Bluetooth i jego odmiany są synonimami technologii bezprzewodowej komunikacji na niedużą odległość. Protokół ten jest, dzięki dostępności wersji Low Energy, coraz popularniejszy również w systemach IoT. Przedstawiamy omówienie rozwoju standardu Bluetooth oraz powiązane z nim zastosowania.
────── Artykuł firmowy ──────
Publikacja stanowi skrót większego artykułu na temat ewolucji standardu Bluetooth i jego zastosowań w obszarze Internetu Rzeczy
Bluetooth został zaimplementowany jak dotąd w ponad 8 miliardach produktów, wytworzonych przez ponad 30 tysięcy członków grupy Bluetooth SIG. Stanowi niewymagającą dużej ilości mocy technologię łączności, wykorzystywaną do strumieniowania dźwięku, przesyłania danych i rozgłaszania informacji pomiędzy urządzeniami. Obecnie Bluetooth pojawia się głównie w dwóch odmianach: Basic Rate/Enhanced Data Rate (BR/EDR) i Low Energy (LE). Ten ostatni pozwala na krótkotrwałe połączenia bezprzewodowe i może bazować na wielu różnych topologiach sieciowych.
Bluetooth 4.0 LE


Oprócz tego, że BLE (Bluetooth Low Energy) jest protokołem umożliwiającym projektowanie urządzeń o bardzo małym poborze mocy, ma też następujące zalety:
- niezawodna i odporna na zakłócenia transmisja, korzystająca z adaptacyjnego zmieniania częstotliwości,
- bezpieczeństwo: parowanie, łączenie i prywatność oraz ochrona przed atakami typu Man-In-The-Middle i szyfrowanie AES-128,
- szybkie prototypowanie,
- relatywnie niski koszt wdrożeń,
- zgodność z szerokim wyborem urządzeń: standard jest obsługiwany w ramach najbardziej popularnych systemów operacyjnych, włączając w to iOS, Android, Windows 8 oraz OSX i Linux.
Więcej na omawiany temat znajdziesz w artykule.
Ulepszenia w kolejnych wersjach Bluetooth LE
Dla twórców aplikacji IoT bardzo istotne są zmiany w najnowszych wersjach standardu Bluetooth, począwszy od 4.0 aż do 5. Poniżej przytaczamy kilka z nich:
Bluetooth 4.1 wprowadził trzy główne ulepszenia względem wersji 4.0: brak zakłócania się czy interferencji z sieciami 4G, lepsze zarządzanie poborem mocy poprzez parowanie, a także to, że urządzenia mogą jednocześnie pracować jako krańcowe węzły sieci, jak i koncentratory/kontrolery, dzięki czemu różnorodne peryferia mogą się niezależnie komunikować ze sobą.
Z kolei zaprezentowany w 2014 roku Bluetooth 4.2 stworzony został z myślą o urządzeniach IoT nowej generacji. Obejmuje on: usprawnioną łączność z Internetem i polepszone bezpieczeństwo, wielkość pakietów została zwiększona niemal 10-krotnie względem wersji 4.1, a także zwiększenie szybkości komunikacji 2,5-krotnie.
Bluetooth 5.0 – prędkość, zasięg i różne topologie
Bluetooth 5.0 dalej zwiększa dostępną przepustowość oraz zmniejsza opóźnienia transmisji, a także wydłuża zasięg i pozwala na bardziej elastyczne korzystanie z protokołu IP. Warto zwrócić szczególną uwagę na następujące nowości:
- nawet dwukrotne zwiększenie przepustowości względem Bluetootha 4.2 (przepustowość zwiększona do 2 Mb/s, możliwość szybkiej aktualizacji firmwaru),
- nawet czterokrotne zwiększenie zasięgu (teoretycznie 300 m i więcej),
- nawet 8-krotne zwiększenie możliwości rozgłaszania wiadomości,
- wykrywanie i zapobieganie interferencjom pomiędzy urządzeniami pracującymi w paśmie ISM 2,4 GHz i sąsiadującymi pasmami LTE,
- obsługa pracy w sieciach o topologii kraty (mesh): funkcja mająca szczególne znaczenie dla aplikacji IoT. W sieci tego typu wszystkie urządzenia mogą się bezpośrednio, wzajemnie ze sobą komunikować, zamiast zawsze przesyłać dane poprzez centralny hub.
Więcej na omawiany temat przeczytasz w tym artykule.
Jak zacząć? Czyli o produktach do rozwoju aplikacji Bluetooth
Farnell element14 oferuje szeroki wybór zestawów deweloperskich i modułów Bluetooth – w ramach oferty dostępne są zestawy różniące się mocno mocą obliczeniową, możliwościami komunikacji oraz dostępnymi wejściami i wyjściami, ale wszystkie z nich mają pomóc projektantom zaimplementować obsługę interfejsu Bluetooth w ich produktach. Dalsze informacje oraz opisy przykładowe podzespołów do sieci Bluetooth znaleźć można w cytowanym artykule.
Artykuły opublikowane w ramach cyklu IoT Hub
Iot Hub: Bezprzewodowe sieci czujnikowe i zasilanie systemów IoT
Internet Rzeczy… bez Internetu, czyli o cyberbezpieczeństwie systemów IoT