Organizacja ISA (International Society of Automation) opublikowała krótki poradnik, który ma pomóc małym i średniej wielkości przedsiębiorstwom przemysłowym w ocenie ich podatności na cyberataki oraz wdrażaniu planów przeciwdziałania im. Dwudziestostronicowy whitepaper zawiera ogólne omówienie tematyki bezpieczeństwa cybernetycznego w przemyśle, w tym zagadnień związanych z oceną ryzyka, ochroną, wykrywaniem zagrożeń i reagowaniem na nie oraz szkoleniami.
Zagrożenia cybernetyczne dotyczą nie tylko największych firm. Również małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa są narażone na ataki hakerskie ze strony amatorów, profesjonalistów, działaczy na rzecz środowiska czy niezadowolonych pracowników – stwierdzają autorzy publikacji. Ponadto część incydentów związanych z bezpieczeństwem sieci komputerowych jest wynikiem wypadków lub działań niezamierzonych.
Przedstawiciele MŚP muszą zrozumieć zagrożenia w obszarze cyberbezpieczeństwa i podjąć działania mające na celu zmniejszanie tych ryzyk, analogicznie jak redukuje się inne ryzyka biznesowe. Brak wcześniejszych incydentów lub przekonanie, że organizacja nie jest prawdopodobnym celem, nie jest wystarczającym uzasadnieniem do ignorowania tych kwestii – Bill Joss, ISA
Publikacja ma charakter ogólny i stanowi zbór porad i wytycznych, które warto implementować w organizacjach w przemyśle. Całość została ona napisana przez Steve’a Mustarda i Erica Cosmana – ekspertów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego w organizacji ISA.