Wyścig o dominację w cyfrowym przemyśle trwa! Jednym z tego uczestników jest koncern ABB, który w ostatnich latach dokonał szeregu zmian strategicznych. Wiązały się one z przejmowaniem biznesów, a także nawiązywaniem globalnej współpracy partnerskiej. Najnowszą jest ta z Dassault Systèmes i ma ona pozwolić na rozwój oferty dla „branż cyfrowych”. Firmy planują połączenie technologii cyfrowych ABB Ability z platformą 3DExperience i zaoferowanie nowych rozwiązań przede wszystkim dla klientów przemysłowych.

Strategia ABB

Ostatnie dwa lata przyniosły szereg zmian strategicznych w ABB. Wiązały się one z przejęciami innych podmiotów na rynku, a także innymi wydarzeniami, które prowadziły do coraz większego skoncentrowania się koncernu na obszarach elektryfikacji, automatyki oraz robotyki i napędów. W 2017 ABB przejęło firmę B&R – austriackiego dostawcę komponentów i rozwiązań automatyki przemysłowej, zaś około rok później dział Industrial Solutions od General Electric.

Najnowszą zmianą jest pozbycie się przez szwajcarski koncern działu „Power Grids”, który został sprzedany do firmy Hitachi. Transakcja wiązała się nie tylko ze skupieniem się ABB na rozwiązaniach cyfrowych, ale wynikała z niższej marżowości uzyskiwanej przez wymieniony dział (poniżej).

Oprócz zmian własnościowych, ABB rozwija również relacje partnerskie o charakterze strategicznym. Taką jest najnowsze partnerstwo z Dassault Systèmes, o czym w kolejnych rozdziałach.

ABB i Dassault Systèmes

Firmy poinformowały o nawiązaniu globalnej współpracy, dzięki której klienci z branż cyfrowych otrzymają dostęp do unikatowego portfolio oprogramowania, obejmującego między innymi rozwiązania do zarządzania cyklem życia produktów oraz monitorowania stanu technicznego urządzeń. Współpraca ma umożliwić połączenie cyfrowych rozwiązań ABB Ability oraz platformy 3DExperience firmy Dassault Systèmes. Partnerzy będą korzystać z zainstalowanej bazy urządzeń obu firm. Swoją drogą – ABB wykorzystuje już teraz platformę 3DExperience do modelowania i symulacji swoich rozwiązań przed ich dostarczeniem do klientów. Dzięki nawiązanej współpracy ABB będzie rozwijać „cyfrowe bliźniaki” i dostarczać je klientom.

Przedsiębiorstwa będą stopniowo koncentrować się na automatyzacji i robotyzacji fabryk, automatyzacji w przemyśle przetwórczym, a także rozwiązaniach w zakresie elektryfikacji inteligentnych budynków. Pierwsze wspólne rozwiązania zostaną zaprezentowane na najbliższych targach przemysłowych Hannover Messe, które odbędą się w dniach 1–5 kwietnia 2019.

W XXI wieku przemysł nie polega już wyłącznie na zwykłej zdolności do wytwarzania dóbr. Dzisiejsi liderzy muszą doskonale opanować techniczne know-how. To nowy czynnik decydujący o konkurencyjności, istotny już dziś z uwagi na konwergencję cyfrowych technologii, które zmieniają każdy aspekt prowadzenia biznesu w sektorze przemysłowym. Mamy do czynienia z renesansem w przemyśle, a cyfrowa platforma umożliwia przepływ informacji między światem realnym i wirtualnym oraz wzajemne wzmacnianie się obu tych domen – mówi o zmianach Bernard Charlès, dyrektor generalny Dassault Systèmes

Kompatybilne ze sobą domeny specjalizacji firm ABB oraz 3DS

ABB ma już rozbudowaną ofertę rozwiązań cyfrowych ABB Ability. Koncepcja ta powstała w 2017 roku i obejmuje obecnie ponad 210 cyfrowych rozwiązań do planowania, budowy i wsparcia działania zakładów przemysłowych. Z kolei Dassault Systèmes współpracuje z firmami różnej wielkości z kilkunastu branż, pomagając im sprostać nowym wyzwaniom w realiach trwającego renesansu przemysłowego. Platforma 3DExperience integruje technologie i rozwiązania projektowe oraz testowe w jednym, spójnym środowisku, co pozwala zachować „cyfrową ciągłość” od powstania koncepcji, poprzez produkcję, aż do wsparcia posprzedażowego. Firmy przemysłowe mogą integrować aplikacje 3D na platformie w celu tworzenia cyfrowych bliźniaków. Takie modele pozwalają mierzyć, oceniać i prognozować parametry instalacji przemysłowej oraz optymalizować jej funkcjonowanie.

Porównanie ofert ABB oraz kluczowych firm na rynku (źródło: ABB)

Współpraca ABB i Dassault Systèmes początkowo będzie koncentrować się na następujących obszarach:

  • Automatyzacja i robotyzacja fabryk – korzystanie z cyfrowych bliźniaków do kompleksowej optymalizacji procesów i systemów umożliwi fabrykom sprawną adaptację do zachodzących obecnie zmian rynkowych. Obejmie to gotowe rozwiązania produkcyjne i usługi, a także wspólne doradztwo dotyczące transformacji cyfrowej przedsiębiorstw.
  • Inteligentne budynki – współpraca Dassault Systèmes i ABB dotycząca systemów cyfrowych bliźniaków ma umożliwić płynną organizację działań od fazy projektowania, poprzez prace inżynieryjne, aż do obsługi budynków, a także wdrażanie rozwiązań logistycznych.

Gdzie jest firma?

Na koniec spojrzenie na pozycję ABB na różnych rynkach. Grafika pochodzi od ABB i wszelkie uwagi 🙂 najlepiej zgłaszać tam właśnie.

Więcej na temat ABB oraz 3DS

ABB otwiera Centrum Aplikacji Zrobotyzowanych

ABB przejmie GE Industrial Solutions

Wywiad: Digital Twin i wdrożenia w obszarze Industry 4.0

ABB zbuduje kampus R&D w zakresie automatyki przemysłowej