Roboty współpracujące Rethink Robotics – firmy będącej na rynku amerykańskim pionierem w zakresie rozwoju i produkcji cobotów, są relatywnie mało znane w Polsce. To ostatnie ma się zmienić na skutek zwiększania ich dostępności u lokalnych dystrybutorów.

Rethink Robotics założona została w 2008 roku przez pioniera robotyki Rodneya Brooksa – byłego dyrektora Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji MIT. Obecnie oferuje ona kilka typów robotów współpracujących, w tym przedstawione na zdjęciu tytułowym Baxter (większy, po prawej) i Sawyer (mniejszy, jednoramienny). Te ostatnie oferowane są u nas od niedawna przez znajdującą się w Warszawie firmę RT Robotics. Obecnie rozszerza ona grupę firm partnerskich – należą do niej dwie spółki: Elsta oraz SLC-Automation.

Roboty współpracujące Sawyer

Sawyer to łatwy we wdrożeniu cobot, który pozwala na automatyzację wielu procesów produkcyjnych. Ma on ramię o siedmiu stopniach swobody i zasięgu 1260 mm. Dokładność jego ruchów wynosi do +/- 0,1 mm.  Wbudowane czujniki siły pozwalają robotowi na podejmowanie decyzji w zależności od zmiennych warunków w trakcie wykonywania zadań oraz na bezpieczne działanie tuż obok pracujących ludzi.

 

Udźwig 4 kg Waga
19 kg
Zasięg ramienia 1260 mm Zasilanie 100-240 VAC
Poziomy zakres roboczy 900 mm Porty we/wy (kontroler)
8 wejść cyfrowych,
8 wyjść cyfrowych
Dokładność ±0,1 mm Komunikacja Modbus TCP, TCP/IP
Prędkość narzędzia 1,5 m/s Bezpieczeństwo PLd Kat. 3
Stopni swobody 7 Klasyfikacja IP IP54
Zakres temperatur pracy
0-40°C, 80% wilgotności Standardy ISO 10218-1:2011
Zasięgi przegubów J0-J3 = 350°
J4-J5 = 340°
J6 = 540°
Porty we./wy.
(ramię robota)
4 wejścia cyfrowe /
4 wyjścia cyfrowe /
2 wejścia analogowe / 24VDC 2A, wymagana końcówka ClickSmart Plate

Oprogramowanie Intera

Sawyer stanowi zintegrowane rozwiązanie, na które – oprócz samego robota – składają się: oprogramowanie Intera, kamery, system raportowania Intera Insights oraz chwytaki typu plug&play z rodziny ClickSmart.

Sawyer oparty jest o inteligentną aplikację Intera, która pozwala użytkownikom indywidualnie programować robota poprzez uczenie go zadań do wykonania. Polecenia można wprowadzać bezpośrednio na ramieniu robota, poprzez dwa panele sterujące, bądź zdalnie na laptopie korzystając z programu Intera Studio. Dzięki temu, zdaniem przedstawicieli firmy, interfejs robota nie wymaga do obsługi zaawansowanej wiedzy informatycznej. Sawyer jest również wyposażony w program Intera Insights, który umożliwia raportowanie w czasie rzeczywistym.

System wizyjny i chwytaki

Robot jest wyposażony w system wizyjny, którego zadaniem jest śledzenie otoczenia i automatyczne dostosowanie działań robota w zależności od miejsca, w którym się znajduje. Z kolei chwytaki ClickSmart to elementy gotowe do pracy od razu po podłączeniu i pozwalające na stosowanie go w różnorodnych aplikacjach – przykład na filmie poniżej.

Aplikacje

Roboty współpracujące są zaprojektowane tak, aby współdziałać z ludźmi i realizować monotonne prace w fabryce. Przedsiębiorstwa na świecie borykają się z poważnymi niedoborami siły roboczej. Dzięki umieszczeniu Sawyera – podsumowują przedstawiciele producenta – na hali produkcyjnej, firmy mogą wypełnić te luki i przenieść swoich pracowników do bardziej odpowiedzialnych i skomplikowanych zadań.

Więcej przykładów wdrożeń? Zobacz obszerną galerię firmy Rethink Robotics.

Z usług Sawyera korzysta już wiele światowych firm, takich jak: DHL, Siemens, General Electric czy L’Oréal. Jesteśmy przekonani, że Sawyer znajdzie również pracę w polskich firmach. Jego przewagą w porównaniu z innymi robotami współpracującymi jest łatwość użytkowania przy jednoczesnym zachowaniu efektywności kosztowej. Globalny system wsparcia dodatkowo ułatwia użytkownikom wykorzystanie pełnych możliwości robota – Mateusz Filipiak, product manager w Elsta

Artykuł nie jest publikacją firmową. Po prostu opisujemy fajne roboty 😉