Firma ABB prowadzi projekt pilotażowy w zakresie produkcji napędów elektrycznych, który obejmuje wykorzystanie technologii komunikacyjnej 5G oraz algorytmów sztucznej inteligencji (AI). Aplikacja jest rozwijana w zakładzie w Helsinkach, zaś jej celem jest wspieranie pracowników odpowiedzialnych za procesy montażowe.

We wdrożeniu wykorzystywany jest system wizyjny, który monitoruje przebieg montażu, zapewniając, że pracownik ​​wykonuje swoją pracę zgodnie z zamówieniami klientów i odpowiednimi instrukcjami pracy. Szybkie połączenia 5G przemysł umożliwia przy tym przekazywanie informacji w czasie rzeczywistym, zapewniając dwustronną komunikację i wyświetlanie na bieżąco instrukcji stanowiskowych.

ABB wdraża aplikację we współpracy z fińską firmą softwarową Atostek Oy, która specjalizuje się w zastosowaniach przemysłowych, oraz operatorem telefonii komórkowej Telia. Atostek jest odpowiedzialny za system wizyjny oraz aplikację AI, zaś Telia zapewnia komunikację 5G oraz niezbędną moc obliczeniową w swoim centrum danych.

Aplikacja jest wdrażana na linii montażowej modułów mocy w zakładzie Pitäjänmäki ABB w Helsinkach. Związany z nią element procesu ma kluczowe znaczenie dla jakości produkcji i jest o tyle wymagający dla pracowników, że obejmuje montaż bardzo wielu różnych wersji tego samego produktu.

Potencjał sztucznej inteligencji jest największy w połączeniu z ludzką, specjalistyczną wiedzą , zaś rdzeniem tego projektu jest tworzenie nowych sposobów wsparcia pracowników. System pracujący w czasie rzeczywistym nie tylko poprawia jakość i wydajność linii produkcyjnej, ale też zmniejsza potencjalny stres związany z możliwościami popełniania błędów. W efekcie sprzyja to poprawie samopoczucia pracowników.

Chris Poynter, wiceprezes ABB System Drives

Zakład Pitäjänmäki jest jednostką rozwijającą technologię napędów niskiego napięcia w ABB. Zatrudnia on około 1300 pracowników.Wprowadzając omawianą aplikację, firmy partnerskie badają, jak aplikacje przemysłowe, wymagające transmisji dużych ilości danych i wydajnego przetwarzania obliczeniowego, mogą być wdrażane w formie skalowalnej, niezależnie od lokalizacji. W przyszłości aplikacja AI mogłaby zostać zintegrowana z systemem ERP przedsiębiorstwa.