Firma ABB wprowadziła na rynek dwie nowe rodziny cobotów o zwiększonym udźwigu i uproszczonej obsłudze: GoFa i SWIFTI. Nowe modele będą uzupełnieniem linii robotów współpracujących YuMi.

GoFa i SWIFTI mogą pracować wraz z ludźmi przy przenoszeniu materiałów, w obsłudze maszyn (machine tending), montażu komponentów, konfekcjonowaniu, obsłudze stanowisk . Roboty, zdaniem producenta, mają znaleźć zastosowanie m.in. w branży elektronicznej, medycznej, metalowej, FMCG oraz logistyce i aplikacjach maszynowych.

Spodziewamy się, że w Polsce zainteresowanie nową rodziną wykażą w szczególności przedsiębiorcy z sektora logistycznego i produkcyjnego, zwłaszcza dostawcy wyrobów dla branży motoryzacyjnej. Ale nie tylko. Produkt jest bardzo uniwersalny i może znaleźć zastosowanie wśród 70-80% firm z szeroko rozumianego sektora wytwórczego

Michał Kaźmierczak, dyrektor biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej w ABB w Polsce

Coboty można programować z poziomu tabletu lub smartfona, przy czym nie są wymagane zaawansowane umiejętności programistyczne. Każda jednostka współpracująca ABB zawiera pakiet startowy, który dzięki dostępowi do platformy ABB Ability pozwala monitorować stan i prowadzić na bieżąco diagnostykę maszyny.

Obecnie w ofercie ABB znajdują się trzy rodzaje robotów współpracujących, w tym jeden z nich (YuMi) występuje w dwóch wersjach

Omawiając temat nowych cobotów, warto dodać, że w badaniu przeprowadzonym przez ABB w styczniu 2021 roku na grupie 1650 małych i dużych przedsiębiorstw z Europy, Stanów Zjednoczonych i Chin, aż 84% ankietowanych deklaruje, że w ciągu najbliższej dekady zwiększy stopień wykorzystania robotyki i automatyki. Podobna liczba respondentów stwierdziła, że pandemia „odmieniła sytuację” w ich przedsiębiorstwie i branży, a sam COVID-19 stał się katalizatorem pobudzającym inwestycje w automatyzację.

Roboty współpracujące mogą pracować ramię w ramię z ludźmi bez konieczności stawiania fizycznych granic między człowiekiem a maszyną, np. w postaci przegród. To ważne, bo jak dowiadujemy się ze wspomnianego badania, blisko połowa (43%) ankietowanych chce wykorzystać robotykę do podniesienia poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy. Co druga (51%) firma uważa, że roboty pozwalają zachować dystans społeczny. Ponad 1/3 respondentów rozważa wykorzystanie ich do poprawy jakości pracy swoich pracowników. Warto też dodać, że aż 78% prezesów i dyrektorów zarządzających firm spodziewa się, że wkrótce dużym wyzwaniem będzie znalezienie i utrzymanie w przedsiębiorstwie pracowników wykonujących powtarzalne oraz kłopotliwe pod względem ergonomicznym czynności.

W 2019 r. na świecie wdrożono ponad 22 tys. nowych robotów współpracujących. To 19-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2018. Szacuje się, że przez najbliższe 5 lat popyt na coboty będzie rósł rok do roku o co najmniej 17%, a wartość ich globalnej sprzedaży w ciągu dekady podwoi się i wyniesie ok. 1,4 mld USD. Według prognoz, globalny rynek wszystkich robotów przemysłowych urośnie z ok. 45 mld USD w 2020 r. do około 58 mld USD w 2023 roku.

Źródło zdjęć: ABB