Dzieje się. Amerykańska firma inwestycyjna Battery Ventures nabyła niemieckiego producenta czujników i wyłączników bezpieczeństwa, steute Technologies. Z kolei Siemens zdecydował się na sprzedaż Innomotics, firmy specjalizującej się w silnikach elektrycznych i dużych napędach. Zostanie ona przejęta za kwotę około 3,5 miliarda euro przez KPS Capital Partners.

Siemens sprzedaje Innomotics

Siemens sprzeda przedsiębiorstwo zajmujące się silnikami elektrycznymi i dużymi napędami Innomotics firmie venture capital KPS Capital Partners. Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie roku fiskalnego 2025, po uzyskaniu wszystkich zgód.

Innomotics z siedzibą w Norymberdze powstało w listopadzie 2022 roku, kiedy Siemens zdecydował się połączyć swoje działalności związane z dużymi napędami i silnikami elektrycznymi jako niezależną jednostkę poza swoim podstawowym biznesem. Sprzedaż do KPS ma być korzystna dla wszystkich zaangażowanych stron i zapewnić szybki rozwój biznesu. Dodajmy, ze wcześniej japoński producent silników Nidec był wymieniany jako potencjalny nabywca Innomotics, jednak KPS wysunęło się na prowadzenie kilka tygodni temu.

Innomotics wytwarza gamę niskonapięciowych, średnionapięciowych i wysokonapięciowych silników, a także średnionapięciowych napędów elektrycznych i innych komponentów. Przedsiębiorstwo generuje roczne przychody na poziomie około 3,3 miliarda euro i zatrudnia około 15 tys. pracowników. Ma ona 16 fabryk w regionach EMEA, Ameryk oraz Azji i Pacyfiku.

Z kolei KPS działa w USA i Niemczech, firmy z jego portfela generują obecnie przychody na poziomie 2 miliardów euro i prowadzą dziewięć zakładów produkcyjnych, zatrudniając ponad 5200 pracowników w Niemczech (nie licząc planowanych przejęć Innomotics i Sport Group).

Od 2020 roku KPS nabyła lub zobowiązała się do nabycia 17 przedsiębiorstw o łącznej wartości przekraczającej 11,5 miliarda dolarów od sprzedawców korporacyjnych w Europie. Ostatnie przejęcia obejmują m.in. Chassis Brakes International od Robert Bosch, Waupaca Foundry od thyssenkrupp, TaylorMade od adidas i Sport Group od Equistone Partners. Dodajmy, że KPS utworzyło nową spółkę zależną do zakupu Innomotics.

Battery Ventures przejmuje steute

Drugim newsem, w tym przypadku dosyć zaskakującym, jest informacja o przejęciu przez Battery Ventures (firma inwestycyjna skupiająca się na technologiach) niemieckiego producenta przełączników, czujników i innych produktów do automatyzacji i zastosowań związanych z bezpieczeństwem steute Technologies. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.

Rodzinna firma steute została założona w 1961 roku i zatrudnia około 450 pracowników. Jej oferta produktowa obejmuje przemysłowe wyłączniki bezpieczeństwa oraz urządzenia sterujące do wyposażenia sal operacyjnych. Specjalizuje się w czujnikach i urządzeniach przełączających przeznaczonych do pracy w środowiskach, które muszą wytrzymać warunki wybuchowe, korozyjne i ekstremalne temperatury (wywiad z dyrektorem polskiego oddziału tutaj). Firma dostarcza również technologie bezprzewodowego połączenia dla aplikacji automatyzacyjnych.

Steute działa w trzech segmentach: Controltec, Leantec i Meditec. Właściciel przedsiębiorstwa, Stefan Schmersal, pozostanie w zarządzie firmy, a dyrektorzy zarządzający, Marc Stanesby i Christof Gerhardy, będą kontynuować swoje obowiązki.

Battery Ventures, założona w 1983 roku, wspiera firmy na wszystkich etapach ich rozwoju i inwestuje globalnie, prowadząc biura w USA, Wielkiej Brytanii i Izraelu. Firma ma prawie dwie dekady doświadczenia na rynku urządzeń do testowania, pomiarów i kontroli. Wcześniejsze inwestycje obejmują m.in. brytyjską firmę Process Sensing Technologies w 2017 roku oraz amerykańską Industrial Safety Technologies w 2011 roku.