W podwarszawskim Nadarzynie trwają targi Warsaw Industry Automatica. Na wystawie jest blisko 150 firm, które prezentują różnorodne tematycznie produkty i usługi. Czy, korzystając z pięknej pogody, warto wybrać się do Ptak Warsaw Expo? Zapraszamy do lektury relacji i spojrzenia na zdjęcia z pierwszego dnia wystawy.

Co można zobaczyć?

Zakres tematyczny, zgodnie z zamierzeniami organizatora – Ptak Warsaw Expo, obejmuje sześć głównych obszarów: aparaturę kontrolno-pomiarową, systemy sterowania, robotyzację, aparaturę pomocniczą, elektronikę przemysłową oraz systemy napędowe. W stosunku do poprzednich targów z tej generalnej listy wypadły zawory i regulatory.

Czy rzeczywiście wszystko to znalazło się na targach? Teoretycznie tak, ale w praktyce w relatywnie niedużych wycinkach. Liczba firm jest spora, jednak tylko niektóre z nich pokazują produkty, które zaliczyć można do twardego rdzenia technologii automatyki i robotyki. Wystawiane komponenty, urządzenia i maszyny są bowiem bardzo różne – są to i kable i przewody, jest to oprogramowanie, pojawiło się kilkanaście robotów czy też oferta różnorodnych usług. Ale w żadnym razie nie wyczerpuje to wszystkich punktów listy, której oczekiwaliby producenci czy integratorzy systemów. Zresztą tych ostatnich jest też sporo na targach, co akurat jest bardzo pozytywne.

Tym, co również warto odnotować, jest obecność sporej grupy firm mniej znanych, w tym zagranicznych, prezentujących ciekawe rozwiązania – choćby z obszaru rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej czy też robotów mobilnych (AGV/AMR).

Kim są wystawcy?

W tym roku na liście wystawców jest blisko 150 firm, co stanowi wzrost w stosunku do ubiegłorocznej liczby firm (111 podmiotów). Co prawda kilku znanych marek z edycji 2023 nie znaleźliśmy, ale za to są nowe firmy (m.in. Keyence). Zadbano o patronów honorowych (Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej oraz FAIRP – Forum Automatyki i Robotyki Polskiej).

Wśród tegorocznych wystawców znaleźć można podmioty takie jak: AEA Technique, APAR, ASKOM, ASTAT, Baumer, Beckhoff Automation, Brady, Comparta Zajdel, Contrans TI, Czaki Thermo-Produkt, elesa + Ganter, Finder Polska, Helukabel Polska, Induprogress, Invertek Drives, JM Elektronik, Keyence International, Multiprojekt Automatyka, Newtech Engineering, Nivelco – Poland, PiAZAP, SDS Automatyka, Stäubli Łódź, Transfer Multisort Elektronik. Lista nie jest kompletna, a dobór wynika z przeglądu wykazu pod kątem automatyki, pomiarów i ogólnie przemysłu.

Kogo można posłuchać?

W ramach dwudniowej Konferencji Branży Automatyzacji odbywają się dwa bloki tematyczne: „Automatyzacja i robotyzacja w świecie przemysłu 4.0” (14 maja, organizator – wspomniane Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej) oraz „Robotyzacja w automatyce. Trendy i wyzwania” (15 maja, organizator – FAIRP). Oba startują o godz. 11 w sali konferencyjnej nr 1 znajdującej się w hali B. Dzisiaj, podczas pierwszego z nich, frekwencja była bardzo wysoka, co widać na tytułowym zdjęciu.

Czy warto?

Warto! Warto wybrać się, bo zawsze to dobra okazja do zobaczenia na żywo grupy firm w jednym miejscu i o jednej porze. Ale nie ma co spodziewać się ogromnej imprezy. Targi zajmują jedną, nawet niecałą halę wystawienniczą. Jednocześnie duże zróżnicowanie tematyczne firm – choć może być korzyścią, sprawia, że osoby interesujące się np. tylko automatyką czy sterowaniem, mogą czuć niedosyt. Na targach nie ma wielu przedsiębiorstw, które widywaliśmy na Automaticonie, ale też podczas bliźniaczej do WIA wystawy Warsaw Industry Week, która odbywa się jesienią. Ale dajmy sobie – i targom Warsaw Industry Automatica – szansę, szczególnie że to dopiero ich trzecia edycja.

Gdzie? Jak?

Wystawa będzie otwarta we środę i czwartek w godzinach 10-17. Miejsce: Nadarzyn pod Warszawą. Informacje na stronie www.automaticaexpo.com