Epidemia koronawirusa to ponad 350 tys. osób zainfekowanych i niestety kilkanaście tysięcy zmarłych. Wirus powodujący chorobę COVID-19 rozprzestrzenił się w ponad stu krajach i dzisiaj właściwie rzadko kiedy mówi się już o kraju jego pochodzenia, czyli Chinach. Natomiast w ostatnich miesiącach powstało tam i było wykorzystywanych wiele rozwiązań – w szczególności robotów AGV – służących do dezynfekcji, pomiarów temperatury, dostarczania posiłków w szpitalach i wielu innych zadań.

Jeszcze w lutym jednym najczęściej pojawiających się w mediach informacji była ta dotycząca ekspresowego tempa budowy szpitali w Wuhan. Rzeczywiście obiekty te powstawały w ciągu kilku dni i, choć mówiono o nich jako o zamkniętych obozach dla chorych, to jednak ekstremalnie krótki czas ich budowy oraz uruchomienia robił wrażenie. Okazuje się, że Chińczycy podobnie podeszli do projektowania i produkcji robotów wykorzystywanych na potrzeby walki z koronawirusem.

Jak (w czasach epidemii) zrobić robota?

Od projektu do wstępnego egzemplarza w ciągu tygodnia – tak powstała inteligentny robot dezynfekujący, który opracowany został w jednostce R&D prowadzonej przez firmy Siemens i Aucma. Zajmuje się ona m.in. opracowywaniem robotów specjalnych i pojazdów bezzałogowych. Gdy szybkość rozprzestrzeniania się wirusa zaczęła gwałtownierosnąć, Yu Qi, szef grupy badawczej ds. zaawansowanej automatyzacji, zadał sobie pytanie, jak można wykorzystać nowe technologie w celu walki z zagrożeniem. Chodziło tu m.in. o możliwość łatwej dezynfekcji obiektów i innych miejsc, które stanowią potencjalne ryzyko dla personelu. Jego pomysł stworzenia samojezdnego robota zyskał wsparcie osób w laboratorium aplikacji robotycznych, zaś do projektu zaangażowało się dziesięciu inżynierów o różnych specjalizacjach i umiejętnościach.

Od projektu do pierwszego egzemplarza

Firmy Siemens i Aucma rozpoczęły ten projekt 7 lutego, wkrótce po przedłużeniu chińskiego Nowego Roku. Zdecydowano, że roboty zasilane będą wyłącznie energią elektryczną, bowiem korzystanie z silników spalinowych, szczególności tankowanie pojazdów jest w występujących warunkach wysoce  niewygodne. Konieczna była przy tym odpowiedź na kilka kluczowych pytań, m.in.:

  • W jaki sposób powinny zintegrować systemy sterowania dyspenserem substancji dezynfekującej oraz podwoziem?
  • Jak zmaksymalizować efektywność pracy przy jednoczesnej minimalizacji zużycia środków dezynfekujących?
  • Jak zapewnić możliwość pracy 360 stopni w ograniczonych przestrzeniach?

Członkowie zespołu pracowali z domu i utrzymywali bliski kontakt głównie przez telefon. Korzystano też z narzędzi cyfrowych do projektowania. Zespół zdecydował na zastosowanie gąsienic zamiast kół, tak aby umożliwić poruszanie się robota po różnych nawierzchniach, przeszkodach i pochyłościach. Poniżej na filmie „test run” wersji robota z dwoma dyspenserami środka dezynfekującego

Inną z chińskich firm rozwijających roboty mobilne do zadań dezynfekcyjnych jest Shandong Guoxing Intelligent Company z siedzibą we wschodniochińskiej prowincji Shandong. Opracowała ona, również w ekspresowym tempie, dwa rodzaje robotów służących do walki z epidemią koronawirusa – Leishei 1 oraz Huoshei 1. Roboty mogą pomagać z zadaniami w zakresie dezynfekcji przestrzeni publicznych, można je stosować w centrach handlowych, parkach, dworcach autobusowych, parkingach, wspólnotach mieszkaniowych i na ulicach, szczególnie w wąskich przejściach, do których pracownicy mają trudności z dostępem. Firma, w okresie wybuchu epidemii w Chinach, planowała produkować nawet 100 robotów miesięcznie.

Wykorzystanie w szpitalach

W marcu w szpitalu w Wuhan wdrożono sześć rodzajów robotów humanoidalnych wyprodukowanych przez chińską firmę CloudMinds. Roboty dostarczają pacjentom jedzenie i napoje, leki oraz utrzymują oddział w czystości. Są one również odpowiedzialne za pomiary temperatury i pracę z brudnych obszarach. Szpital został wyposażony w sieć komunikacyjną 5G od China Mobile, co pozwala na kontrolę pracy robotów i komunikację z czasie rzeczywistym z operatorami tych maszyn. Również szpital w Guangdong również zaczął wykorzystywać roboty, które dostarczają posiłki i leki oraz zbierają zanieczyszczone produkty, takie jak pościel i odpady medyczne. Roboty mogą automatycznie dezynfekować się po interakcjach z pacjentami.

Robot do dezynfekcji pomieszczeń z wykorzystaniem promieniowania UV (takie roboty pochodzą akurat od duńskiego UVD Robots, ale w ostatnich miesiącach były w dużych ilościach dostarczane do szpitali w Chinach)

 

Roboty wykorzystywane do transportu w szpitalach

Znacznie więcej zastosowań AGV

Przedstawione przykłady to jedynie część aplikacji robotów mobilnych w przestrzeniach publicznych. Poniżej kilka dodatkowych, również z Chin. Patrząc zaś na obecne wydarzenia w Europie i USA, można podsumować, że dzisiaj nastał zdecydowanie dobry moment na podobne innowacje na innych kontynentach. Trzeba przy tym działać równie ekspresowo i skutecznie – tak jak Chińczycy.

Polecamy również: