W nowoczesnych, szybko zmieniających się środowiskach wytwórczych zarządzanie procesem takim jak pakowanie i paletyzacja jest niezwykle ważnym czynnikiem warunkującym wysoką produktywność. Automatyzacja procesów zwiększająca szybkość i dokładność niezależnie od rodzaju pakowanych przedmiotów zmniejsza koszty w porównaniu z pracą wykonywaną przez człowieka, a jednocześnie oszczędza cenny czas. Do niedawna dostępne na rynku były tylko roboty przemysłowe. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się coboty.

— artykuł firmowy —

Jaka jest różnica między cobotem a robotem przemysłowym?

To, co odróżnia oba rodzaje robotów, widoczne jest na pierwszy rzut oka: ilość miejsca potrzebnego na ich instalację. Podczas gdy dużo większe i cięższe roboty przemysłowe stawiane są na specjalnych fundamentach w wygrodzonych strefach, coboty o małych gabarytach zajmują mniej przestrzeni i można je przemieszczać pomiędzy różnymi stanowiskami. Ponadto w przeważającej ilości aplikacji te ostatnie nie wymagają stosowania wygrodzeń zabezpieczających.

Przewagą robota współpracującego jest także łatwość programowania. Z reguły do konfiguracji ustawień wystarcza programator ręczny Smart Pendant lub Teach Pendant, ale producenci wyposażają coboty również w funkcję nauki poprzez prowadzenie ręczne, które jest bardziej intuicyjne. W przypadku dużego robota przemysłowego programowanie wymaga większego przeszkolenia operatora.

Obszary zastosowań cobotów

Zarówno w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, jak i małych firmach. Dzięki systemowi plug & play, umożliwiającemu podłączenie do ramienia cobota różnych chwytaków i dodatkowych urządzeń, mogą one wykonywać różnorodne zadania, jak podnoszenie i przenoszenie przedmiotów, pakowanie i paletyzacja, obsługa maszyn czy prace montażowe. Najczęściej jednak roboty współpracujące kojarzone są z pakowaniem produktów do pudełek i ich paletyzacją.

Pakowanie i paletyzacja – wyzwania w branży

Nowoczesne opakowania wymagają dużej elastyczności linii pakujących. Podstawowym wyzwaniem jest zapewnienie krótszych czasów wymiany produktów przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa procesów, które wymagają wysokiej jakości produkcji i wydajności. Zastosowanie cobotów w fabryce może zmniejszyć koszty i przyspieszyć produkcję, a także poprawić wydajność przedsiębiorstw.

Jeden z największych na świecie producentów robotów, firma Yaskawa, wychodzi naprzeciw tym wszystkim potrzebom. Po wprowadzeniu na rynek dwóch cobotów – HC10 i HC20, udostępnia teraz najnowszy model z serii HC, o udźwigu 30 kg, uzupełniając ofertę produktów o kolejnego wszechstronnego robota współpracującego. Obsługa wszystkich cobotów tej serii jest łatwa i przyjazna dla użytkownika, a niezwykle prosta konstrukcja zmniejsza koszty usług konserwacyjnych.

HC10DTP – o udźwigu 10 kg i maksymalnym zasięgu 1379 mm – zapewnia powtarzalność na poziomie ±0,05 mm, a HC20DTP – o udźwigu 20 kg i maksymalnym zasięgu 1900 mm – gwarantuje powtarzalność wynoszącą ±0,05 mm. Najnowszy model z serii, jak sama nazwa wskazuje, może być wykorzystywany w aplikacjach paletyzacji i pakowania wymagających przenoszenia produktów o wadze do 30 kg.

Możliwość pracy cobota w pobliżu człowieka pozwala zaoszczędzić miejsce potrzebne zazwyczaj na instalacje celi z wygrodzeniami, jak to ma miejsce w przypadku robotów przemysłowych. Wysoki poziom bezpieczeństwa oraz funkcjonalność, która pozwala nawet początkującym użytkownikom na łatwą obsługę cobota, to cechy doceniane przez użytkowników. Szeroka gama efektorów końcowych i urządzeń peryferyjnych w systemie plug & play, oferowanych przez partnerów producenta (Yaskawa ECOSYSTEM), zapewnia łatwe wdrożenie i skraca czas realizacji procesów produkcyjnych w przypadku zmiany między seriami, ponieważ konfiguracja nowych ustawień jest prosta i intuicyjna. Oprócz klasycznych metod programowania przy użyciu opcji Teach Pendant i Smart Pendant, seria wyposażona jest w funkcję Direct Teach, która umożliwia również prowadzenie ręczne.

Zwiększenie udźwigu w najnowszym modelu serii do 30 kg oferuje jeszcze większe możliwości zastosowania cobotów w aplikacjach pakowania i paletyzacji. Produkty końcowe wysyłane do klientów to zazwyczaj kartony wypełnione dużą ilością artykułów, które zwiększają wagę pakunku. Masa kartonu powinna mieścić się w zakresie od 10 do 30 kg, ponieważ w miejscu przeznaczenia wymagane jest ręczne przenoszenie przez człowieka. Kartony są następnie układane na paletach i dostarczane do działów logistycznych. Podstawowy rozmiar palety to kwadrat lub prostokąt o boku ok. 1100 mm. Roboty serii HC, dzięki swoim parametrom uwzględniającym wszystkie te wymagania, doskonale sprawdzają się w tego typu zastosowaniach.

Cobot HC20 w akcji


Prezentacja stacji do paletyzacji z cobotem HC20 ProPak 1.5:

Stacja do paletyzacji z cobotem HC20 ProPak 1.5 – prezentacja | Yaskawa Polska:
https://www.youtube.com/watch?v=eJwSvXcqF7k
Yaskawa MOTOMAN HC30PL – paletyzacja kartonów cobotem o udźwigu 30 kg:
Cobot Yaskawa MOTOMAN HC30PL – paletyzacja kartonów cobotem o udźwigu 30 kg | Yaskawa Polska:
https://www.youtube.com/watch?v=TbAX5GdqgRQ
Aplikacja montażu przy użyciu cobotów MOTOMAN HC10 Yaskawa:Aplikacja montażu przy użyciu cobotów MOTOMAN HC10 Yaskawa | Yaskawa Polska:
https://www.youtube.com/watch?v=ds6w43WcG_8

Korzyści wynikające z zastosowania cobotów

Podstawową zaletą cobota jest możliwość współpracy z człowiekiem i brak konieczności stosowania dodatkowych wygrodzeń. Dzięki niewielkim rozmiarom ich stanowisko pracy jest znacznie mniejsze od stanowiska pracy tradycyjnych robotów, co otwiera nowe możliwości firmom niedysponującym dużymi halami produkcyjnymi. Prosta konstrukcja i małe wymagania w zakresie montażu skracają czas potrzebny na wdrożenie rozwiązania. Lekki i niewielki model może być bez problemu przeniesiony i zainstalowany w dowolnym miejscu w hali produkcyjnej. Łatwość programowania zwiększa elastyczność produkcji i szybkość reakcji na zmieniające się zapotrzebowanie rynku, ponieważ pozwala na częste zmiany wykonywanych czynności w ramach jednego procesu.

Ponadto prosta obsługa i utrzymanie oraz łatwa konfiguracja bez specjalistycznego programowania sprawiają, że po roboty współpracujące mogą sięgnąć nawet małe i średnie przedsiębiorstwa, tym samym szybko wdrażając automatyzację. Zwrot z inwestycji w cobota jest też znacznie szybszy niż w przypadku robota przemysłowego – nie tylko dzięki eliminacji konieczności zatrudnienia wyspecjalizowanego personelu do jego obsługi, ale także z uwagi na fakt, że wszelkie wygrodzenia zabezpieczające są zbędne, nie ma więc konieczności dodatkowych inwestycji.

pakowanie i paletyzacja

Pakowanie i paletyzacja – widoki na przyszłość

W ostatnich latach różne sektory przemysłu promują automatyzację, która przyczynia się do stabilizacji jakości i redukcji kosztów poprzez zastosowanie robotów w obliczu poważnego niedoboru siły roboczej, spowodowanego zmniejszającą się liczbą osób w wieku produkcyjnym. Podążając za zmianami na rynku, firma Yaskawa dostosowuje ofertę swoich produktów, w celu zaopatrzenia oszczędzającej miejsce i elastycznej linii produkcyjnej. Pracuje też nad dalszym rozszerzeniem zakresu zastosowań robotów poprzez udoskonalenie serii modeli współpracujących, które mogą działać ramię w ramię z człowiekiem, bez wygrodzeń bezpieczeństwa. Rozwój w zakresie funkcjonalności i parametrów pracy robotów współpracujących sprawi, że w przyszłości zainteresowanie nimi będzie coraz większe, podobnie jak ich możliwości operacyjne. Dla firm, które do tej pory postrzegały inwestycję w automatyzację jako zbyt kosztowną i skomplikowaną, coboty stanowią pierwszy krok w kierunku robotyzacji procesów.

źródło: Yaskawa
info.pl@yaskawa.eu.com