Internet Rzeczy (IoT) to termin określający rosnącą sieć urządzeń, które łączą się ze sobą i systemami nadrzędnymi w celu gromadzenia, przetwarzania i wymiany danych. Zmienia on to, w jaki sposób żyjemy, jak wyglądają nasze interakcje ze światem, jak działa biznes. Internet Rzeczy jest również jednym z kluczowych elementów nowoczesnego przemysłu, szczególnie w przypadku systemów rozproszonych i bezprzewodowych.
────── Artykuł firmowy ──────
Przedstawiamy wprowadzenie do tematyki IoT, które regularnie będziemy rozszerzali o nowe artykuły techniczne oraz aplikacyjne.
Na skróty: Elementy składowe systemów IoT
Systemy Internetu Rzeczy składają się typowo z czterech grup elementów – takimi są: urządzenia brzegowe, czujniki, elementy wykonawcze, rozwiązania odpowiadające za łączność, bramy sieciowe oraz centra danych. Kliknij odpowiedni obrazek, aby dowiedzieć się więcej. Polecamy wizytę w Centrum IoT na stronie firmy Farnell element14
Systemy IoT stanowią sieci urządzeń, elementów pomiarowych, wykonawczych, bram sieciowych i wielu innych, które pozwalają na gromadzenie oraz wymianę danych. Zapewnia on możliwość „integracji” świata fizycznego z systemami komputerowymi oraz łączenie urządzeń i różnych komponentów w sieci. Przedstawiamy ich najważniejsze elementy.
1. Gromadzenie danych
Urządzenia brzegowe to kluczowe elementy każdego systemu IoT. Takimi są przede wszystkim czujniki służące do gromadzenia informacji o środowisku oraz urządzenia końcowe (aktory). Dalszy opis dotyczący znajdziesz tutaj.
2. Komunikacja bezprzewodowa
Bez komunikacji nie ma systemów IoT! W zależności od wymagań i zastosowania może ona być przewodowa lub bezprzewodowa. Zależnie od zastosowania korzysta się tu m.in. z sieci WPAN, WLAN, WMAN oraz WWAN. Więcej o sieciach bezprzewodowych przeczytasz tutaj.
3. Bramki sieciowe
Bramy IoT zapewniają komunikację pomiędzy urządzeniami brzegowymi takimi jak czujniki i aktory a systemem sterowania. Pełnią one też różne inne funkcje – np. tłumaczenia protokołów, przetwarzania danych oraz zabezpieczanie urządzeń. Dalsza część artykułu dotycząca bram IoT dostępna jest tutaj.
https://youtu.be/co2MLqkJVXs
4. Chmura obliczeniowa
Chmura obliczeniowa stanowi połączenie magazynu danych oraz systemu pozwalającego na wykonywanie obliczeń, przetwarzanie danych oraz ich raportowanie. Umożliwia ona także elastyczny dostęp do danych przez Internet. W praktyce stanowi ona zestaw zintegrowanych usług, przy są one typowo tworzone specjalnie dla konkretnych wymagań. Dalszy opis dotyczący technologii chmurowych oraz popularnych platform chmurowych IoT.
Dalsza lektura
Polecamy wizytę w Centrum IoT na stronie firmy Farnell element14.
Artykuły opublikowane w ramach cyklu IoT Hub
http://przemysl-40.pl/index.php/2018/09/10/iot-hub-bezpieczenstwo-systemow-iot/
Jak sztuczna inteligencja, IoT i nowe technologie wspierają dział utrzymania ruchu?