Liczba instalowanych w fabrykach systemów sieciowych bazujących na rozwiązaniach Ethernetu przemysłowego przekroczyła liczbę tych związanych z tradycyjnymi sieciami polowymi. Przedstawiamy informacje o globalnym rynku sieci komunikacyjnych zaprezentowanym w corocznym raporcie HMS Industrial Networks.

Wzrosty dzięki IIoT

Już od wielu lat rozwiązania Ethernetu przemysłowego popularyzują się szybciej, niż tradycyjne magistrale obiektowe. W przypadku badania z 2018 roku ich udział w rynku po raz pierwszy przekroczył ten związany z rozwiązaniami fieldbus. Ethernet przemysłowy stanowi, zgodnie prezentowanymi przez HMS statystykami, 52% globalnego rynku w porównaniu do 46 procent rok wcześniej. Najpopularniejszą z tego typu sieci jest EtherNet/IP (15% udziału w rynku), inne to .in. PROFINET, EtherCAT, Modbus-TCP oraz Ethernet POWERLINK. Tempo wzrostu zastosowań Ethernetu przemysłowego wynosi 22%.

Co z sieciami fieldbus?

Popularność sieci fieldbus, m.in. z powodów związanych z kwestiami bezpieczeństwa cybernetycznego, wciąż rośnie. Pomimo jednak nieco większego tempa niż rok wcześniej (6% w porównaniu do 4%), liczba wdrożeń nowych instalacji polowych ma, zdaniem autorów raportu, w ciągu kolejnych lat systematycznie maleć. Dominującą magistralą polową jest cały czas Profibus (z 12-procentowym udziałem w rynku), kolejne to m.in. Modbus-RTU oraz CC-Link.

Europa i inne regiony

W Europie i na Bliskim Wschodzie prym wiodą przede wszystkim sieci PROFINET i EtherNet/IP. Również Profibus, z racji wieloletniej obecności, jest nadal szeroko stosowany. Inne popularne sieci to m.in. EtherCAT, Modbus-TCP oraz Ethernet POWERLINK. Z kolei rynek amerykański jest zdominowany przez sieci CIP, w szczególności EtherNet/IP. W Azji żadna sieć nie wyróżnia się jako wiodąca na rynku, aczkolwiek szeroko stosowane są m.in. PROFINET, EtherNet/IP, Profibus, EtherCAT, Modbus oraz CC-Link. Również wersja CC-Link IE zyskuje na popularności.

Sieci bezprzewodowe popularyzują się

Popularność technologii bezprzewodowych w przemyśle szybko rośnie, choć ich rynek – zdaniem autorów raportu – stanowi ciągle jedynie niewielką część całej branży. Roczny wzrost oceniany jest tu na 32% (analogicznie jak rok wcześniej), zaś udział sieci w rynku to 6%. Najczęściej stosowaną technologią bezprzewodową jest obecnie WLAN, kolejną Bluetooth. „Producenci urządzeń i integratorzy systemów coraz częściej wykorzystują technologie bezprzewodowe do realizacji innowacyjnych architektur automatyki. Użytkownicy mogą ograniczyć ilość stosowanego okablowania i tworzyć nowe rozwiązania w zakresie łączności oraz sposobów kontroli, w tym korzystając z własnych tabletów i smartfonów w modelu BYOD (Bring Your Own Device)” – podsumowuje Anders Hansson z firmy HMS, jeden z autorów raportu.

Na koniec podkreślamy, że opisywane statystyki pochodzą z firmy HMS Industrial Networks i należy je traktować jako jedne z możliwych oszacowań. Wyniki prezentowane przez inne organizacje mogą być odmienne.