Nowy Rok to czas planowania i często też składania obietnic. A co gdyby zaplanować na 2018 rozwinięcie swojej wiedzy w zakresie Artificial Intelligence (AI)? Jak się okazuje, w Internecie dostępnych jest wiele wartościowych kursów na temat uczenia maszyn oraz sztucznej inteligencji – i to w dużej części bezpłatnych! Przedstawiamy najciekawsze z nich.
Darmowy kurs udostępniony na stronie Udacity, który został opracowany wspólnie z Vincentem Vanhoucke z projektu Google Brain. Składa się nagrań wideo, ćwiczeń i innych materiałów. Jest on skierowany do osób zaawansowanych, mających wiedzę z zakresu matematyki i doświadczenie w programowaniu. Kurs jest częścią programu Machine Learning Engineer Nanodegree.
Wykłady Stanford University – nagrane w formie wideo (średnia jakość) i z transkryptem poświęcone tematyce uczenia maszynowego i statystycznego rozpoznawania wzorców. Dostęp do wykładów, z których każdy trwa 60-70 minut, jest darmowy. Dostępne są też handouty do wykładów, materiały dodatkowe i tematy prac domowych.
Program przygotowany wspólnie z przedstawicielami firm Google, AT&T oraz Facebook. Obejmuje on stworzenie dziewięciu projektów z zakresu uczenia maszynowego, data science i sztucznej inteligencji. Wymagane są: umiejętność programowania w języku Python, wiedza z zakresu statystyki oraz algebry liniowej.
Nagrania wykładów udostępnione przez Massachusetts Institute of Technology w ramach MIT OpenCourseWare. Dostępne są w sumie 23 wykłady z transkrypcją, dodatkowe zadania i egzaminy. Nagranie (dobra jakość) pochodzi z 2010 roku.
Zestaw kursów jedno- i wielomodułowych na różne tematy związane z AI, Deep Learning, językiem Python oraz Microsoft Azure. Kursy o czasie trwania od 10 minut do 20 godzin. Część linków odsyła do kursów wideo, większość tworzą jednak strony (i pliki PDF) dokumentacji technicznej Microsoft.
Archiwalne nagrania i materiały wykładów z semestralnego kursu poświęconego AI na UC Berkeley w 2013 roku. Dostępne są slajdy, zadania domowe, można również zobaczyć egzaminy.
Zestaw kilkunastu filmów wprowadzających w tematykę uczenia maszynowego, tworzenia estymatorów, wizualizacji danych. Zawiera on też wprowadzanie w tematykę głębokiego uczenia oraz Big Data.
Zestaw 28 filmów – głównie z konferencji Google Cloud Next’17 – podane w przystępny sposób. Omówione zostały przykładowe API, sposoby tworzenia aplikacji, wykorzystanie Apach Spark MLlib, a także zaawansowane sieci neuronowe, analiza wideo i wiele innych tematów. Spośród wszystkich filmów aż 23 pochodzą z GC Next ’17 i są to nagrania o typowej długości 40-50 minut.