Japoński Omron otworzył w Tychach zautomatyzowane i zrobotyzowane laboratorium zgodne z wizją zwinnej i autonomicznej produkcji. Omron Innovation Lab ma umożliwiać zaprezentowanie funkcjonalności oraz możliwości związanych z nowoczesną automatyzacją w środowisku zbliżonym do realiów prawdziwej fabryki.

Innovation Lab zostało wyposażone w system automatyki Omron Sysmac sterujący pracą układów bezpieczeństwa oraz przenośników. Pierwsza cela robotyczna laboratorium została wyposażona w elastyczny układ montażowy AnyFeeder składający się z robota SCARA, systemu wizyjnego i podajnika wibracyjnego, które zostały zintegrowane za pomocą dedykowanego oprogramowania narzędziowego. Druga cela ma za zadanie umożliwić testowanie współpracy dwóch robotów, w tym przypadku typu delta i SCARA, w ramach rozwiązania PackXpert. Trzecie stanowisko zostało przygotowane z wykorzystaniem robota 6-osiowego współpracującego z systemem wizyjnym realizującym całkowicie zautomatyzowane zadanie kontroli jakości.

„Budowanie bliskich relacji z naszymi klientami i partnerami biznesowymi z branży spożywczej, motoryzacyjnej, farmaceutycznej, kosmetycznej oraz dóbr szybko rotujących, jest dla nas szczególnie istotne. Innovation Lab stwarza wyjątkowe możliwości rozwijania takich kontaktów na poziomie zarówno kadry inżynierskiej jak i menedżerskiej. Nasze doświadczenia potwierdzają, że możliwość wspólnej pracy nad innowacyjnymi projektami, dzielenie się wiedzą, testowanie nowych pomysłów i weryfikacja rozwiązań przed ich wdrożeniem jest kluczowe i przekłada się na długofalowe relacje biznesowe na których nam zależy” – skomentował otwarcie laboratorium dr Klaus Kluger, General Manager Central Eastern Europe w Omron Electronics.

Laboratorium innowacji w Tychach jest przykładem promowanej przez Omron koncepcji inteligentnej fabryki jutra, w której postawiono nacisk na jak największą elastyczność. Wykorzystane zrobotyzowane cele produkcyjne pozwalają adaptować maszyny do różnych produktów. Swobodna reorganizacja cel, możliwość wykorzystania robotów mobilnych do realizacji transferu materiałów i półproduktów zapewnia kolejny stopień elastyczności. Wreszcie za sprawą tej samej floty robotów transportujących gotowe produkty do magazynów, możliwe jest uzyskanie najwyższego poziomu adaptowalności środowiska produkcyjnego, pozwalającego na zmianę nie tylko gamy wytwarzanych produktów, ale i całego modelu biznesowego, a także relokacji całej fabryki.

Nowo otwarte laboratorium innowacji w Tychach jest już ósmym tego typu punktem na mapie Europy, w którym klienci mają możliwość bliskiego obcowania z technologią Omron. Inspiracją dla tej inicjatywy były doświadczenia zebrane podczas realizacji projektów proof-of-concept w Automation Technology Center w Barcelonie i centrum kompetencji robotycznych w Dortmundzie.