Branża produkcji dyskretnej może w najbliższych latach przeżywać boom w zakresie stosowania rozwiązań Internetu Rzeczy. Jak wynika z raportu „Globalny rynek Internetu Rzeczy w produkcji dyskretnej”, do 2022 roku wydatki na IoT związane z omawianym sektorem będą rosły w tempie 25% rok do roku.

W 2018 roku globalna wartość rynku IoT dla sektora dyskretnej produkcji wyniesie 15,69 mld dolarów. Za pięć lat będzie to trzykrotnie więcej. W 2022 roku wartość rozwiązań opartych na Internecie Rzeczy w obszarze produkcji dyskretnej będzie sięgać niemal 50 mld dolarów, wynika z prognoz agencji analitycznej HTF Research. Z opublikowanego w sierpniu raportu wynika, że przez najbliższe lata rynek będzie rósł rocznie o 25,1%. W sektorze produkcyjnym rośnie świadomość tego, jakie korzyści dają nowe technologie zgodne z koncepcją Przemysłu 4.0. A jednym z elementów składowych nowoczesnych fabryk są rozwiązania oparte na IoT.

W tym roku również firma analityczna IDC podała prognozy dotyczące wydatków na produkty i rozwiązania IoT w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Zgodnie z nimi kraje regionu wydadzą na IoT o 15,5% więcej niż w 2017 roku, czyli około 11,2 mld dolarów. Najwięcej na Internet Rzeczy przeznaczą firmy z sektora produkcyjnego, w tym z branży produkcji dyskretnej. Łączne wydatki przedsiębiorstw produkcyjnych w naszej części Europy będą stanowiły 20% sumarycznych inwestycji w IoT. Kwota wynosząca 2,2 mld dolarów przeznaczona będzie na inwestycje w rozwiązania skoncentrowane na wspieraniu procesów produkcyjnych i zarządzanie aktywami.