Zaletą cobotów jest nie tylko niższy koszt, ale także szybsza amortyzacja i coraz mniejsze bariery jeżeli chodzi o kompetencje operatorów. Universal Robots zapewnia narzędzia do nauki programowania i kreuje łatwy i szybki dostęp do osprzętu, który doskonale dopełnia roboty współpracujące UR. Nowe regulacje prawne i podatkowe sprawiają, że inwestycja w roboty nigdy nie była tak atrakcyjna jak obecnie, a coboty stają się szansą rozwoju dla firm każdej wielkości.

────── Artykuł firmowy ──────

Narzędzia dla każdej gałęzi przemysłu

Universal Robots jest pionierem w dziedzinie robotów współpracujących (cobotów), nie tylko dostarczając same urządzenia, ale także ułatwiając dostęp do dodatkowego wyposażenia. Do tego ostatniego należą manipulatory, systemy wizyjne czy oprogramowanie. Potrzebne są one w różnych obszarach przemysłu i pozwalają na wszechstronny montaż na taśmie produkcyjnej.

coboty

System robotyczny złożony z ramienia współpracującego i adekwatnego narzędzia  pozwala m.in. na przykręcanie, modelowanie, pakowanie, współpracę ze sterowanymi komputerowo obrabiarkami CNC, paletyzację, szlifowanie, sklejanie i wiele innych czynności. Na stronie Universal Robots+ można znaleźć akcesoria i oprzyrządowanie kompatybilne z robotami UR. UR+ działa jak showroom aplikacji typu plug&play, który ułatwia użytkownikowi końcowemu skompletowanie współpracującego systemu robotycznego w krótkim czasie i bez zbędnych testów. Pozwala także deweloperom na zaprezentowanie rozwiązań w środowisku UR.

Nauka programowania robotów w 87 minut

Akademia Universal Robots w prosty i interaktywny sposób nauczy każdego podstaw programowania i obsługi cobotów UR. Moduły szkoleniowe online dostępne są m.in. w językach: angielskim, hiszpańskim, niemieckim i francuskim.

Kurs składa się z 6 podstawowych modułów oraz 3 zaawansowanych. Wiedza przekazywana na poziomie podstawowym obejmuje takie obszary jak: terminologia i główne funkcje robotów współpracujących, instalacja narzędzia, stworzenie pierwszego własnego programu, współpraca z urządzeniami zewnętrznymi. Omówione zostały także kwestie bezpieczeństwa. Dodatkowe lekcje obejmują  zagadnienia dotyczące współrzędnych poruszającego się ramienia robota, pakowania oraz programowania. Najdłuższy moduł tłumaczący podstawy programowania trwa zaledwie 24 minuty, bo nawet ten obszar tematyczny nie będzie skomplikowany dla uczestnika kursu.

Moduły są intuicyjne i interaktywne, obejmują symulację ruchów robota, a praktyczne wskazówki ułatwiają zapamiętanie najważniejszych aspektów. W kursie można uczestniczyć z dowolnego miejsca, korzystając z przeglądarki internetowej. Materiał prezentowany jest w formie audiowizualnej, co pozwala na to, aby uczestnik jednocześnie słuchał wskazówek i wykonywał kolejne kroki. Kolejność modułów może być dowolna. W trakcie kursu zadawane są pytania pozwalające sprawdzić, czy uczestnik zapamiętał kluczowe informacje.

Nowe regulacje amortyzacyjne

Obowiązujące od 2017 roku nowe regulacje amortyzacyjne sprawiają, że inwestycja w innowacje, takie jak roboty współpracujące, staje się coraz bardziej opłacalna i prostsza. Tzw. ustawa o robotyzacji, czyli nowelizacja ustaw o podatku PIT i CIT, zachęca do inwestycji w najnowsze technologie i urządzenia. Koszty takich zakupów będzie można szybciej amortyzować, a to znaczy, że przedsiębiorcy zapłacą niższy podatek, natomiast sama inwestycja odniesie lepszy efekt, bardziej widoczny „w kieszeni przedsiębiorcy”. Zmniejszyły się także wymogi formalne uzyskania wsparcia podatkowego wynikającego z tych inwestycji. Ma to szczególne znaczenie dla małych i średnich przedsiębiorców, dla których inwestycje w robotyzację są dużym wyzwaniem finansowym.

Nowa ustawa nadaje uprawnienia do korzystania ze zmodyfikowanych zapisów dla ponad 1,3 mln przedsiębiorców, z czego zdecydowaną większość stanowią małe i średnie firmy. Określony w ustawie limit odpisu – 100 tys. zł obejmie łączną kwotę odpisu amortyzacyjnego oraz kwotę dokonanej wpłaty na przykład na zakup robotów. Według Ministerstwa Rozwoju roczna korzyść z nowej ustawy dla firmy będącej płatnikiem podatku CIT i PIT po skorzystaniu z odpisu w pełnej wysokości może wynieść nawet 17,7 tys. zł. (zobacz źródło).

Wszystkie te czynniki: niski koszt zakupu i eksploatacji, szeroki dostęp do wyposażenia za pośrednictwem platformy Universal Robots+, prostota obsługi i programowania, których podstawy można poznać dzięki Akademii Universal Robots, sprawiają, że zwrot z inwestycji w roboty współpracujące UR wynosi średnio 195 dni. Zachęty do inwestycji ze strony państwa są dodatkowym bodźcem do podjęcia decyzji o robotyzacji, która może przyczynić się do zwiększenia produktywności i odciążenia pracowników od monotonnych zadań produkcyjnych w przedsiębiorstwach każdej wielkości.

 

 

Zobacz również

Roboty współpracujące: szkolenie w 87 minut

Jak produkowane są roboty współpracujące?

Roboty współpracujące rosną w siłę