Robotyzacja to jeden z filarów nowoczesnego przemysłu i jednocześnie czynnik sprzyjający wzrostowi gospodarczemu. W skali globalnej Polska zajmuje obecnie 18. miejsce pod względem liczby nowych instalacji robotów przemysłowych, zaś w 2023 roku wdrożono u nas 2685 takich maszyn, co stanowi spadek o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim. Przedstawiamy wybrane informacje z nowego raportu IFR „World Robotics 2024”.

W fabrykach pracuje 4,3 mln robotów przemysłowych

Zgodnie z raportem IFR (Międzynarodowej Federacja Robotyki) zeszłoroczna liczba nowozainstalowanych robotów wyniosła 541 tys., co stanowi drugi taki najwyższy wynik w historii. W Europie liczba instalacji wzrosła o 9%, osiągając rekordowe 92 tys. jednostek, z czego gros stanowiły projekty realizowane w sektorze motoryzacyjnym, w tym w krajach jak Hiszpania, Słowacja i Węgry.

Na świecie pracuje 4,3 mln robotów przemysłowych (źródło: IFR)

Największym rynkiem dla robotów przemysłowych pozostają Chiny, które odpowiadają za 51% globalnej sprzedaży (ponad 270 tys. sztuk w 2023 roku), drugim jest Japonia. Liderem europejskim były Niemcy, gdzie dostarczono 28 tys. maszyn. IFR prognozuje, że w 2024 roku globalne dostawy robotów będą zbliżone do zeszłorocznych, natomiast okres 2025-2027 ma charakteryzować się wzrostami tego rynku.

Na wykresach powyżej: gęstość robotyzacji i liczba instalowanych robotów – pozycje 1-15 (po lewej) i 16-30 (po prawej). W drugich grupach występuje Polska (źródło: IFR)

Polska i Europa w – robotyzacja liczbach

W 2023 roku liczba działających robotów w Polsce wzrosła do blisko 25 tys., co stanowi wzrost rok do roku wynoszący 9%. W efekcie gęstość robotyzacji to 78 (czyli tyle robotów przypada na 10 tys. pracowników w przemyśle wytwórczym). W sektorze motoryzacyjnym jest to 251 jednostek. Choć mowa o wzrostach, to wartości te są nadal pozostają stosunkowo niskie w porównaniu do światowych liderów.

W Europie najwyższe wyniki pod względem liczby działających robotów osiągnęły Niemcy, zajmując 5. miejsce globalnie. Średnia gęstość robotów na Starym Kontynencie to około 430 co stawia Europę na wysokim miejscu w tym rankingu. W nowych instalacjach dominują przemysł motoryzacyjny i elektroniczny.

Liczba nowych robotów przemysłowych w Polsce wraz z komentarzem dotyczącym zmian (źródło: FAIRP)

Trendy i wyzwania robotyzacji w Polsce

Polski przemysł jest silnie zdywersyfikowany, co stwarza możliwości do jego dalszej automatyzacji i robotyzacji. Główne sektory z dużym potencjałem to motoryzacja, przemysł tworzyw sztucznych, wyrobów chemicznych, metalowy i maszynowy, a także przemysł elektryczny i elektroniczny. Pomimo dużego potencjału, sumaryczna liczba instalacji robotów w Polsce spadła o 15% do około 2700 jednostek w 2023 roku, co jest kolejnym rokiem spadków. W sektorze motoryzacyjnym nastąpił wzrost o 24% (instalacja 775 robotów), jednak spadki nastąpiły w instalacjach u samych przez samych producentów samochodów. Sektor metalowy i maszynowy zmniejszył liczbę nowych instalacji o 29%, zaś przemysł tworzyw sztucznych i produktów chemicznych odnotował 5-procentowy spadek . Finalnie – sektor elektryczny i elektroniczny zainstalował około 350 jednostek, co stanowi wzrost o 29% rok do roku.

raport IFR
Ostatnie lata to wzrost liczby robotów w branży general industry w stosunku do robotów w sektorze automotive (źródło: IFR)

Warto dodać, że prognozowany w 2024 roku wzrost PKB Polski wyniesie 2,9%, zaś w roku kolejnym będzie to 3,4%. Szacuje się też istotne wzrosty nakładów na kapitał trwały (odpowiednio 6,4% i 4,5%). Rosnące płace realne w Polsce dodatkowo motywują przedsiębiorstwa do inwestycji w automatyzację, co może przyczynić się do przyspieszenia popytu na roboty w omawianych latach. Finalnie rozwojowi sprzyjało będzie zwiększenie dostępności funduszy z polityki spójności UE na lata 2021–2027.

W artykule wykorzystano informacje i grafiki z raportu IFR oraz prezentacji opracowanej przez FAIRP

Zobacz również

Zrobotyzowana paletyzacja – co warto o niej wiedzieć?

Comau z nowym właścicielem i nowymi perspektywami

Roboty współpracujące: od 2024 roku wzrosty rynku powyżej 20%

Jak wykorzystać roboty mobilne w produkcji?