Tytułowe pojęcia stosowane są wymiennie i traktowane u nas jako tożsame. Które z nich stosowane jest najczęściej? Jak wygląda zainteresowanie tematyką Przemysłu 4.0 w Polsce i skąd w ogóle pochodzi termin Industry 4.0?

Industry 4.0 na świecie

Zacznijmy od spojrzenia globalnego. Na wykresie z Google Trends przedstawiono popularność wyszukiwania trzech haseł w ostatnich pięciu latach. W okresie wcześniejszym (przed 2014) częstotliwość wyszukiwania Industry 4.0 oraz Industrie 4.0 była bardzo mała, natomiast Smart Industry znajdowało się na poziomie, który można obserwować obecnie (kolor czerwony). Hasło to używane było o wiele wcześniej niż powstały określenia z cyframi 4.0 i po prostu oznacza „inteligentny przemysł”, „zintegrowany przemysł” (w domyśle: zintegrowany z IT, z urządzeniami elektronicznymi, cyfrowymi).

Okazuje się, że po kilku latach dużej popularności terminu Industrie 4.0, na prowadzenie wysunęło się (i prawdopodobnie pozostanie) angielskie hasło Industry 4.0. Jeżeli miałoby się tutaj dołożyć hipotezę, to jest ona następująca: koncepcja Przemysłu 4.0 stała się globalnie zakceptowana i popularna. Zresztą spojrzenie na mapę to potwierdza – najciemniejsze obszary (stosunkowo najwięcej wyszukiwań) to Daleki Wschód, a dopiero później Europa i inne regiony.

Jak jest w Polsce?

W Polsce terminy Smart Industry oraz Industrie 4.0, choć funkcjonują, są bardzo rzadko wyszukiwane. Dominują natomiast określenia polskie i angielskie, czyli Industry 4.0 oraz Przemysł 4.0 – i właściwie trudno powiedzieć, które jest popularniejsze. Jak to mówią ekonomiści – „to zależy” 🙂

Skąd pochodzi termin Industry 4.0?

Jeszcze jedna ciekawostka, która związana jest ze zbliżającymi się targami Hannover Messe (w tym roku na początku kwietnia). Źródłem terminu Industrie 4.0 jest niemiecki projekt dotyczący strategii technologicznej (Das Zukunftsprojekt Industrie 4.0) związanej z cyfryzacją procesów wytwórczych. Został on po raz pierwszy omówiony publicznie podczas targów w Hanowerze w 2011 roku (tutaj link do informacji z 1 kwietnia 2011). Półtora roku później grupa robocza Industry 4.0 przedstawiła rządowi federalnemu zestaw zaleceń koncepcji wdrożeniowych, zaś 8 kwietnia 2013 roku zaprezentowała raport końcowy. Grupą kierowali: Siegfried Dais z firmy Robert Bosch oraz Henning Kagermann z acatech (Deutsche Akademie der Technikwissenschaften).

Bonus: Polska nieco dokładniej

Pozostając w temacie statystyk, jeszcze dwie – tym razem dotyczące portalu Przemysł 4.0 i Polski. Tematami związanymi z Industry 4.0 najczęściej interesują się osoby w wieku 25-34, zaś pod względem lokalizacji – mieszkające na Mazowszu, na Śląsku oraz w Wielkopolsce i Małopolsce.

Druga grupa statystyk dotyczy profilu portalu na LinkedIn (spośród wszystkich kanałów social media jest tam największa grupa fanów – ponad 2500 osób). W owej grupie:

  • największą frakcję stanowią inżynierowie automatycy;
  • spora część osób pracuje w firmach dużych, aczkolwiek odsetek związany z MŚP też jest znaczący;
  • oprócz pełnienia funkcji inżynierskich, wiele część osób związanych jest ze sprzedażą, operacjami (tutaj należy to rozumieć przede wszystkim jako produkcję), rozwojem biznesu oraz IT;
  • profil pod względem lokalizacji jest zbliżony do danych dotyczących całego portalu.