Do robotów mobilnych w postaci platform jezdnych już przywykliśmy. Są one wykorzystywane w zakładach, magazynach, w licznych aplikacjach z obszaru intralogistyki. Niczym niezwykłym są również niewielkie roboty balansujące tworzone przez entuzjastów robotyki mobilnej. A gdyby połączyć te dwa typy rozwiązań w postaci maszyny mogącej przenosić przedmioty i jednocześnie wykonywać dynamiczne ruchy? Do tej roli aspiruje prototypowy robot mobilny stworzony przez zespół z Fraunhofer IML.

evoBOT został zaprojektowany i wykonany przez zespół inżynierów z Fraunhofer Institute for Material Flow and Logistics. Jest to prototyp będący dynamicznie stabilnym systemem bazującym na zasadzie odwróconego wahadła (bez zewnętrznej przeciwwagi). W praktyce, upraszczając zasadę działania, dolna część robota porusza się w przód i w tył, tak aby utrzymać ciężar górnej części znajdującej się na nią. Robot balansujący jest lekki, kompaktowy i może poruszać się po różnych, w tym nierównych powierzchniach.

Robot balansujący – konstrukcja

evoBOT ma dwie nogi z napędzanymi kołami oraz dwa ramiona, które mają na końcach skierowane do wewnątrz tarcze chwytne (może być również wyposażony w inne rodzaje chwytaków). Gdy robot nie przenosi niczego, jego ramiona są złożone równolegle do nóg. W takiej pozycji może pochylić się do przodu i poruszać z prędkością do 10 metrów na sekundę.

Podwójne kamery wraz czujnikami i systemem mapowania pozwalają robotowi na autonomiczne poruszanie się w różnych środowiskach. Robot może unikać przeszkód, pokonywać drogę po wzniesieniach i nierównym terenie. W razie potrzeby może się również obniżyć się, rozciągając w poziomie. W tej konfiguracji jego napędzane koła znajdują się z tyłu, podczas gdy nienapędzane koła na spodniej stronie jego wydłużonych ramion znajdują się z przodu.

Interakcja z otoczeniem

Kiedy evoBOT dotrze do obiektu, chwyta go, umieszczając ramiona po obu stronach, a następnie przesuwając swoje chwytaki do wewnątrz, aż odpowiednio uchwycą obiekt. Następnie taka paczka lub inny transportowany przedmiot może być przeniesiony. Dodatkowo robot może też pchać lub ciągnąć inne obiekty – np. wózki, co znacząco rozszerza jego możliwości transportowe.

robot balansujący
Robot balansujący w ruchu

Kolejne obszary zastosowań

Robot balansujący evoBOT charakteryzuje się wysoką elastycznością aplikacyjną. Zdaniem twórców obszary zastosowań robota współpracującego wykraczają poza typowe aplikacje AMR. Podczas gdy istniejące rozwiązania są ograniczone do wykonywania prostych operacji, takich jak pchanie i ciągnięcie towarów, evoBOT stanowić ma rozwiązanie idące o krok dalej. W przyszłości jego funkcje obejmą też m.in. przekazywanie przedmiotów i manipulowanie nimi. W tym kontekście evoBOT stanie się asystentem ludzi, mogącym w nimi bezpośrednio współpracować.

Zespół z Fraunhofer Institute odpowiedzialny za rozwój robota

evoBOT ma być platformą testową dla nowych technologii samobalansujących robotów. Jednocześnie może on być również wytwarzany komercyjnie jako odrębny produkt. Więcej o konstrukcji i możliwych zastosowaniach mówią autorzy konstrukcji w filmie poniżej.

 

W artykule skorzystaliśmy ze zdjęć i informacji pochodzących z Fraunhofer IML. Publikacja nie jest sponsorowana. Temat jest ciekawy i dlatego o nim piszemy 🙂