Fundusze venture capital Fidiasz EVC, SpeedUp Energy Innovation, Movens Capital i RST Ventures for Earth zainwestowały łącznie 11 mln zł w specjalizujące się w robotyce mobilnej przedsiębiorstwo VersaBox. Warszawska spółka rusza właśnie z międzynarodową ekspansją, tworząc sieć partnerską w kilku krajach Unii Europejskiej.

VersaBox od początku 2017 roku jest producentem robotów i dostawcą cyfrowych rozwiązań przeznaczonych dla logistyki, takich jak autorski, zrobotyzowany system AUTONOMY@WORK. Pozwala on klientom na wdrażanie elastycznych i efektywnych procesów intralogistycznych nowej generacji (Smart Intralogistics). VersaBox zajmuje się logistyką wewnętrzną, czyli przewożeniem towarów i produktów wewnątrz firm, w obszarze hali produkcyjnych lub magazynowych. Firma zbudowała własny system pełnej autonomiczności robotów mobilnych pozwalających szybko i efektywnie przewozić produkty do i z magazynu oraz pomiędzy gniazdami produkcyjnymi.

VersaBox to zaawansowana nawigacja klasy przemysłowej dla fabryk z możliwością łatwej integracji z różnymi typami procesów produkcyjnych i magazynowych. Nasze systemy były testowane i wdrażane w realnych, przemysłowych warunkach.

Jakub Michalski, jeden z założycieli VersaBox

VersaBox to efekt pracy absolwentów Politechniki Warszawskiej oraz menedżerów znanych z polskiej sceny IT, z obszaru zaawansowanych rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw. Oferowane przez nią maszyny oraz rozwiązania działają już w polskich i zagranicznych zakładach przemysłowych, między innymi w przemyśle motoryzacyjnym. Do grona partnerów spółki należą obecnie m.in. takie firmy jak: Faurecia, Lubella, HUF, czy Autoliv.

Możliwości rozwoju rynku branżowego

Według analiz Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) już w tej chwili Europa jest regionem o największej gęstości robotów, ze średnią wartością 114 jednostek na 10 000 pracowników w przemyśle wytwórczym. IFR prognozuje dalszy, dynamiczny rozwój tego rynku. W latach 2020-2022 w fabrykach na całym świecie ma zostać zainstalowanych prawie 2 mln nowych jednostek robotów przemysłowych. VersaBox chce być tu istotnym dostawcą kompleksowych rozwiązań.

Informacje o przedsiębiorstwie wraz z całym komunikatem prasowym dostępne są na stronie firmy.