Balluff, firma specjalizująca się w czujnikach, systemach identyfikacji oraz sieciach przemysłowych, przejęła dwa niemieckie przedsiębiorstwa branżowe. Są nimi: iss innovative software services – dostawca usług i oprogramowania przemysłowego, w szczególności dla motoryzacji, oraz Matrix Vision – producent szerokiej gamy urządzeń i systemów wizyjnych. Akwizycje stanowią strategiczny element rozbudowy oferty Balluffa i mają zapewnić istotny wzrost kompetencji firmy w wymienionych obszarach.

Ekspertyza w obszarze softwarowym

iss innovative software services specjalizuje się w narzędziach, systemach testowych oraz rozwoju i standaryzacji oprogramowania. Firma została założona w 1996 roku, zatrudnia 60 osób, zaś jej głównymi grupami klientów są przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej oraz dostaw dla przemysłu. W Grupie Balluff będzie ona pełniła rolę specjalisty softwarowego, w szczególności w zakresie systemów wbudowanych.

„W naszym zespole mamy 25 programistów i konsekwentnie rozszerzamy ekspertyzę w zakresie digitalizacji, przez co pilnie potrzebujemy kolejnych, wykwalifikowanych specjalistów. Planujemy rozwijać otwarte platformy softwarowe, które są niezbędne do oferowania w przyszłości zintegrowanych rozwiązań automatyki” – Florian Hermle z firmy Balluff

Rozwój portfolio w obszarze Machine Vision

Oferta Matrix Vision rozszerza portfolio Grupy Balluff w obszarze, który do tej pory pełnił relatywnie mało istotną rolę w ofercie niemieckiego przedsiębiorstwa – kamer i systemów wizyjnych. Omawiana firma została założona trzy dekady temu i zatrudnia 100 pracowników. Specjalizuje się ona w opracowywaniu oraz sprzedaży: framegrabberów, kamer przemysłowych, czujników obrazowych, systemów wbudowanych oraz oprogramowania z zakresu przetwarzania obrazu.

„Matrix Vision jest od czterech lat naszym partnerem w rozwoju produktów” – komentuje Hermle. „Jedna z naszych linii produktowych obejmująca systemy dwukamerowe pochodzi właśnie z firmy Matrix Vision i jesteśmy pewni, że nasze biznesy oraz oferty wyrobów są do siebie dobrze dopasowane” – dodaje

Zmiany właścicielskie

Umowy dotyczące przejęć zostały podpisane w lipcu i sierpniu po półrocznych negocjacjach, w ich efekcie 160 pracowników przedsiębiorstw dołączyło do Balluffa. Zachowane zostały przy tym dotychczasowe lokalizacje firm, tj. w Stuttgarcie-Vaihingen (iss) oraz Oppenweiler (Matrix Vision). Warto dodać, że podczas gdy Balluff nabył 100% udziałów w iss, to w przypadku Matrix Vision 25% udziałów pozostało w rękach dotychczasowych właścicieli.

Pozostałe informacje

W 2016 roku Balluff zwiększył przychody o 3,3% w stosunku do roku poprzedniego (do 378 mln euro). W pierwszej połowie bieżącego roku (1H2017) dynamika sprzedaży wyniosła blisko 22%. Obecnie firma, wliczając w to niedawno przejęte podmioty, zatrudnia 3550 osób.