Okres epidemii koronawirusa to czas ciężki zarówno dla każdego z nas, jak też dla biznesu. Jak dostawcy technologii dla przemysłu reagują na bieżącą sytuację? Przedstawiamy inicjatywy firm oraz osób prywatnych, które zapewniają wsparcie w tych wyjątkowych czasach.

— aktualizacja 8/4/2020 —

Aktualizacja od Bartosza Weryho dotycząca inicjatywy w zakresie wsparcia służby zdrowia ze strony branży druku 3D

Wśród nas są ludzie chętni i zdolni do pomocy. Jeśli Ty lub ktoś z twojego otoczenia posiada dostęp do drukarki 3D – zastanów się jak jej użyć. Zacznijmy razem pomagać!

Niektóre firmy podjęły już inicjatywę, jednak nadal jest to kropla w morzu potrzeb. Na początek polecam wydrukowanie i złożenie jednego z prostszych, bezpłatnych wzorów przyłbicy ochronnej. Poniżej opisane są także pozostałe możliwości. Możesz także skontaktować się z globalną lub lepiej lokalną społecznością online. Razem zdziałacie więcej, jeśli napotkasz nieprzewidziane trudności lub będziesz chciał skontaktować się z jednostkami medycznymi. Sprawdź, które szpitale w twojej okolicy potrzebują pomocy. Poniżej znajdziesz kontakt do kilku z nich. Jeśli masz problem ze znalezieniem istniejącej już inicjatywy, może warto stworzyć własną?

Przyłbice ochronne:

Społeczności druku 3D:

Pozostałe sprzęty medyczne:

To tylko kilka linków do plików, społeczności i inicjatyw. Skorzystaj także z filmów instruktażowych na YouTube, wpisz: „druk 3D w covid”. Możesz także wspierać inicjatywy poprzez darowizny. No i oczywiście mów śmiało o inicjatywie! Rozmawiaj z przyjaciółmi, szkołami, biurami i innymi firmami. W okolicy są dobrzy ludzie, którzy chcą pomóc. Jeśli masz jakieś pytania, chcesz stworzyć własną inicjatywę lub sam chciałbyś podzielić się dodatkowymi materiałami – wyślij wiadomość e-mail na adres: 3dprintingmatters@gmail.com

— aktualizacja 7/4/2020 —

Darmowa aplikacja rzeczywistości rozszerzonej

Firma Rockwell Automation wraz z partnerem PTC postanowiła zaoferować darmowe wykorzystanie aplikacji Vuforia Chalk. Jest to narzędzie wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną (AR) i wspomagające zdalną pracę zespołów. Umożliwia skrócenie czasu reakcji na incydenty, zdalny serwis i wsparcie eksperckie podczas niedostępności pracownika. Dostępne do pobrania https://campaigns.rockwellautomation.com/free-access

— publikacja oryginalna 5/4/2020 —

Platforma druku 3D dla pomocy walki z koronawirusem

Siemens udostępnił swój portal Additive Manufacturing Network (AMN) oraz możliwości druku addytywnego, tak aby zapewnić możliwość szybszego projektowania i wytwarzania produktów medycznych. Szpitale i inne instytucje potrzebujące wydruków 3D, a także projektanci i usługodawcy mogą korzystać z miejsca, gdzie realizować można zamówienia na wydruki komponentów medycznych.

AMN łączy projektantów i dostawców wydruków 3D z chętnymi na zamówienie takich usług, aby umożliwić szybszą skomplikowaną produkcję sprzętu oraz części zamiennych np. do respiratorów. Inżynierowie Siemensa wspierają realizację projektów i zamówień zgłoszonych przez AMN, m.in. pomagając w konwersji projektów na pliki do druku. Potrzebne komponenty można następnie wydrukować za pomocą certyfikowanych medycznie drukarek 3D należących do firm partnerskich platformy. Platforma AMN Siemensa jest dostępna na całym świecie, mogą do niej również łatwo dołączyć dostawcy usług drukowania 3D w Polsce – rejestrując się na stronie.

Tutaj informacje o drukowaniu przyrostowym, natomiast tutaj link do platformy AMN.

Oferta darmowych usług cyfrowych

Firma ABB oferuje darmowe rozwiązania cyfrowe mające wesprzeć funkcjonowanie newralgicznych placówek opieki zdrowotnej, przedsiębiorstw użyteczności publicznej oraz obiektów przemysłowych i handlowych.

W obliczu skutków epidemii koronawirusa, odczuwanych przez niemal wszystkie sektory i rynki na świecie, biznesy elektryfikacji oraz robotyki i automatyki dyskretnej ABB podjęły decyzję, która może pomóc w utrzymaniu ciągłości działania wielu przedsiębiorstw. Do końca tego roku można nieodpłatnie odnowić lub rozpocząć subskrypcję m.in. oprogramowania ABB Ability EDCS, ABB Ability Connected Services, RobotStudio oraz wybranych rozwiązań ABB Ability SaaS.

 

Biznes elektryfikacji ABB dostarcza narzędzia dla infrastruktury krytycznej: od zdalnego monitorowania i diagnostyki systemów zasilania w aplikacjach wykorzystywanych w opiece zdrowotnej, po rozwiązania w zakresie zarządzania energią i budynkami użyteczności publicznej oraz obiektami komercyjnymi i przemysłowymi. Z kolei robotyka ABB do końca tego roku udostępnia klientom nieodpłatnie swoje najważniejsze usługi, które obejmują: monitorowanie stanu i diagnostykę, narzędzie do programowania i symulacji offline, zdalne rozwiązywanie problemów oraz monitorowanie linii produkcyjnych. Wybrane, bezpłatne rozwiązania z zakresu zarządzania energią i zasobami, dostępne na platformie ABB Ability Marketplace to:

  • ABB Ability Electrical Distribution Control System (EDCS) – system kontrolowania rozdziału energii elektrycznej;
  • ABB Ability Backup Management dla instalacji elektrycznych – DataCare umożliwiający udostępnianie informacji technicznych dotyczących przekaźników;
  • ABB Ability Connected Services – platforma pozwalająca na monitorowanie stanu i diagnostykę robotów – od pojedynczych maszyn do całej floty;
  • RobotStudio – narzędzie do przygotowywania symulacji i umożliwiające tworzenie cyfrowych bliźniaków;
  • Trzy narzędzia z obszaru automatyzacji budynków: Building Care Service, Video Streaming and Storage oraz Remote Lock Release.

Klienci, którzy chcą korzystać bezpłatnie z oprogramowania, powinni skontaktować się z przedstawicielstwem ABB.


Jeżeli macie Państwo sugestie opisania podobnych działań innych firm – prosimy o informację lub link do odpowiedniej strony.