Krajowy rynek robotów mobilnych i współpracujących to branża coraz bardziej dojrzała. Tempo wzrostów sprzedaży nie jest już tak imponujące jak miało to miejsce kilka lat temu, a konkurencja w sektorze intensyfikuje się, pojawiają się tu też nowi dostawcy. Również postawa klientów ulega zmianie – dzięki większemu doświadczeniu w implementacji cobotów oraz robotów mobilnych, potrafią oni realistyczniej ocenić ich możliwości i je wykorzystywać. Poniżej prezentujemy fragment raportu na temat rynków cobotów i AGV/AMR w Polsce w 2023 roku.

Rynek cobotów – branża robotów współpracujących


Większość dostawców, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez redakcję magazynu APA, oferuje roboty współpracujące (coboty) tylko jako część swojej oferty. Jednak około 25% z nich specjalizuje się wyłącznie w tych maszynach. Z tegorocznej ankiety wynika, że szacowany krajowy rynek cobotów oscyluje w granicach 150-600 sztuk rocznie, z tempem wzrostu między 5% a 60%. W badaniu przeprowadzonym dwa lata wcześniej, w 2021 roku, wartość rynku oceniana była na 100-500 sztuk rocznie, a wzrosty na poziomie 3-150%.

Najpopularniejsze zastosowania cobotów na polskim rynku to: pick & place (wskazane przez 90% ankietowanych), pakowanie (84%) oraz paletyzacja (83%). Nieco mniej popularne aplikacje to montaż (71% wskazań), obsługa maszyn i gniazd (68%) oraz montaż elektroniki (63%).

Analizując popularność poszczególnych aplikacji na przestrzeni ostatnich dwóch lat, nie zaobserwowaliśmy istotnych zmian. Zarówno w 2021 roku, jak i obecnie, na czołowej pozycji znajduje się pick&place. Zauważyliśmy jednak nieznaczne spadki popularności w przypadku montażu oraz obsługi maszyn i gniazd. Mimo teg, pierwsza piątka najpopularniejszych aplikacji pozostaje niezmieniona.

Wśród najbardziej rozpoznawalnych marek cobotów w kraju wyróżniamy: Universal Robots, FANUC i KUKA. Aspirują do nich nieco mniej znane na tym segmencie rynku marki: Omron, ABB i Yaskawa. W porównaniu do danych z 2021 roku, ranking pozostaje stabilny. Zwraca jednak uwagę wzrost popularności marki KUKA, przynajmniej według danych raportowych.

Według respondentów, kluczowe czynniki decydujące o wyborze cobotów przez klientów to: bezpieczeństwo, brak potrzeby izolowania cobotów, elastyczność aplikacji i łatwość programowania. Wszystkie te cechy odróżniają je od tradycyjnych robotów. Porównując obecne argumenty za cobotami do tych z 2021 roku zauważamy, że nie uległy one znaczącej zmianie, a bezpieczeństwo wciąż jest kluczowe.

Respondenci wskazali, że branże najbardziej wykorzystujące możliwości cobotów to: motoryzacja, sektor spożywczy i elektroniczny. Tego typu maszyny są nieco mniej popularne w sektorach: FMCG, tworzyw sztucznych oraz logistyce. Z kolei na pytanie „w jakich aplikacjach współpraca z ludźmi lub zastępowanie ich jest najefektywniejsza i najczęstsza?” respondenci najczęściej wskazywali: paletyzację, montaż, spawanie, pakowanie oraz pick & place. W porównaniu do 2021 roku, po raz pierwszy w zestawieniu pojawia się aplikacja związana ze spawaniem, której nie wymieniono w badaniu dwa lata wcześniej.

Sektor robotów mobilnych AGV/AMR

Oszacowania ankietowanych na temat rynku robotów mobilnych są bardzo zróżnicowane. Przytoczone liczby dostarczanych maszyn oscylują od 80 do nawet 1000 sztuk rocznie, a tempo wzrostu krajowego rynku szacowane jest od 5% do 80%. Zdaniem respondentów, najczęstszymi obszarami zastosowania AGV są produkcja i intralogistyka (91% wskazań) oraz logistyka magazynowa (85%). Roboty mobilne znalazły również zastosowanie, choć w mniejszym stopniu, w laboratoriach i sektorze R&D oraz innych aplikacjach komercyjnych i nieprzemysłowych. Analiza porównawcza z danymi z 2021 roku nie wykazała istotnych różnic, z wyjątkiem pojawienia się w tym roku nowej kategorii „Laboratoria, R&D”.

Klienci, decydując się na AGV/AMR, często początkowo nabywają pojedyncze jednostki aby przetestować ich możliwości, a następnie rozbudowują flotę o dodatkowe maszyny. Taki model inwestycji wskazało 75% respondentów. Z drugiej strony 19% ankietowanych zauważyło, że odbiorcy planują od razu zakup złożonego systemu z wieloma współpracującymi ze sobą robotami. Według 6% respondentów klienci kupują te roboty pojedynczo. W porównaniu z 2021 rokiem obserwujemy istotną zmianę w zachowaniach odbiorców – dwa lata temu aż 45% klientów planowało od razu zakup całego systemu AGV. Tę różnicę można interpretować jako dowód na to, że więcej firm decyduje się obecnie na eksperymentalne wprowadzenie robotów mobilnych do swoich zakładów, aby przetestować ich użyteczność.

Według respondentów najpopularniejszymi producentami AGV oferowanymi w Polsce są marki: MiR, Omron, KUKA, Agilox i WObit. W stosunku do poprzedniego badania nie zauważono żadnych zmian w czołówce rankingu.

Krajowi dostawcy uważają, że główną cechą przekonującą klientów do korzystania z AGV jest bezpieczeństwo. Inne ważne atuty robotów mobilnych to szybki zwrot z inwestycji i poprawa wydajności produkcji. Porównując te wyniki z danymi z 2021 roku, nie widać istotnej różnicy. Tak jak dwa lata temu, bezpieczeństwo było najważniejsze, a obniżenie kosztów, zwiększenie wydajności i optymalizacja procesów plasowały się na czołowych miejscach – cechy te można traktować jako synonimy cech wskazanych w obecnym badaniu.

Respondenci uważają, że najbardziej perspektywiczne dla AGV są branże: logistyka, motoryzacja oraz, w nieco mniejszym stopniu, FMCG. Dodatkowo, warto zaznaczyć, że identyczne branże były wskazywane przez dostawców w poprzednim badaniu rynku.

Rozwój technologiczny

Wśród innowacji technologicznych związanych z robotami współpracującymi na szczególną uwagę zasługują: zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, ulepszone parametry Ingress Protection (IP), rozszerzone możliwości operacyjne dzięki robotom siedmioosiowym, bardziej zaawansowane systemy wizyjne, możliwość zdalnego monitorowania stanu robotów, a także dodatkowe funkcje umożliwiające integrację z siecią i innymi urządzeniami pracującymi w zakładzie. Jeśli chodzi o najnowsze technologie dotyczące pojazdów AGV, respondenci najczęściej wskazywali na: zwiększone możliwości współpracy w ramach floty oraz z innymi maszynami, możliwość współpracy robotów od różnych producentów oraz nawigację opartą na technologii SLAM.

Przeczytaj cały raport!

Powyżej przytoczone zostały fragmenty raportu opublikowanego w magazynie APA i na stronie AutomatykaB2B.pl. Całość raportu można przeczytać tutaj: https://automatykab2b.pl/raporty/51097-roboty-wspolpracujace-coboty-agv-raport-rynek W opracowaniu również m.in.: informacje o parametrach typowych cobotów i AGV, trendach w branży (czy AGV zastąpią przenośniki, obawy pracowników związane z cobotami, itd.), a do tego liczne zestawienia tabelaryczne – takie jak poniżej, a także wywiady z dostawcami technologii. Polecamy!

Jeszcze raz: całość raportu przeczytasz tutaj.