Showroom 4.0 to nowe centrum automatyki przemysłowej, które we czwartek 21. lutego oficjalnie otworzyli przedstawiciele Mitsubishi Electric. Mieści się ono w siedzibie przedsiębiorstwa w Balicach koło Krakowa, a odwiedzający je mogą oglądać stanowiska demonstracyjne e-Factory łączące automatyzację z cyfryzacją, analizą danych oraz funkcjami produkcji personalizowanej.

O czwartej rewolucji przemysłowej dzisiaj nie tylko się mówi, ale przedsiębiorstwa coraz szerzej wdrażają rozwiązania z obszaru IoT, integracji wytwarzania i systemów IT oraz inne, które pozwalają na optymalizację działalności i zapewnianie elastyczności produkcji. Rozwiązania e-Factory obejmujące komponenty sprzętowe i oprogramowanie łączące automatykę przemysłową z warstwą IT pomaga osiągać te cele.

Showroom obejmuje kilka stanowisk pokazowych. Jednym z nich jest „Threerobot” – stacja z trzema zsynchronizowanymi robotami, które wcielają się w rolę aktorów. Widzowie mogą obejrzeć pokaz będący połączeniem ruchu, dźwięku oraz wizualizacji. Poza walorami artystycznymi stanowisko prezentuje najnowsze trendy w robotyzacji – współpracę robotów dzięki wykorzystaniu skanerów bezpieczeństwa oraz funkcji MELFA Safe Plus.

Drugim ze stanowisk jest gniazdo zrobotyzowane będące w praktyce niewielkim systemem montażu długopisów. Klienci chcą coraz częściej otrzymywać personalizowane wyroby, stąd też procesy produkcyjne w firmach muszą być elastyczne oraz umożliwiać wytwarzanie różnych elementów i coraz mniejszych wolumenów produkcji przy zachowaniu wskaźników efektywności produkcji na odpowiednim poziomie.

Z powyższych powodów obecnie kluczowym wyzwaniem dla zakładów produkcyjnych jest integracja automatyzacji, robotyzacji i warstwy IT. Stanowisko e-Factory jest odzwierciedleniem takiego procesu produkcyjnego i jednocześnie demonstruje bogate portfolio produktów Mitsubishi Electric połączonych siecią przemysłową CC-Link IE Field.

Etapem podróży po świecie e-Factory jest też stacja z wielkogabarytowymi ekranami, gdzie wizualizowane są różnorodne dane. Wykorzystywana jest tutaj aplikacja oparta na systemie MAPS SCADA, która zapewnia duże możliwości w zakresie wizualizacji nie tylko zużycia energii, ale całego procesu produkcyjnego. Prowadzenie ciągłego monitoringu i archiwizacja danych pomiarowych daje możliwość zrozumienia, gdzie i jak zużywana jest energia. Na ekranach wyświetlane są raporty z produkcji długopisów czy też wskaźniki OEE z maszyn produkcyjnych umożliwiające analizę produkcji pod kątem jej optymalizacji. Aplikacja umożliwia także analizę i monitoring kondycji podzespołów pod kątem predykcyjnego utrzymania ruchu.

Otwarta jednostka ma w założeniu stanowić miejsce prezentacji rozwiązań z obszaru inteligentnej produkcji. Jest on otwarty dla klientów firmy, którzy będą mogli również przeprowadzać symulacje oraz testy własnych aplikacji. Mitsubishi Electric planuje również organizowanie dni otwartych.