Rozszerzona rzeczywistość (AR, Augmented Reality) staje się coraz bardziej popularna w zastosowaniach przemysłowych, w tym w projektowaniu, gdzie zapewnia nowe możliwości interakcji z cyfrowymi modelami w świecie rzeczywistym. Ciekawym przykładem z nią związanym jest współpraca firm Siemens i Sony, które połączyły siły i wprowadzają na rynek rozwiązanie umożliwiające immersyjne projektowanie.

Siemens i Sony zaprezentowały nowe rozwiązanie, które łączy oprogramowanie przemysłowe Siemens Xcelerator z nowym XR head-mounted display (HMD) SRH-S1 od Sony. System NX Immersive Designer ma zmienić sposób, w jaki inżynierowie i projektanci pracują z cyfrowymi modelami 3D. HMD SRH-S1 wyposażony jest w wysokiej jakości wyświetlacz 4K OLED oraz kontrolery umożliwiające intuicyjną interakcję z obiektami 3D. Użytkownicy mogą bezpośrednio edytować projekty w środowisku immersyjnym, co znacząco przyspiesza proces projektowania i wprowadzania produktów na rynek.

rozszerzona rzeczywistość

Praktyczne zastosowanie w przemyśle

Podczas konferencji Realize Live w Las Vegas Seiya Amatatsu z Sony omawiał, jak powstawał nowy produkt – dzięki wykorzystaniu oprogramowania NX. „Udało nam się wdrożyć NX w rekordowym tempie, co pozwoliło nam na poprawę procesu projektowania o 25%. Chciałem pójść krok dalej i stworzyć produkt, który pozwala na bezpośrednią edycję w środowisku immersyjnym. Dzięki współpracy z Siemensem opracowaliśmy XR head-mounted display” – mówił Amatatsu.

rozszerzona rzeczywistość

Z kolei Hirohito Kondo, również z Sony, wyjaśnił, że nowy HMD umożliwia tworzenie w pełni immersyjnym środowisku, pozwalając na płynne przechodzenie między wirtualnym a rzeczywistym światem. „Integracja sprzętu i oprogramowania daje projektantom i inżynierom nowe, naturalne sposoby interakcji z cyfrowym bliźniakiem. Nie chodzi tylko o oglądanie projektów, ale o rzeczywisty proces inżynieryjny, co pozwala na lepsze projektowanie i szybsze wprowadzanie innowacji” – mówił.

​AI w projektowaniu przemysłowym

Rozszerzona rzeczywistość to tylko jedna z technologii rewolucjonizujących projektowanie przemysłowe. Generative AI (gen AI) również znajduje szerokie zastosowanie w tej dziedzinie. Dzięki gen AI projektanci mogą szybko tworzyć i wizualizować nowe koncepcje, co pozwala na bardziej efektywne tworzenie oraz udoskonalanie produktów. Technologie te umożliwiają przeprowadzanie symulacji i testów, umożliwiając szybsze przechodzenie od koncepcji do gotowego wyrobu​.

Kolejnym przykładem jest wykorzystanie cyfrowych bliźniaków, które łączą rzeczywiste dane z modeli cyfrowych, umożliwiając bardziej precyzyjne i efektywne zarządzanie cyklem życia produktu. Dzięki współpracy firm takich jak Siemens i NVIDIA, cyfrowe bliźniaki stają się coraz bardziej realistyczne i funkcjonalne, co pozwala na lepszą wizualizację i optymalizację procesów produkcyjnych​.

rozszerzona rzeczywistość

Przyszłość immersyjnego projektowania

NX Immersive Designer, który ma być dostępny pod koniec 2024 roku, może – zdaniem jego twórców – zmienić sposób, w jaki firmy podchodzą do projektowania. Dzięki połączeniu zaawansowanego oprogramowania przemysłowego i nowoczesnych technologii sprzętowych, nowe rozwiązania umożliwia tworzenie bardziej zaawansowanych produktów bez konieczności budowania fizycznych prototypów.

Technologie takie jak NX Immersive Designer pokazują, jak AR może wspierać procesy projektowania w przemyśle, prowadząc do bardziej efektywnych metod pracy. Inżynierowie i projektanci mają teraz do dyspozycji narzędzia, które pozwalają na bardziej naturalną i efektywną pracę z cyfrowymi modelami, co otwiera nowe możliwości w projektowaniu przemysłowym​.

rozszerzona rzeczywistość

 

Nieco więcej na temat AR

5G, roboty medyczne i rozszerzona rzeczywistość

Jak liderzy przemysłowi korzystają z technologii VR/AR?

Rzeczywistość rozszerzona w przemyśle