Wytwarzanie części z wyższą precyzją, spełniającą rosnące wymagania klientów staje się efektywniejsze dzięki wdrożeniu metod i narzędzi automatyzujących procesy przemysłowe i usprawniających zarządzanie halą produkcyjną. Producenci części i podzespołów mogą wykorzystać tu technologie cyfrowej produkcji. Przedstawiamy drugi z cyklu whitepaper firmy Siemens.

— artykuł firmowy —

Wymienione rozwiązania programowe pozwalają na uzyskanie następujących korzyści:

  • Obniżenie kosztów personalizacji wytwarzanych produktów, także w przypadku krótkich serii
  • Sprostanie konieczności tworzenia wysoce precyzyjnych części metodami, które gwarantują odpowiednią wydajność, niezawodność i wysoką jakość
  • Możliwość stosowania inteligentnych maszyn produkcyjnych wykorzystujących zaawansowane technologie
  • Sprostanie zwiększonej konkurencji kosztowej oraz krótszy czas realizacji

Zsynchronizowana produkcja części i podzespołów przyczynia się do poprawy wydajności dzięki wykorzystaniu zaprojektowanego modelu 3D do symulacji i obróbki części. Pozwala to zespołom przyspieszyć proces realizacji: od zamówienia do produkcji poprzez wykorzystanie procedur i automatyzację procesu planowania. Usprawnienie komunikacji między CAD i CAM zapewnia szybsze wprowadzanie zmian zapobiegając popełnianiu kosztownych błędów.

Pobierz e-book, by dowiedzieć się jak można osiągnąć precyzję wytwarzania podzespołów wykorzystując technologię zsynchronizowanej produkcji części Synchronized Part Production.

Zobacz również:

https://przemysl-40.pl/index.php/2022/05/31/e-book-jak-symulowac-i-testowac-zlozone-maszyny/