rynek dystrybucji IPC ma długa historię rozwoju i dzała tutaj większość globalych dostawców. Takimi firmami są m.in. Advantech, Siemens, Beckhoff, B&R, Aaeon oraz iEi Technology, przy czym większość z nich ma u nas swoje oddziały regionalne. Najbardziej rozbudową strukturę (jeżeli chodzi o komputery przemysłowe) ma w kraju Advantech, który w Warszawie ma centrum produkcyjne, serwisowe oraz lokalne biuro. Komputery dostępne są też u wielu dystrybutorów, w szczególności w firmach takich jak Elmark Automatyka, CSI, Guru Control Systems, Microdis, JM elektronik oraz Maritex.

Źródło: APA, www.automatykaB2B.pl, 2017

Według IHS wartość lokalnego rynku wynosi około 23 mln dolarów, zaś roczne dostawy IPC w Polsce – około 20 tys. sztuk Aktualne informacje na temat omawianego rynku można znaleźć w nowej edycji raportu publikowanego w magazynie APA, poniżej przedstawiamy kluczowe wnioski w nim zawarte:

  • Główni odbiorcy IPC: przemysł (86%), energetyka (68%), transport (61%);
  • Główni klienci: integratorzy systemów (67%), OEM (59%), użytkownicy końcowi (57%);
  • Najpopularniejsze marki: Advantech, Siemens, Beckhoff, Aaeon
  • Konkurencja między dostawcami: silna (65%)
  • Najważniejsze cechy IPC dla klientów: niezawodność (74%), cena (69%), moc obliczeniowa (68%), interfejsy (58%)
  • Najpopularniejszy system operacyjny: Windows 7
Źródło: APA, www.automatykaB2B.pl, 2017

Uwaga: wszystkie wartości procentowe dotyczą liczby odpowiedzi w odniesieniu do wszystkich ankietowanych przez redakcję osób. Nie są to dane liczbowe dla całego rynku.