Inżynierki 4.0 – tak z dumą mówią o sobie. Trzydzieści studentek polskich politechnik trzykrotnie odwiedzało w marcu Warszawę, spotykając się ze sobą i przedstawicielami firmy Siemens Polska podczas kilkugodzinnych warsztatów. W celu dostania się do programu trzeba było przejść kwalifikacje, ale był to jedyny element wymagający współzawodnictwa. W całości chodziło bowiem o przyjacielską współpracę, wymianę doświadczeń i motywowanie do dalszego rozwoju w branży technologicznej.
Kobiety w przemyśle, szczególnie na stanowiskach specjalistycznych oraz menadżerskich, to cały czas dosyć rzadki widok. Wprawdzie udział pań w tej statystyce w ostatnich latach zwiększał się (wg raportu „Potencjał kobiet dla branży technologicznej”), jednak do parytetu droga jest wciąż bardzo daleka.
Powyższy fakt stanowił jeden z głównych powodów stworzenia programu Inżynierki 4.0, który ma wspierać studentki, przyszłe absolwentki kierunków technicznych w ich rozwoju zawodowym. Chodzi zarówno o angażowanie, o promocję inżynierii jako ścieżki kariery dla kobiet, jak też o przekazywanie wiedzy, której nie ma w podręcznikach akademickich.
Prace konkursowe: Angie Agnieszka Wójciak oraz Magda Wójcik
Prace konkursowe: Aneta Łukowska
Tego nie znajdziesz na studiach
Kształcenie na politechnikach w przeważającej liczbie przypadków skupione jest na przedmiotach ścisłych, zaś te humanistyczne stanowią jedynie uzupełnienie – i to rzadko kiedy traktowane na poważnie. Jeszcze gorzej jest zajęciami z obszaru budowania ścieżki kariery czy szeroko rozumianego biznesu. Te ostatnie są elementem studiów podyplomowych, MBA lub… warsztatów takie jak omawiane.
Sesje mentoringowe, związane z budowanie własnego wizerunku, poruszaniem się w świecie cyfrowego przemysłu (i cyfrowych mediów) i inne warsztaty, które zaliczyć można do „arsenału” pożądanych dla współczesnego inżyniera – właśnie one stanowiły oś organizowanych spotkań. O zagadnieniach dotyczących obszaru Industry 4.0 i nowoczesnej produkcji mówili eksperci w zakresie technologii przemysłowych, zarządzania i finansów oraz komunikacji. Wśród nich byli również członkowie zarządu firmy Siemens, którzy poprowadzili warsztaty związane m.in. z rozwojem kompetencji miękkich oraz ścieżki kariery zawodowej w przemyśle.
Prace konkursowe: Alicja Niemczykowska
Praca konkursowa: Katarzyna Ścigała
Praca konkursowa: Monika Ziejewska
15 uczelni, 30 studentek
Wśród studentek biorących udział w warsztatach były przedstawicielki 15 uczelni wyższych – m.in. Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Warszawskiej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego, jak też politechnik w Łodzi, Lublinie czy Gliwicach. Jeżeli chodzi o reprezentowane wydziały, to właściwie był tutaj pełen przegląd – od mechanicznych i budowy maszyn roboczych do IT, zarządzania, a nawet lotnictwa. Innymi słowy przedstawicielki uczelni tworzyły grupę osób o szerokich zainteresowaniach tematycznych i zajmujących się zróżnicowanymi dziedzinami wiedzy. Warto dodać, że do programu zgłosiło się ponad 100 osób z sumarycznie 21 uczelni wyższych.
Prace konkursowe: Natalia Daniel oraz Magda Lipiec
Trzy interesujące spotkania
Co tydzień, rozpoczynając od 13 marca, uczestniczki odwiedzały Warszawę i brały udział w kilkugodzinnych sesjach. Pierwszego dnia były to prelekcje m.in. Tomasza Haiduka, Katarzyny Bryszewskiej-Goch oraz Łukasza Otty, które dotyczyły tematyki Industry 4.0, nowoczesnych technologii i metod zarządzania.
Drugie ze spotkań, oprócz zagadnień związanych z Design Thinking w zarządzaniu, w całości skupione było na tematach technicznych. Omawiana była digitalizacja produkcji, technologie chmurowe (cloud computing) oraz rozwiązania z obszaru automatyki i sterowania.
Warsztaty zamykające cykl wydarzeń poświęcone były m.in. wizerunkowi na rynku pracy oraz budowaniu relacji w biznesie, a także marketingowi i komunikacji w „epoce 4.0”. Ukoronowaniem całości była sesja mentoringowa z Dominiką Bettman, obecną prezes firmy Siemens Polska.
Prace konkursowe: Paulina Płonka
Hannover Messe ahead
W kwietniu przed wybranymi uczestniczkami dalsza część przygody. Trzy panie (poniżej) wybiorą się wraz z przedstawicielami firmy Siemens na targi Hannover Messe, gdzie w praktyce będą mogły zobaczyć nowoczesne, zintegrowane rozwiązania przemysłowe.
Omawiana możliwość jest nagrodą w konkursie powiązanym z warsztatami. Aby wziąć w nim udział, należało wykonać do końca marca pracę (w dowolnej technice) na temat „Potencjał kobiet w świecie technologii”. Zgłoszone prace przedstawiamy w artykule, pozdrawiając uczestniczki i życząc im dalszych sukcesów.
Praca konkursowa: Monika Cyroń oraz komentarze uczestniczek
Partnerem programu Inżynierki 4.0 jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy, patronem honorowym Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Portal Przemysł 4.0 nie jest związany z programem – opisujemy to wydarzenie, bowiem jest ono tego warte.