Blaski i cienie automatyzacji – krótka informacja na temat zrobotyzowanego centrum dystrybucyjnego Ocado w brytyjskim Andover (Hampshire).

Centrum zostało otwarte w 2016 i bazowało na wykorzystaniu ponad tysiąca robotów kompletujących zamówienia i komunikujących się w sieci 4G. Koszt budowy wyniósł ponad 45 mln funtów, po uruchomieniu obiektu przetwarzane było 65 tys. zamówień tygodniowo.

W tym roku miał miejsce pożar, w wyniku którego całe centrum uległo zniszczeniu, zamieniając się w wielką stertę dymiącego się gruzu. Do zapłonu doprowadziła… ładowarka robotów, której defekt spowodował zapłon plastikowego pojemnika jednego z robotów. Pożar trwał ponad dwa dni, gasiło go ponad 200 strażaków, konieczna była również ewakuacja części miasta. Problemy wynikały m.in. z budowy samego obiektu oraz ryzyka wybuchu zbiorników z amoniakiem. Tutaj informacje z pożarze: https://bbc.in/2JAgYV0 oraz https://bbc.in/2JxdouT.

Zrobotyzowane centrum odpowiadało za przetwarzanie około 10% zamówień firmy. Zdaniem jej przedstawicieli wydarzenie nie zastopuje prowadzonego przez nią programu rozwojowego w zakresie automatyzacji obsługi zamówień (tutaj: http://bit.ly/2JxF8zk).