Poprawne wykonanie szaf sterowniczych i obudów stosowanych w przemyśle powinno przewidywać odpowiednią cyrkulację powietrza o właściwych parametrach – czy to w ramach rozwiązań konstrukcyjnych dla danego modelu, czy poprzez zostawienie miejsca na urządzenia takie, jak klimatyzatory czy wentylatory. O obu tych opcjach pomyśleli twórcy obudów sterowniczych kompaktowych AX oraz małogabarytowych KX, jak również serii szaf szeregowych VX25.

— artykuł firmowy —

Najnowsza seria AX/KX wraz z akcesoriami dołączyła do serii klimatyzatorów Blue e+ i systemu szaf szeregowych VX25, tworząc kompleksową ofertę, zapewniającą nowe możliwości dla inżynierów wyposażających zakłady przemysłowe oraz służb utrzymania ruchu. W specyfikacji technicznej produktów z tej linii przewidziano kilka rozwiązań wpływających na dobrą jakość powietrza wewnątrz szaf i obudów, wyrażającą się przede wszystkim w kategoriach odpowiedniej temperatury i wilgotności.

Specjalnie dla AX/KX

Tworząc konstrukcję obudów sterowniczych kompaktowych AX i małogabarytowych KX, przewidziano, że najlepszą opcją zapewniającą uniknięcie punktów gorąca w obudowie jest montaż wentylatorów filtrujących firmy Rittal. Nie tylko gwarantują one odpowiednią czystość powietrza wewnątrz, ale ich zastosowanie w żaden sposób nie wpływa na ewentualną utratę certyfikatu UL, którego otrzymanie jest jednym z najważniejszych plusów, jaki wiąże się z wyborem, montażem i eksploatacją serii AX/KX.

Kiedy obudowa narażona jest na działanie zmiennych warunków klimatycznych, gdy pozostaje zamknięta, na skutek różnic ciśnień, może w niej skraplać się woda. Dzięki zastosowaniu w zaworze do wyrównania ciśnienia zintegrowanej membrany uszczelniającej, unika się powstawania różnic ciśnieniowych i, tym samym, tworzenia się kondensatu. Dodatkowo rozwiązanie chroni przed dostawaniem się wilgoci z zewnątrz. W celu ochrony przed zabrudzeniem, montaż odbywa się na płaszczyznach pionowych, w ścianach o grubości do 4 mm (gwint przyłączeniowy M12 x 1,5). Przy różnicy ciśnień o wartości 70 mbar przewidywany przepust powietrza wynosi 120 l/godz.

Do ochrony przed odkładaniem się kurzu czy pyłu na górnej krawędzi drzwi i pomiędzy obudową a drzwiami/pokrywą przewidziano specjalną listwę z tworzywa sztucznego, odpornego na UV, w kolorze zbliżonym do RAL 7024. Jej długość musi odpowiadać szerokości obudowy. W celu montażu, należy nawiercić obudowę i zamontować listwę za pomocą pasków samoprzylepnych i śrub.

Działać systemowo

W portfolio firmy Rittal znajduje się sporo rozwiązań przeznaczonych dla rozmaitych modeli szaf i obudów (również tych sprofilowanych pod kątem potrzeb działów IT), nie tylko najnowszych. Są wśród nich zarówno klimatyzatory (np. do zabudowy naściennej, o mocy chłodniczej 0,3-5,8 kW, w klasach ochrony IP 54/55/56, UL Type 3R/4, 12 i NEMA 4x; czy Thermoelectric Cooler o całkowitej mocy chłodniczej/grzewczej 80/80 W), jak i sprzęt do chłodzenia cieczą (np. wymienniki ciepła powietrze/woda o mocy chłodniczej 0,3-7 kW; kompaktowy wymiennik ciepła powietrze/woda do systemu szeregowego VX25 lub TS 8; chillery przeznaczone do odprowadzania szczególnie dużych strat ciepła) lub chłodzenia powietrzem (wymienniki ciepła, wentylatory, w tym wspomniane wyżej filtrujące) – wszystko przeznaczone do montażu i konfiguracji zależnie od zakładowych potrzeb, lokalizacji, warunków klimatycznych, w jakich dana szafa/obudowa funkcjonuje, wreszcie wyposażenia jej w konkretne urządzenia.

Niezależnie od tego specjaliści z Rittala przewidzieli jednak kompleksową obsługę szaf i obudów, czyli spięcie wszystkiego w jeden system, zapewniający kompatybilność i efektywność działania. Nazwano to „Rittal – The System”, a częścią tego rozwiązania jest linia produktów Blue e+, czyli najnowszej serii klimatyzatorów szaf sterowniczych. Zapewniają one do 75% oszczędności energii, co już samo w sobie skutecznie przemawia do firmowych zarządów i działów księgowości… Odbywa się to dzięki komponentom z regulacją obrotów, a także zastosowaniu technologii „heat pipe” do chłodzenia pasywnego, wskutek czego ciepło zostaje odprowadzone z szafy sterowniczej, gdy temperatura otoczenia staje się niższa od wartości zadanej. Spośród innych zalet Blue e+ warto wymienić możliwość zastosowania tych produktów praktycznie na całym świecie dzięki obsłudze wielu napięć (z pokryciem zakresu mocy od 6000 W), wydłużoną żywotność wszystkich komponentów w szafie sterowniczej i klimatyzatorze dzięki dostosowanemu do potrzeb chłodzeniu, a także intuicyjną obsługę za pomocą ekranu dotykowego i inteligentnych interfejsów. Graficzny wyświetlacz dotykowy prezentuje komunikaty systemowe i dane w postaci tekstowej, w wielu językach. Interfejs NFC pozwala na łatwą i bezprzewodową konfigurację wielu klimatyzatorów za pomocą urządzeń mobilnych, a program RiDiag poprzez interfejs USB zapewnia szybką analizę stanu urządzeń. W dodatku inteligentne interfejsy można zdalnie monitorować przez Ethernet.

Podstawę utrzymania niezmienności temperatury stanowi opatentowana technologia hybrydowa polegająca na połączeniu klasycznego klimatyzatora sprężarkowego i ciepłowodu, który zapewnia chłodzenie pasywne, optymalnie wspierane przez wentylatory z regulacją prędkości obrotowej. Urządzenia są w dodatku wyposażone w regulację mocy i dostosowują chłodzenie do potrzeb, co nie tylko oszczędza energię, ale także wydłuża żywotność sprężarki.

Na koniec warto wspomnieć o łatwym montażu klimatyzatorów Blue e+. Seria przewiduje tu trzy wersje sprzętu – do montażu zewnętrznego, częściowo wewnętrznego i całkowicie wewnętrznego. Szybkość działań zapewniają: uchwyt ułatwiający przenoszenie i ustawianie, klips montażowy oraz uchwyty transportowe; a jako ważny bonus można potraktować opcję wygodnej wymiany maty filtracyjnej bez użycia narzędzi.

Więcej o rozwiązaniach związanych z jakością powietrza w szafach i obudowach firmy Rittal, można znaleźć na stronie firmy Rittal.

Rittal Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 48
02-225 Warszawa
rittal@rittal.pl