Od kolejnego roku akademickiego studenci Politechniki Śląskiej będą mogli korzystać z nowego Laboratorium Robotów Mobilnych. Projekt jest wspólną inicjatywą uczelni oraz gliwickiej firmy AIUT, laboratorium powstaje na Wydziale Mechanicznym Technologicznym.
Do laboratorium trafią roboty mobilne firmy AIUT / AFORMIC – m.in. takie jak na zdjęciu
W laboratorium robotów studenci będę mogli doskonalić swoje umiejętności w zakresie projektowania i budowy autonomicznych robotów mobilnych. Podzespoły i pojazdy przeznaczone do testów dostarczy AIUT, będący producentem tego typu rozwiązań intralogistycznych. Firma odpowiada też za przygotowanie i wyposażenie we współpracy z Politechniką Śląską nowej przestrzeni dydaktycznej. Umowę w tym zakresie podpisano w maju 2023 roku.
Co w laboratorium?
W obiekcie do dyspozycji studentów będzie sześć stanowisk dydaktycznych, w tym między innymi stanowisko do nauki i badań technik napędowych z oprogramowaniem do konfiguracji i obsługi systemów sterowania i bezpieczeństwa oraz zaawansowanymi systemami nawigacji stosowanymi w pojazdach typu AGV/AMR.
Wizualizacja planowanego laboratorium
Laboratorium zlokalizowane będzie na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, ale docelowo korzystać będą z niego wszyscy studenci naszej uczelni. Laboratorium zapewni im dostęp do nowoczesnych technologii, które znajdują się w przemyśle – prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej
W zaprojektowanym laboratorium znajdzie się także strefa testowa z autonomicznymi robotami mobilnymi AMR z rodziny AIUT Formica. „Chcemy kompleksowo wyposażyć studentów w wiedzę z zakresu projektowania systemów zarządzania flotą przemysłowych robotów mobilnych w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania Smart Factory wdrażane dziś na świecie oraz rozwijać ich umiejętności w obszarze projektowym i budowy pojazdów AMR. W laboratorium znajdować się będzie także stanowisko do nauki i badań technik analitycznych danych przemysłowych związanych z działaniem systemów robotyki mobilnej” – skomentował Marek Drewniak, kierownik Sekcji Badań i Rozwoju w Dziale Automatyki w firmie AIUT, koordynujący projekt laboratorium robotów.
Korzyści ze stworzenia laboratorium robotów mobilnych
Dzięki projektowi Politechnika Śląska zyska nie tylko nowe, wyposażone laboratorium robotów, ale także partnera w obszarze edukacyjnym, badawczym i kadrowym. Studenci będą mieli też możliwość odbywania zarówno praktyk, jak i stażu w firmie i kontynuowania współpracy z przedsiębiorstwem. Warto dodać, jako ciekawostkę, że obok stanowisk dydaktycznych znajdzie się tu również strefa wypoczynku. Za projekt aranżacji odpowiada katowicka IKEA.
Podpisanie umowy dotyczącej laboratorium robotów mobilnych na Politechnice Śląskiej