Do serii klimatyzatorów Blue e+ i systemu szaf szeregowych VX25 specjaliści z firmy Rittal dołożyli właśnie obudowy sterownicze kompaktowe AX oraz małogabarytowe KX, wraz z akcesoriami. W ten sposób powstała pełna, kompleksowa oferta, zapewniająca nowe opcje i możliwości.

— artykuł firmowy —

Na pytania klientów firmy Rittal, co w ich szafach i obudowach piszczy, odpowiedź może być tylko jedna: nic! W tych wyrobach nic nie ma prawa piszczeć, trzeszczeć i skrzypieć, wszystko bowiem skonstruowano tak, by działało jak należy, sprawnie, cicho i bezpiecznie, zapewniając przy okazji istotne dla funkcjonowania każdego zakładu przemysłowego oszczędności.

Pół wieku w szafie

Dziś może się to wydawać dziwne, ale całkiem niedawne to czasy, gdy szafy i obudowy przemysłowe w zasadzie nie podlegały seryjnej prefabrykacji. Przełomu w tym myśleniu dokonał Rudolf Loh, który w 1961 r. założył firmę Rittal i wpadł na pomysł, by produkować szafy sterownicze na skalę przemysłową, dostosowane do wymogów współczesnej produkcji i potrzeb przedsiębiorstw. Na dobry początek poszła kompaktowa obudowa sterownicza AE, a ponieważ pomysł chwycił, oferta zaczęła się stopniowo zwiększać – pojawiały się nowe modele i kolejne generacje, wiodące w efekcie do stworzenia największego na świecie modułowego systemu do konstruowania szaf sterowniczych i obudów.

Nowy oryginał dla nowej ery

Pierwszym krokiem specjalistów z firmy Rittal w stronę otwarcia nowej ery w technologii szaf sterowniczych było stworzenie systemu szaf szeregowych VX25. Wyróżniał je nacisk na ułatwienia dotyczące montażu, a także dążenie do jak największej integracji z produkcją zgodną z wymogami koncepcji Przemysłu 4.0.

Ofertę uzupełniło teraz i poszerzyło skonstruowanie nowych kompaktowych obudów sterowniczych AX oraz obudów małogabarytowych KX, które właśnie trafiły na rynek, wraz z akcesoriami. Jak twierdzi producent: „to odpowiedź na wyzwania epoki Przemysłu 4.0: to nowy oryginał.”

Wszystkie te poczynania stanowią element szeroko rozumianej filozofii firmowej, która obejmuje cały ciąg procesów, od projektowania przez rozwiązania systemowe, po automatyzację. Wspierają je programy narzędziowe Rittal i Eplan, a także modułowy system Rittal złożony z kompatybilnych rozwiązań dotyczących szaf sterowniczych, rozdziału mocy i klimatyzacji.

Produkcja 4.0

Obudowy AX/KX powstają w fabryce usytuowanej w miejscowości Haiger w środkowej Hesji, jednym z krajów związkowych Niemiec – w zakładzie specjalnie wybudowanym właśnie na okoliczność tworzenia nowej serii. Inwestycja kosztowała 250 milionów euro i zgodnie z założeniami umożliwia firmie Rittal najnowocześniejszą na świecie produkcję kompaktowych obudów sterowniczych i obudów małogabarytowych, w bardzo wysokim stopniu zautomatyzowaną, zgodną z zasadami Przemysłu 4.0, gwarantującą stałą dostępność produktów seryjnych w magazynach.

Obudowy AX – główne korzyści dla klienta

Jakie najważniejsze plusy wiążą się z zakupem, montażem i użytkowaniem obudów sterowniczych kompaktowych AX firmy Rittal?

 • Wszystkie części płaskie obudów można wyjąć bezpośrednio z opakowania, bez demontażu i od razu przekazać je do obróbki. Ułatwia to końcową konfigurację, likwiduje zbędne czynności i skraca czas montażu, przyczyniając się do finalnego bilansu oszczędności.
 • Zabudowę wnętrza przewidziano w siatce wymiarowej 25 mm bez obróbki mechanicznej.
 • Uchwyty mocowania naściennego montuje się łatwo od zewnątrz, za pomocą śruby samogwintującej, z zachowaniem międzynarodowej certyfikacji UL.
 • Kod QR znajdujący się na obudowie, drzwiach i płycie montażowej umożliwia pełny monitoring – od przyjęcia towaru aż po dostawę gotowego produktu.
 • Zadbano o łatwe, także późniejsze, uziemienie przez otwory w kształcie klucza w płycie montażowej i listwie otworowej drzwi.
 • Zamek drzwiowy i dźwigienkowy montuje się szybko i bez użycia narzędzi.
 • Do 33% większe niż zwykle płyty kołnierzowe ułatwiają wprowadzanie kabli przy coraz większych gęstościach ich upakowania.
 • Obudowy AX wykonane z tworzywa sztucznego zapewniają bardzo dużą wytrzymałość.

Akcesoria AX

Dołączone do nowej serii akcesoria AX, takie jak uchwyty mocowania naściennego czy płyty kołnierzowe, zapewniają więcej bezpieczeństwa niż standardowe wyroby, dzięki spełnianiu wszystkich norm i certyfikatów obowiązujących podczas montażu certyfikowanych akcesoriów systemowych. To jednak nie wszystkie zalety akcesoriów AX.

Zgodność z UL

Akcesoria te nie tylko same mają certyfikat UL, ale gdy zastosujemy je w istniejących lub nowych otworach w obudowie, seryjny atest UL pozostaje zachowany.

Rozdział mocy

AX w połączeniu z RiLine Compact stanowi idealne rozwiązanie dla mniejszych rozdzielni niskiego napięcia ze świadectwem weryfikacji konstrukcji.

Zabudowa wewnętrzna

Indywidualna zabudowa wewnętrzna jest szybka i wygodna dzięki beznarzędziowemu, precyzyjnemu mocowaniu szyny do zabudowy wewnętrznej na wytłoczeniach w obudowie oraz jej pełnej zgodności z bogatą ofertą akcesoriów.

Szybki montaż

Używając szyny do rozbudowy wewnętrznej można błyskawicznie i bez obróbki mechanicznej wykonać rutynowe zadania, takie jak montaż wyłączników drzwiowych lub prowadnic kabli.

Elastyczność

Zabudowa drzwi nie wymaga żadnej obróbki mechanicznej, bo akcesoria da się mocować bezpośrednio na listwie otworowej drzwi, wyposażonej w otwory systemowe.

Komfort

Dla wszystkich popularnych wkładek zamków dostępny jest uchwyt Komfort AX, dzięki czemu możliwa staje się integracja z istniejącymi systemami zamków.

Montaż jednoosobowy

Za pomocą śruby samogwintującej da się łatwo przymocować od zewnątrz nowy uchwyt mocowania naściennego, gwarantujący bezpieczne zawieszenie obudowy na zamocowanych śrubach.

Obudowy KX – zalety

W skład tej serii wchodzą trzy główne rodzaje nowych wyrobów firmy Rittal: skrzynki zaciskowe KX, E-Box KX oraz obudowy typu Bus KX. Główne korzyści związane z ich użytkowaniem są wspólne dla całej grupy.

 • Wszystkie części płaskie obudów małogabarytowych KX można wyjąć bezpośrednio z opakowania, bez demontażu i od razu przekazać je do obróbki.
 • Uchwyty mocowania naściennego montuje się łatwo od zewnątrz, za pomocą śruby samogwintującej.
 • Kod QR na obudowie, drzwiach lub pokrywie umożliwia pełny monitoring, od przyjęcia towaru aż po gotowy produkt.
 • Dostępne z przodu punkty uziemienia umożliwiają szybki i bezpieczny montaż linek uziemienia.

Skrzynki zaciskowe KX charakteryzują się dodatkowymi bonusami.

 • Szyny nośne można w nich zamontować na zintegrowanej perforowanej listwie montażowej albo bezpośrednio na tylnej ścianie obudowy, w celu lepszego wykorzystania głębokości obudowy – podobnie jak w przypadku obudów typu Bus KX.
 • Minizamek dźwigienkowy da się zamontować bez użycia narzędzi, a po zamknięciu zapewnia on bezpieczne i wycentrowane położenie pokrywy.

Akcesoria KX

Akcesoria idealnie dopasowane do obudów małogabarytowych KX dają więcej możliwości montażowych niż dotąd i pozwalają znacznie skrócić czas montażu.

Mocowanie masztowe

Za pomocą uniwersalnego mocowania masztowego da się łatwo i bez obróbki mechanicznej przymocować obudowę do okrągłych i kwadratowych masztów.

Płyty kołnierzowe

Metalowe płyty kołnierzowe z wytłoczeniem metrycznym umożliwiają szybki i łatwy montaż dławików kablowych ze zintegrowanym zabezpieczeniem naciągu.

Uchwyty i łączniki mocowania naściennego, blacha stalowa

Nowy uchwyt mocowania naściennego umożliwia błyskawiczny montaż w czterech różnych pozycjach. Instalacja wszystkich obudów z blachy stalowej odbywa się przy tym tylko za pomocą jednej śruby samogwintującej od zewnątrz. Klasa ochrony obudowy jest całkowicie zachowana.

Płyty montażowe i szyny nośne

Dla każdego zastosowania istnieje odpowiednia opcja rozbudowy: montaż na zewnątrz obudowy albo szybki montaż zatrzaskowy urządzeń bezpośrednio w obudowie – także z wykorzystaniem całej jej głębokości.

Linki uziemienia

Do poprowadzenia bezpiecznego uziemienia dostępne są zoptymalizowane pod względem długości konfekcjonowane linki uziemienia o wszystkich popularnych przekrojach. Wyraźnie redukuje to czasu montażu.

Dławiki kablowe

Zależnie od zastosowania dostępne są niklowane dławiki kablowe z mosiądzu, z poliamidu w wersji EMC. Zintegrowane blachy zaciskowe zapewniają równomierne dokręcenie i zabezpieczają naciąg okablowania.

Czym wyróżniają się skrzynki E-Box KX?

 • Płyta montażowa jest w nich umieszczana od przodu i mocowana tak, by oszczędzić miejsce bezpośrednio przed tylną ścianą.
 • Zawiasy 180° są już wstępnie zamontowane na drzwiach i gotowe do użycia, montaż zamków dźwigienkowych nie wymaga narzędzi, drzwi montuje się łatwo – podobnie jak w przypadku obudów typu Bus KX.

Błyskawiczna dostawa, stały serwis

Seria AX/KX jest dostępna dla klientów na bieżąco i przy bardzo krótkich terminach realizacji zamówienia. Dzieje się tak zwłaszcza dlatego, że Rittal dysponuje logistyką i bazą zapewniającą w całej Europie dostarczanie wybranych produktów z oferty zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Ułatwia to sklep online MyRittal, gdzie nie tylko można zamówić produkty, ale w każdej chwili sprawdzić ich dostępność. Patrząc od strony użytkownika, wszystko to zwiększa elastyczność produkcji, a przy okazji upraszcza magazynowanie, a więc przekłada się na ograniczenie kosztów i zwiększanie zysków.

Na kolejnym etapie jest jeszcze lepiej, bo firma stworzyła przez lata potężną globalną sieć serwisową. W 150 punktach serwisowych czynnych całą dobę na klientów czeka ok. tysiąc wykwalifikowanych serwisantów, którzy nie tylko konserwują i naprawiają, ale również szacują potencjalne oszczędności, które da się zaimplementować w poszczególnych zakładach z wykorzystaniem sprzętu marki Rittal.

Więcej o nowych obudowach na stronie: www.rittal.pl

Rittal Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 48
02-225 Warszawa
rittal@rittal.pl