W Poznaniu odbyła się trzecia edycja wydarzenia Magazyn 4.0 Forum „Magazyn Przyszłości”. Cykl spotkań zainicjowany w 2015 roku skupiony jest wokół tematyki produkcji, logistyki i magazynowania, ze szczególnym uwzględnieniem technik automatyzacji i robotyzacji.

Tematyką mającego miejsce 19 października 2017 wydarzenia była „Cyfrowa integracja procesów w intralogistyce”. Spotkanie zgromadziło ponad 200 uczestników z czołowych polskich firm zainteresowanych nowymi technologiami i możliwościami rozwoju biznesu.

Wydarzenia podczas forum

Podczas ostatniej edycji „Magazynu Przyszłości” miały miejsce ​prelekcje i dyskusje na temat robotyzacji oraz automatyzacji procesów magazynowo-produkcyjnych, a także prezentacja wdrożeń z omawianego zakresu.

Uczestnicy forum mieli możliwość zobaczyć na żywo, jak pracuje automatyczna linia składowania, transportu, kompletacji i identyfikacji produktów oraz automatyczny magazyn wyposażony w autorskie rozwiązanie firmy PROMAG. Był to m.in. system gęstego składowania z wózkiem wahadłowym AutoMAG Shuttle i wózkiem transferowym AutoMAG Mover. Duże zainteresowanie oraz liczne pytania ze strony gości wzbudziły też wózki autonomiczne i roboty pick&place.

Centrum Techniki Magazynowej

Na stoiskach przygotowanych w CTM PROMAG można było zobaczyć, jak monitorować pracę wózków widłowych i przeprowadzać symulację procesów za pomocą wirtualnej rzeczywistości. W planie forum znalazła się też wycieczka do nowoczesnego magazynu, w którym goście znaleźli wiele rozwiązań do implementacji w swoich firmach.

Digitalizacja i związane z tym technologie takie jak: automatyzacja, internet rzeczy połączony ze sztuczną inteligencją, rozszerzona rzeczywistość, praca w chmurze i Big Data, w najbliższym czasie będą zmieniać nasz świat i ten biznesowy, i ten społeczny. Technologie te zmienią wiele branż i podejście do biznesu. […] Przez brak rąk do pracy zmuszeni będziemy eliminować człowieka z pracy fizycznej i oddawać robotom większość prac manualnych. Będzie to dla wszystkich duże wyzwanie technologiczne i organizacyjne. Stąd też musimy przygotować firmy do funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Dyskusję nad tym jak nowe technologie zmienią logistykę rozpoczęliśmy 2 lata temu podczas I Forum Magazyn Przyszłości. Sama widzę jak wiele zmieniło się przez te 2 lata. […] Nie możemy czekać na jutro, bo przyszłość zaczyna się dziś – Karolina Tokarz, prezes zarządu PROMAG, podczas otwarcia forum

Zdjęcia z wydarzenia (kliknij):

Źródło zdjęć: organizatorzy