Chociaż jeszcze zbyt wcześnie, aby informować kurierów o konieczności ich przekwalifikowania się, jednak postępy – czy to w dostawach dronami, czy też z wykorzystaniem robotów – wytyczają kierunek zmian i rozwoju rynku. Firma Ford Motor poinformowała o zakupie od Agility Robotics robotów humanoidalnych, które mogą poruszać się pomiędzy ludźmi. Stanowi kontynuacje partnerstwa między przedsiębiorstwami związanego z rozwojem pojazdów autonomicznych i nowych metod w zakresie logistyki.

Dalsza współpraca firm skoncentrowana będzie zarówno na rozwoju możliwości związanych z dostarczaniem paczek do klientów, jak też logistyce wewnętrznej – np. w zakładach produkcyjnych i magazynach. Badania skupią się również na komunikacji pojazdów autonomicznych z robotami Digit oraz otoczeniem poprzez zaawansowane systemy łączności.

W związku z tym, że praca humanoidalnego robota Digit będzie stanowić część usług dostarczania paczek, zespół badawczy spodziewa się, że komunikacja z urządzeniem dostarczy wiele specyficznych informacji, takich jak preferowane miejsce dostawy lub inne indywidualne potrzeby klientów.

Robot Digit został zaprojektowany tak, aby mógł poruszać się w pozycji stojącej, więc nie będzie miał problemu z pokonywaniem tej samej drogi co ludzie. Konstrukcja maszyny pozwala jej złożyć się w celu łatwego transportowania z tyłu pojazdu, dopóki nie zostanie uruchomiona. Gdy pojazd dotrze do miejsca docelowego, Digit może być uruchomiony, by pobrać paczkę z pojazdu i zrealizować ostatni etap dostawy. Jeśli napotka nieoczekiwaną przeszkodę, może wysłać obraz do pojazdu, aby wykorzystać dodatkową moc obliczeniową. Pojazd może nawet wysłać te informacje do chmury i zwrócić się o pomoc do innych systemów, by umożliwić Digitowi sprawną nawigację, pomagając utrzymać lekkość i zwinność ruchów robota.

Dwa przedprodukcyjne prototypy robota były prezentowane na stoisku Forda podczas targów CES 2020. Więcej informacji na ten temat w artykule na portalu AutomatykaB2B.pl.