Duński producent autonomicznych robotów mobilnych, w ramach ekspansji rynkowej w naszym regionie, planuje rozwój działalności na polskim rynku. Firma specjalizuje się projektowaniu i produkcji samojezdnych platform zrobotyzowanych i ma w kraju pierwszego dystrybutora, którym jest Encon-Koester. W tym roku planowane jest nawiązanie kontaktów z kolejnymi partnerami, w szczególności integratorami systemów.

Roboty mobilne (platformy jezdne, AGV, AMR, itd.) na stałe wpisały się w krajobraz targów branżowych w Polsce. Są one również coraz szerzej wykorzystywane w tutejszych zakładach produkcyjnych, centrach logistycznych oraz w aplikacjach poza przemysłem. Jednocześnie rynkiem tym interesuje się coraz więcej firm z obszaru robotyki przemysłowej, dla których rozszerzenie oferty o wózki AGV stanowi możliwość wyjścia poza tradycyjne dla nich branże produkcyjne. Produkty takie jak omawiane oferują obecnie m.in. Omron (Adept), KUKA, WObit, Cassioli i Comau.

Mobile Industrial Robots (MiR) to na omawianym rynku firma stosunkowo młoda, ale szybko rosnąca. Jej siedziba znajduje się w duńskim Odense (podobnie jak Universal Robots i wielu innych dostawców z branży robotyki), zaś sama firma została założona w 2013 roku. Jej rozwój postępuje w szybkim tempie – w latach 2015–2016 wzrosty sprzedaży były pięciokrotne, zaś w 2016–2017 obroty wzrosły trzykrotnie.

MiR oferuje kilka typów platform jezdnych, w tym wersje pozwalające na manipulowanie wózkami

Pierwszym z wprowadzonych do oferty przez MiR produktów był MiR100 – zaawansowany robot mobilny przeznaczony do transportu przedmiotów w aplikacjach produkcyjnych, w szpitalach, laboratoriach, a także szeroko rozumianej logistyce magazynowej. W zeszłym roku do oferty dołączyły roboty MiR200, o których w dalszej części artykułu. Warto dodać, że firma ma globalną sieć dystrybucyjną w ponad 40 krajach, z oddziałami regionalnymi w Nowym Jorku, San Diego, Singapurze, Dortmundzie, Barcelonie i Szanghaju.

Oprócz AGV/AMR dostarczana jest też infrastruktura (stacje ładujące) oraz oprogramowanie pozwalające na łatwe zarządzanie flotą robotów

Więcej informacji na temat przedsiębiorstwa oraz jego planów rozwojowych w Polsce będziemy mogli podać pod koniec lutego, kiedy planowane jest spotkanie prasowe z przedstawicielami MiR w Warszawie. Poniżej przedstawiamy zawarty w informacji prasowej opis rozwoju firmy i planów jej ekspansji.

2017 rok w Mobile Industrial Robots

W zeszłym roku firma osiągnęła cel sprzedażowy w wysokości 10 mln euro, co stanowi 300-procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Plany rozwoju, przy dalszej globalnej ekspansji i wzroście zatrudnienia, zakładają w bieżącym roku przekroczenie obrotów w wysokości 27 mln euro.

Zdaniem prezesa, którym jest Thomas Visti, wzrost w 2017 roku wynikał przede wszystkim z zapotrzebowania firm międzynarodowych, które powróciły z zamówieniami na większe floty robotów mobilnych po przetestowaniu posiadanych, pojedynczych wózków. „Podstawowe znaczenie ma oczywiście odczytywanie rynku i analiza rozwoju wydarzeń; widzieliśmy pozytywne trendy w 2016 roku, ale poprzeczkę zawiesiliśmy bardzo wysoko” – mówi Visti. „W naszym przypadku kluczowy był skuteczny plan, zapewniający możliwość realizacji projektów rozwojowych, produkcyjnych i sprzedażowych. Zawsze powtarzam, że to, co innym firmom zajmuje trzy lata, w MiR dzieje się w ciągu trzech miesięcy, a tempo naszego rozwoju z pewnością to potwierdza”.

Szybki wzrost MiR jest zbieżny z innym trendem: firmy używają urządzeń mobilnych typu punkt-punkt zamiast polegać na transporcie ręcznym lub holowaniu. Nie tylko MiR, ale także inni dostawcy osiągają istotny wzrost sprzedaży, znacznie przekraczający oczekiwania. Jednak rozwój MiR jest również napędzany wykorzystaniem przez Thomasa Visti sprawdzonej globalnej sieci dystrybutorów i integratorów, którą rozwijał dla Universal Robots. Pomogło to MiR rozpocząć globalną sprzedaż z partnerami, którzy ufają, że produkt MiR jest dobrze wykonany i dostosowany do potrzeb producentów na całym świecie. MiR znalazł niszowy rynek nabywców, którzy chcą obsługiwać lokalne dostawy w swoich zakładach za pomocą robotów mobilnych – Frank Tobe, ekspert w dziedzinie robotyki z ROBO Global

We wzroście przychodów ze sprzedaży w 2017 roku 20% udziału przypada na Stany Zjednoczone, za 16% odpowiadają Niemcy i Europa Południowa, zaś za 10% – Europa Środkowo-Wschodnia. MiR ma w gronie odbiorców takich klientów jak Honeywell, Argon Medical, Kamstrup, Airbus, Unilever, Continental, Adidas oraz Flex. Zdaniem przedstawicieli ROBO Global LLC firmę można zaliczyć do grona globalnych liderów rynku robotów mobilnych.

60 + 50

Obecnie firma zatrudnia 60 osób, zaś w 2018 roku planowane jest zwiększenie liczby pracowników o kolejne 50 osób. Oprócz zwiększenia wielkości personelu, producent podwaja także rozmiary swojej siedziby głównej w Odense. W 2017 roku dodano także duży ośrodek testowy i szkoleniowy. W tym samym roku MiR założył biura w Szanghaju, Barcelonie, Singapurze, Dortmundzie – a niedawno w San Diego. Firma, jak już wcześniej podano, jest obecna w 40 krajach i współpracuje z około 120 dystrybutorami. W Polsce dystrybucją jej robotów zajmuje się Encon-Koester.

Roboty MiR200

Warto dodać, że istotnym czynnikiem wzrostowym firmy w 2017 roku było wprowadzenie wiosną na rynek wersji MiR200. Robot ma nośność 200 kg i może on ciągnąć ładunek ważący 500 kg. Ma on też certyfikat umożliwiający jego pracę w sterylnym otoczeniu. „MiR200 został bardzo dobrze przyjęty i odpowiada za znaczną część naszej sprzedaży” – mówi Visti. „Produkt wyraźne spełnia potrzeby rynku i rozszerza potencjalne zastosowania autonomicznych robotów mobilnych. Wprowadziliśmy również nowy, niezwykle przyjazny dla użytkownika interfejs dla naszych robotów, z którego mogą korzystać nawet pracownicy bez doświadczenia w programowaniu. Ułatwia to naszym klientom wdrażanie i użytkowanie robotów”.

„Chociaż rynek robotów mobilnych znajduje się jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, należy oczekiwać jego gwałtownej eksplozji w ciągu następnego roku czy dwóch lat, ponieważ coraz więcej firm odkrywa możliwości wykorzystania tego typu robotów do automatyzacji transportu wewnętrznego” – stwierdził prezes firmy . Jak można sądzić – otoczenie rynkowe sprzyja realizacji planów rozwojowych, co potwierdza poniższy wykres od International Federation of Robotics.

International Federation of Robotics nie pozostawia złudzeń – rynek robotyki mobilnej jest skazany na sukces

Obsługą PR firmy Mobile Industrial Robots w Polsce zajmuje się Omega Communication. Publikowany artykuł zawiera elementy informacji prasowej udostępnionej przez ostatnią z firm.

 

Zobacz również

Jak produkowane są roboty współpracujące?

Coboty – roboty dostępne dla każdego

Ustawa o robotyzacji ma zachęcić MŚP do inwestowania

Roboty współpracujące rosną w siłę