Inżynierki 4.0 – tak z dumą mówią o sobie. Trzydzieści studentek polskich politechnik trzykrotnie odwiedzało w marcu Warszawę, spotykając się ze sobą i przedstawicielami firmy Siemens Polska podczas kilkugodzinnych warsztatów. W celu dostania się do programu trzeba było przejść kwalifikacje, ale był to jedyny element wymagający współzawodnictwa. W całości chodziło bowiem o przyjacielską współpracę, wymianę doświadczeń i motywowanie do dalszego rozwoju w branży technologicznej.

Kobiety w przemyśle, szczególnie na stanowiskach specjalistycznych oraz menadżerskich, to cały czas dosyć rzadki widok. Wprawdzie udział pań w tej statystyce w ostatnich latach zwiększał się (wg raportu „Potencjał kobiet dla branży technologicznej”), jednak do parytetu droga jest wciąż bardzo daleka.
Powyższy fakt stanowił jeden z głównych powodów stworzenia programu Inżynierki 4.0, który ma wspierać studentki, przyszłe absolwentki kierunków technicznych w ich rozwoju zawodowym. Chodzi zarówno o angażowanie, o promocję inżynierii jako ścieżki kariery dla kobiet, jak też o przekazywanie wiedzy, której nie ma w podręcznikach akademickich.

Prace konkursowe: Angie Agnieszka Wójciak oraz Magda Wójcik

Prace konkursowe: Aneta Łukowska

Tego nie znajdziesz na studiach

Alicja Niemczykowska

Kształcenie na politechnikach w przeważającej liczbie przypadków skupione jest na przedmiotach ścisłych, zaś te humanistyczne stanowią jedynie uzupełnienie – i to rzadko kiedy traktowane na poważnie. Jeszcze gorzej jest zajęciami z obszaru budowania ścieżki kariery czy szeroko rozumianego biznesu. Te ostatnie są elementem studiów podyplomowych, MBA lub… warsztatów takie jak omawiane.

Sesje mentoringowe, związane z budowanie własnego wizerunku, poruszaniem się w świecie cyfrowego przemysłu (i cyfrowych mediów) i inne warsztaty, które zaliczyć można do „arsenału” pożądanych dla współczesnego inżyniera – właśnie one stanowiły oś organizowanych spotkań. O zagadnieniach dotyczących obszaru Industry 4.0 i nowoczesnej produkcji mówili eksperci w zakresie technologii przemysłowych, zarządzania i finansów oraz komunikacji. Wśród nich byli również członkowie zarządu firmy Siemens, którzy poprowadzili warsztaty związane m.in. z rozwojem kompetencji miękkich oraz ścieżki kariery zawodowej w przemyśle.

Prace konkursowe: Alicja Niemczykowska

Praca konkursowa: Katarzyna Ścigała

Praca konkursowa: Monika Ziejewska

15 uczelni, 30 studentek

Wśród studentek biorących udział w warsztatach były przedstawicielki 15 uczelni wyższych – m.in. Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Warszawskiej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego, jak też politechnik w Łodzi, Lublinie czy Gliwicach. Jeżeli chodzi o reprezentowane wydziały, to właściwie był tutaj pełen przegląd – od mechanicznych i budowy maszyn roboczych do IT, zarządzania, a nawet lotnictwa. Innymi słowy przedstawicielki uczelni tworzyły grupę osób o szerokich zainteresowaniach tematycznych i zajmujących się zróżnicowanymi dziedzinami wiedzy. Warto dodać, że do programu zgłosiło się ponad 100 osób z sumarycznie 21 uczelni wyższych.

Prace konkursowe: Natalia Daniel oraz Magda Lipiec

Trzy interesujące spotkania

Co tydzień, rozpoczynając od 13 marca, uczestniczki odwiedzały Warszawę i brały udział w kilkugodzinnych sesjach. Pierwszego dnia były to prelekcje m.in. Tomasza Haiduka, Katarzyny Bryszewskiej-Goch oraz Łukasza Otty, które dotyczyły tematyki Industry 4.0, nowoczesnych technologii i metod zarządzania.


Drugie ze spotkań, oprócz zagadnień związanych z Design Thinking w zarządzaniu, w całości skupione było na tematach technicznych. Omawiana była digitalizacja produkcji, technologie chmurowe (cloud computing) oraz rozwiązania z obszaru automatyki i sterowania.
Warsztaty zamykające cykl wydarzeń poświęcone były m.in. wizerunkowi na rynku pracy oraz budowaniu relacji w biznesie, a także marketingowi i komunikacji w „epoce 4.0”. Ukoronowaniem całości była sesja mentoringowa z Dominiką Bettman, obecną prezes firmy Siemens Polska.

Prace konkursowe: Paulina Płonka

Inżynierki 1.0
Dawno, dawno temu, kiedy na świecie nie było internetu, komórek i innych udogodnień, kobiety także musiały zmagać się z potężnymi pracami, planować, budować, nadzorować, tak samo jak współcześnie. Wszystko to zostało uwiecznione na malunkach naskalnych (które przetrwały do dziś, dzięki czemu możemy poznać tę historię), gdzie pokazane są kobiety w trakcie budowy robota? 😀 Kobiety te są zadbane – wszystkie noszą elegancie, tradycyjne stroje, ale ich atrybutami są narzędzia inżynierskie, pomiarowe itd. Mamy możliwość poznać historię tych wspaniałych kobiet, ale też historię rozwoju techniki, narzędzi, których używały i jak je wykorzystywały.
Inżynierki 2.0
Kolejna epoka pokazuje jak kobiety – Pin up girl radziły sobie z pogodzeniem stylu, trendów epoki i pracy… z uśmiechem na ustach przy męskich czynnościach czuły się zmysłowo i pewnie siebie.Tutaj już makijaż, dobrze ułożona fryzura i dopasowany do sylwetki strój to podstawa wizerunku kobiety, która przy pracy nie boi się ubrudzić, zmęczyć, korzysta z ciężkiego sprzętu, maszyn, narzędzi i jest z siebie dumna. Siła, pewność siebie i wiara w swoje możliwości, kompetencje – to wartości, które kierowały kobietami. W tym tez okresie walczyły o swoje prawa, równość z mężczyznami i osiągnęły wielki sukces, co dowiaduje, ze mogą osiągać sukcesy na każdej płaszczyźnie życiowej i zawodowej.
Inżynierki 3.0
Jeszcze epoka współczesna, teraźniejsze rozwiązania technologiczne są w szerokim zakresie co chwilę wykorzystywane przy pracy inżynierEK i osób wykonujących inne zawody. Jak widać praca z niektórymi sprzętami wymaga nie tylko znajomości obsługi i przygotowania teoretycznego, ale także predyspozycji fizycznych… Także kobiety jako subtelne, delikatne, dokładne i spokojne są w stanie poradzić sobie z nano-problemami i pomiarami, dopasować, wyostrzyć, ułożyć na danej pozycji, wykonać serie pomiarów, dobrać odpowiednią końcówkę…ba! nawet odpowiedni kolor w wielu przypadkach robi kolosalną różnicę, co jak wiemy jest problemem dla dobrze zbudowanych mężczyzn. Ponadto ważną rolę odgrywa bogata wyobraźnia, głowa pełna rozwiązań, połączeń między różnymi zagadnieniami.
Inżynierki 4.0
Nasza przyszłość… Wszystko opanowane przez najnowocześniejsze technologie, nowinki techniczne, komputery, aplikacje.. Jednym słowem digitalizacja w zakresie globalnym. Każda rzecz zaprogramowana według odpowiedniego algorytmu… Dane krążące w błyskawicznym tempie między najdalszymi miejscami na świecie, między planetami… roboty, urządzenia kontrolujące, linie produkcyjne – wszystko zautomatyzowane… Jedna baza, centrum dowodzenia – kobieta – kobieta technologia – niezastąpiona, wielozadaniowa, wytrwała, kreatywna… Pomysły, realizacja, testy, badania naukowe – wszystko nadzorowane w każdym miejscu, o każdej porze, bez żadnych granic. Współpraca z ludźmi bez wychodzenia z domu -operacje międzynarodowe, konsultacje, spotkania biznesowe, zawieranie kontraktów – za pomocą jednego kliknięcia.

Hannover Messe ahead

W kwietniu przed wybranymi uczestniczkami dalsza część przygody. Trzy panie (poniżej) wybiorą się wraz z przedstawicielami firmy Siemens na targi Hannover Messe, gdzie w praktyce będą mogły zobaczyć nowoczesne, zintegrowane rozwiązania przemysłowe.

Zwyciężczyniami konkursu na najlepszą pracę pt. „Potencjał kobiet w świecie technologii” są: Alicja Niemczykowska, Agnieszka Wójciak oraz Magda Wójcik

Omawiana możliwość jest nagrodą w konkursie powiązanym z warsztatami. Aby wziąć w nim udział, należało wykonać do końca marca pracę (w dowolnej technice) na temat „Potencjał kobiet w świecie technologii”. Zgłoszone prace przedstawiamy w artykule, pozdrawiając uczestniczki i życząc im dalszych sukcesów.

Praca konkursowa: Monika Cyroń oraz komentarze uczestniczek

Partnerem programu Inżynierki 4.0 jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy, patronem honorowym Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Portal Przemysł 4.0 nie jest związany z programem – opisujemy to wydarzenie, bowiem jest ono tego warte.