Słysząc słowa „optymalizacja produkcji” pewna część z was nie do końca rozumie, co kryje się za tym tajemniczym stwierdzeniem. Jednak zaskoczymy was – dla ogromnej ilości firm, odnoszących poważne sukcesy w swoich branżach stała się ona czynnikiem, który sprawił, że urosły one do takich rozmiarów! Co więc sprawia, że możemy mówić o zoptymalizowaniu tego, jak wytwarzamy swoje produkty?

────── Artykuł firmowy ──────

Analiza naszej firmy

Jeżeli chcemy mówić o optymalizowaniu produkcji, to nie sposób nie rozpocząć całego procesu od odpowiedniej analizy całego otoczenia firmy, zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Szybko zdamy sobie sprawę z tego, jakie czynniki mają faktyczny wpływ na sytuację naszej firmy! Dziś skupimy się głównie na kosztach, których ewentualna redukcja wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać! Najgorsze co możemy zrobić, to poświęcić jakość naszych produktów w imię niższych kosztów! Oczywiście, przyniesie to korzyści – jednak będą one wyłącznie krótkoterminowe, a jednocześnie mogą one przynieść sporo problemów. Nie wiecie, o czym mowa? Wystarczy, że wspomnimy o potencjalnie groźnych utratach klientów, którzy poszukają nowego dostawczy, gdy zauważą, jak bardzo jakość poszybowała w dół!

Pomoc maszyn i robotów

Znacznie lepszym pomysłem będzie zoptymalizowanie produkcji przy pomocy wykorzystaniu najróżniejszych maszyn i robotów przemysłowych, które okazują się być prawdziwym ratunkiem w tej sytuacji! Warto wrócić tutaj do wspomnianej wcześniej analizy, wykonanej przez doświadczonego specjalistę. Jej częścią na pewno będzie wskazanie tzw. wąskich gardeł, czyli etapów cyklu produkcyjnego, które zajmują najwięcej czasu i powodują wystąpienie zatorów na drodze od początku do przekazania zamówionego produktu klientowi! Może będzie to odpowiedni czas na wprowadzenia jednego lub więcej robotów przemysłowych, wypełniających te problematyczne zadania szybciej i sprawniej niż nasi pracownicy na danym stanowisku! To wszystko zależy od specyfiki naszej firmy?

Podsumowanie

Odpowiedzenie na pytanie, jak zoptymalizować waszą firmę wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Każdy przypadek jest inny i co za tym idzie, będzie wymagał całkowicie indywidualnego podejścia. Gwarantujemy wam jednak to, że gdy zrobicie to w sposób odpowiedni, to z czasem na pewno dostrzeżecie korzyści, jakie oferuje to działanie!

Więcej informacji na temat automatyzacji i robotyzacji znaleźć można na stronie firmy FANUC Polska