Jakie są zmiany w branży logistyki oraz magazynowej? Z pewnością jedną z kluczowych jest automatyzacja i robotyzacja, czego przykładem magazyn firmy Puma. Ta ostatnia, wspólnie z Magazino, Gigaton oraz ITG stworzyła zautomatyzowany magazyn w niemieckiej miejscowości Schwaig. Za transport towarów odpowiada tam nowy robot AGV (Automated Guided Vehicle) o nazwie TORU, który został opracowany specjalnie do wykorzystania w tego typu obiektach.

Inteligentny magazyn firmy Puma” to projekt pilotażowy, którego celem jest przetestowanie możliwości w zakresie robotyzacji obszaru magazynowego, możliwości i niezawodności wykorzystywanych urządzeń, a także ich zdatność do pracy w takich aplikacjach. Jest to element centrum logistycznego ITG, które prowadzone jest na potrzeby sieci sklepów firmy Puma.

Obiekt uzyska pełną sprawność operacyjną we wrześniu, obecnie natomiast trwają prace nad synchronizacją wykorzystywanego robota o nazwie TORU z systemem zarządzania magazynem (tym ostatnim jest jest nim LogoS firmy Gigaton). Jeśli system sprawdzi się w magazynie Pumy, to niebawem może pojawić się też w innych przedsiębiorstwach.

Działanie robota

TORU to inteligenty robot umożliwiający przenoszenie różnego rodzaju paczek i pudełek. Odebrane przedmioty umieszcza on na półkach znajdujących się w jego wnętrzu lub od razu przenosi jej do stacji wysyłkowej. „Jedną największych zalet robota jest fakt, że może on wykonywać obowiązki poza standardowymi godzinami pracy, nawet przy wyłączonych światłach w magazynie” – mówią przedstawiciele firmy. Urządzenie można oddelegować do pracy w różnych oddziałach bez dodatkowych kosztów wdrożeniowych, ponieważ ma ono algorytmy pozwalające mu na naukę działania w nowym środowisku pracy.

Robot uczy się podczas pracy

TORU wyposażony jest w czujniki i kamery, co pozwala mu analizować środowisko pracy oraz podejmować decyzje. Do tych ostatnich wykorzystywane jest rozpoznawanie obrazów oraz przetwarzanie danych bazujące na sterowaniu z elementami sztucznej inteligencji. Taka konfiguracja ma umożliwić robotowi samodzielne uczenie się, dostosowanie do topologii magazynu i sprawne funkcjonowanie we współdzielonym z ludźmi środowisku pracy.

Robot przetwarza dane o otoczeniu, co pomaga w dalszym rozwoju współpracy między maszyną a człowiekiem. Już robot zbliży się za bardzo do człowieka, automatycznie zwalnia lub całkowicie staje. System był poddany szczegółowej inspekcji przez niemieckie stowarzyszenie ubezpieczeniowe, specjalizujące się w odpowiedzialności cywilnej pracodawców, aby zagwarantować bezpieczeństwo we współdzielonym z TORU miejscu pracy.

Więcej o AGV

Tematyka dotycząca wózków typu Automated Guided Vehicle będzie poruszana na łamach portalu Przemysł 4.0 szerzej, szczególnie że obecnie wielu dostawców robotów (Omron, Kuka, WObit i inni) oferuje również tego typu samodzielnie poruszające się pojazdy. Tymczasem polecamy przejrzenie poniższego artykuły i filmów z większymi aplikacjami AGV:

https://www.youtube.com/watch?v=kj8NaHAoLJw

  • AGV w chińskim centrum logistycznym – sortowanie 200 tys. paczek dziennie
  • AGV i roboty w firmie Amazon:

Źródło zdjęć: Puma