Do grupy firm zaliczanych do „Latarni Przemysłu 4.0” dołączył zakład produkcyjny Nokia w fińskim Oulu. W fabryce wykorzystywane są m.in. prywatne sieci 4.9G / LTE wspierające elastyczną produkcję około tysiąca modułów do stacji bazowych 4G i 5G dziennie.

Aby zostać zaliczonym do grupy „Latarni Przemysłu 4.0”, fabryka musi osiągać wysoki poziom wskaźników produkcyjnych, z powodzeniem integrując i demonstrując wykorzystanie skalowalnej platformy technologicznej, a także umiejętności w zakresie zarządzania zmianą, rozwoju zdolności produkcyjnych i współpracy w ramach społeczności Industry 4.0. Takie zakłady cechują się zwiększonym bezpieczeństwem, większą produktywnością i jakością, a także skróceniem czasu realizacji produktów przy dodatkowej możliwości zwiększenia ich zmienności.

W zakładzie w Oulu używane są jego własne rozwiązania technologiczne, których użycie pozwoliło znacznie zredukować czasy produkcji. Fabryka wykorzystuje prywatne sieci 4.9G / LTE do produkcji tysiąca stacji bazowych 4G i 5G dziennie. Wraz z bezpieczną łącznością, IoT i cyfrowymi bliźniakami, w zakładzie używana jest tez zintegrowana automatyzacja i systemy transportu AGV. Dodatkowo w całym obiekcie znajdują się anteny, co pozwoliło stworzyć system geolokalizacji działający z dokładnością do 30 cm.

„Tworzymy dla klientów wzorcową ścieżkę w realizacji wizji Przemysłu 4.0 i wdrażania automatyki przemysłowej poprzez zastosowanie opracowywanej technologii do naszych potrzeb produkcyjnych” – stwierdza Kathrin Buvac, dyrektor ds. strategii w Nokia Enterprise. „W naszym obiekcie w Oulu stworzyliśmy środowisko fabryki przyszłości, wykorzystujące prywatne sieci bezprzewodowe w celu zapewnienia niezawodnej i bezpiecznej łączności w fabryce, komunikacji z chmurą, systemami brzegowymi oraz analizy w ramach IoT” – dodaje.

https://youtu.be/xFxSWS9Yqm8

Przykłady użycia technologii w fabryce produkcyjnej w Oulu obejmują:

  • Wirtualizację wprowadzenia nowego produktu
  • Elastyczną robotykę zapewniająca wysoką wydajność i zwinność w przypadku zmian asortymentu
  • Prywatną sieć bezprzewodową 4,9 G/ LTE zapewniającą szybsze zmiany layoutu linii produkcyjnej
  • Cyfrową kontrolę danych w chmurze umożliwiająca zarządzanie procesami w czasie rzeczywistym
  • Bezdotykową automatyzację logistyki wewnętrznej za pośrednictwem podłączonych do sieci komunikacyjnej robotów mobilnych

„Automatyzacja środowiska produkcyjnego w Oulu zwiększa elastyczność i możliwości adaptacji, sprzyjając również pracownikom” – mówi Heikki Romppainen, szef fabryki Nokia Oulu. „Świadoma fabryka zmieniła cały system pracy – zwiększając motywację i dobre samopoczucie zatrudnionych tu osób poprzez automatyzację tradycyjnie powtarzalnych zadań, czyniąc pracę bardziej zróżnicowaną i efektywną”.