Nowoczesne przedsiębiorstwa stoją przed jednym z największych wyzwań w XXI wieku – czwartą rewolucją przemysłową. Innowacyjne rozwiązania bazujące na zintegrowanych systemach informatycznych i sztucznej inteligencji coraz częściej stają się kluczowe dla firm w kontekście zachowania konkurencyjności na rynku.

— artykuł firmowy —

Czym jest Internet Rzeczy?

Industry IoT (Internet of Things – Internet Rzeczy eng.) to nic innego jak połączenie w całość wszystkich elementów łańcucha produkcyjnego w obrębie jednej sieci komputerowej. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy mogą kompleksowo nadzorować procesy działania swojej firmy z poziomu jednej aplikacji. Jest to także rozwiązanie, które w wielu przypadkach umożliwia kompletną automatyzację produkcji poprzez wdrożenie specjalnego oprogramowania.

Przemysł 4.0 zakłada przede wszystkim połączenie interaktywne wszystkich osób, maszyn oraz systemów w jeden duży logiczny system informatyczno-wykonawczy – w taki sposób tłumaczy zagadnienie Marcin Ścieślicki, HPN Country Category Manager w Hewlett-Packard Polska Sp. z o.o.

Z innowacyjnych technologii, które oferuje Przemysł 4.0, korzysta coraz więcej firm z wielu branż. Nie ogranicza się to tylko do przedsiębiorstw zajmujących się produkcją. Znajdują one również zastosowanie m.in. w sektorze usługowym i publicznym. Sieci WLAN, LAN i WAN, systemy kolejkowe, panele identyfikacji i zarządzania użytkownikami, czy centrale telefoniczne oparte o klastry serwerów komunikacyjnych to tylko przykłady rozwiązań, z których na co dzień korzystają firmy.

Czwarta rewolucja przemysłowa dostarczyła wielu narzędzi, które możemy wykorzystywać we wszystkich sferach naszego życia. Skala korzyści i zakres zastosowań wydają się być prawie nieograniczone – mówi Robert Kobiela, Członek Zarządu Koma Nord Sp. z o.o., firmy specjalizującej się we wdrożeniach innowacyjnych rozwiązań na polskim rynku

Kluczowe korzyści dla przedsiębiorstw

Zastanawiasz się jakie wymierne korzyści dla twojej firmy mogą przynieść rozwiązania, które oferuje Przemysł 4.0? Kluczowym zyskiem dla firm produkcyjnych jest możliwość pracy 24 h na dobę. Zautomatyzowany system może operować samodzielnie, bez konieczności obsługiwania maszyn przez pracownika. Wiąże się to z kolejnym benefitem, a mianowicie zmniejszeniem kosztów wydawanych na płace. Zautomatyzowane procesy i maszyny zastępują monotonną, fizyczną pracę, której większość pracowników i tak nie chce już wykonywać. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą optymalizować kadry, odciążając pracowników z prostych, powtarzalnych czynności, dając im więcej przestrzeni na rozwój i innowacyjne projekty.

Technologie Industry IoT są często oparte na sztucznej inteligencji. Jest to szczególnie istotne przy codziennej pracy na nowoczesnych platformach do zarządzania danymi, łączących tradycyjne chmury ze środowiskiem lokalnym. Są to wygodne dla klienta rozwiązania, oparte na modelu aaS (jako usługa). Przykładami takich systemów są HPE Greenlake lub HPE Alletra. Sztuczna inteligencja przewiduje i zapobiega wielu problemom i usterkom w skali całego środowiska – od pamięci masowej po maszyny wirtualne. Usprawnia to działanie całej platformy i eliminuje ludzkie błędy.

Centralny punkt zarządzania idealnie sprawdza się w architekturze hybrydowej i rozproszonej, a sztuczna inteligencja wyręcza administratora w zaawansowanych i czasochłonnych analizach i podpowiada, gdzie uruchomić nowe systemy i aplikacje, aby zapewnić odpowiednią wydajność i dostępność – podkreśla Adam Majewski, Członek Zarządu i CTO Koma Nord Sp. z o.o.

Wkrocz w przyszłość z Przemysłem 4.0

Brzmi skomplikowanie? Przedsiębiorcy nie mają się jednak czego obawiać. Jest wiele wyspecjalizowanych firm, współpracujących z producentami innowacyjnych technologii 4.0, które pomagają firmom wdrożyć nowe systemy. Koma Nord od ponad 28 lat pomaga polskim przedsiębiorstwom w implementacji rozwiązań wspomagających Przemysł 4.0.

Ten, kto szybciej wykorzysta potencjał inteligentnej infrastruktury IT zbuduje lepszą przyszłość swojej firmy. Zwiększy nie tylko jej konkurencyjność i rentowność, ale także wzmocni jej odporność na potencjalne kryzysy – podsumowuje Robert Kobiela, Członek Zarządu Koma Nord Sp. z o.o.

Artykuł firmy Koma Nord Sp. z o.o.