Jesteś praktykiem wdrażającym rozwiązania Przemysłu 4.0? A może prowadzisz badania naukowe lub analizujesz rynek, zajmując się zagadnieniami z obszaru 4.0? Zapraszam do udziału w nowej inicjatywie – stworzenia bazy wiedzy o wdrożeniach, zmianach organizacyjnych, o trendach i innych zagadnieniach powiązanych z tematyką czwartej rewolucji przemysłowej, w szczególności w Polsce.

Przemysł 4.0 to komunikacja, współpraca, sieciowości, integracja – w obrębie systemów, firm, w obrębie gospodarki. Jest to również współpraca ludzi ze sobą i tworzenie oraz przekazywanie wiedzy. Jako założyciel serwisu przemysl-40.pl pragnę poszerzyć jego zakres merytoryczny i jednocześnie otworzyć go dla osób zajmujących się omawianą tematyką. Stąd nowy hasztag i dział: „#jestem4.0 – baza wiedzy”.

Zapraszam Państwa do jego czynnego współtworzenia. Znajdzie się tutaj miejsce na wszystkie zagadnienia powiązane z tematyką serwisu – zarówno przemysłu, jak też np. rolnictwa, logistyki czy tematów społecznych. Ich mianownikiem i jednocześnie wymogiem ma być merytoryka i obiektywizm.

Kogo zapraszam?

Wszystkich chcących podzielić się swoją wiedzą, wynikami badań naukowych, wdrożeniami, felietonami, opisami trendów, badaniami rynku czy tzw. foresightem technologicznym. Wszystkich zajmujących się tematyką 4.0 w pracy zawodowej, badawczej, pracujących w przemyśle i organizacjach poza nim.

Co zrobić?

Napisać do mnie e-mail (info@przemysl-40.pl) lub skontaktować się poprzez Social Media. Zawsze odpowiem i przedyskutujemy propozycję.

Co proponuję?

  • Artykuł publikuję pod nazwiskiem autora, artykuł może linkować do jego profilu, strony, itd.
  • Prawa: artykuł jest i zawsze będzie własnością autora
  • Artykuł jest publikowany w dziale #jestem4.0 lub innym pasującym dziale z hasztagiem #jestem4.0 (a dokładniej #jestem40)
  • Informacja o publikacji będzie również podawana w wybranych kanałach Social Media serwisu

Jakie są warunki?

  • Publikacje muszą być merytoryczne, nie mogą mieć charakteru promocyjnego
  • W przypadku firm chcących podzielić się informacjami o swoich technologiach czy wdrożeniach obowiązują zasady komercyjne
  • Artykuł może być opublikowany jako cały, może to być fragment z przekierowaniem do innego serwisu (a nawet PDF-a), gdzie znajduje się całość
  • Powiązane artykułu z tematyką czwartej rewolucji przemysłowej jest konieczne, przy czym nie musi to być Przemysł 4.0 – tematyka jest o wiele szersza
  • Artykuł musi być przed publikacją zatwierdzony przez redakcję i może podlegać adjustacji – to wymóg konieczny, bowiem serwis powinien mieć merytoryczny, specjalistyczny charakter

Najważniejsze na koniec

Po co to wszystko? Serwis poświęcony Przemysłowi 4.0 założyłem w 2017 roku. Wtedy o tej tematyce u nas w kraju dopiero zaczynano mówić, pojawiała się ona na konferencjach, targach, ale nie istniało jedno miejsce, gdzie można by znaleźć merytoryczne informacje na ten temat. Wtedy też ja sam prowadziłem prace nad moim doktoratem dotyczącym zagadnień organizacyjnych w kontekście Przemysłu 4.0.

Dzisiaj w serwisie publikowane są różne informacje, w tym o charakterze promocyjnym, jednak osobiście mam przekonanie, że omawiane tematy traktują o Industry 4.0 – jak na obecne potrzeby – nieco zbyt wąsko. Nadal mało tu opisów wdrożeń w kraju, informacji np. współpracy międzyorganizacyjnej, sieciowości, opisów projektów w innych branżach (np. rolnictwie), czy też kwestii dotyczących człowieka w kontekście czwartej rewolucji przemysłowej.

Tymczasem o powyższych zagadnieniach teoretycy i praktycy mówią i piszą coraz więcej. W samym tylko moim doktoracie znajduje się opis dziewięciu krajowych firm rozwijających Przemysł 4.0, realizujących plan cyfryzacji produkcji i mających różne doświadczenia z tym związane. Informacje te zresztą wykorzystam w jednym z artykułów, który pojawi się w nowym dziale (z doktoratu pochodzą również prezentowane obok grafiki).

Przypominam o możliwości mailu (info@przemysl-40.pl) i możliwości kontaktu przez Social Media (najchętniej Facebook oraz LinkedIn). Zapraszam!

Zbigniew Piątek