Internet Rzeczy (IoT) to termin określający rosnącą sieć urządzeń, które łączą się ze sobą i systemami nadrzędnymi w celu gromadzenia, przetwarzania i wymiany danych. Zmienia on to, w jaki sposób żyjemy, jak wyglądają nasze interakcje ze światem, jak działa biznes. Internet Rzeczy jest również jednym z kluczowych elementów nowoczesnego przemysłu, szczególnie w przypadku systemów rozproszonych i bezprzewodowych.

────── Artykuł firmowy ──────

Przedstawiamy wprowadzenie do tematyki IoT, które regularnie będziemy rozszerzali o nowe artykuły techniczne oraz aplikacyjne.

Na skróty: Elementy składowe systemów IoT

Systemy Internetu Rzeczy składają się typowo z czterech grup elementów – takimi są: urządzenia brzegowe, czujniki, elementy wykonawcze, rozwiązania odpowiadające za łączność, bramy sieciowe oraz centra danych. Kliknij odpowiedni obrazek, aby dowiedzieć się więcej. Polecamy wizytę w Centrum IoT na stronie firmy Farnell element14

Systemy IoT stanowią sieci urządzeń, elementów pomiarowych, wykonawczych, bram sieciowych i wielu innych, które pozwalają na gromadzenie oraz wymianę danych. Zapewnia on możliwość „integracji” świata fizycznego z systemami komputerowymi oraz łączenie urządzeń i różnych komponentów w sieci. Przedstawiamy ich najważniejsze elementy.

1. Gromadzenie danych

Urządzenia brzegowe to kluczowe elementy każdego systemu IoT. Takimi są przede wszystkim czujniki służące do gromadzenia informacji o środowisku oraz urządzenia końcowe (aktory). Dalszy opis dotyczący znajdziesz tutaj.

2. Komunikacja bezprzewodowa

Bez komunikacji nie ma systemów IoT! W zależności od wymagań i zastosowania może ona być przewodowa lub bezprzewodowa. Zależnie od zastosowania korzysta się tu m.in. z sieci WPAN, WLAN, WMAN oraz WWAN. Więcej o sieciach bezprzewodowych przeczytasz tutaj.

3. Bramki sieciowe

Bramy IoT zapewniają komunikację pomiędzy urządzeniami brzegowymi takimi jak czujniki i aktory a systemem sterowania. Pełnią one też różne inne funkcje – np. tłumaczenia protokołów, przetwarzania danych oraz zabezpieczanie urządzeń. Dalsza część artykułu dotycząca bram IoT dostępna jest tutaj.

https://youtu.be/co2MLqkJVXs

4. Chmura obliczeniowa

Chmura obliczeniowa stanowi połączenie magazynu danych oraz systemu pozwalającego na wykonywanie obliczeń, przetwarzanie danych oraz ich raportowanie. Umożliwia ona także elastyczny dostęp do danych przez Internet. W praktyce stanowi ona zestaw zintegrowanych usług, przy są one typowo tworzone specjalnie dla konkretnych wymagań. Dalszy opis dotyczący technologii chmurowych oraz popularnych platform chmurowych IoT.

Dalsza lektura

Polecamy wizytę w Centrum IoT na stronie firmy Farnell element14.

Artykuły opublikowane w ramach cyklu IoT Hub

IoT Hub: Technologie Internetu Rzeczy

Wi-Fi w systemach Internetu Rzeczy

Bluetooth LE i jego wykorzystanie w IoT

Poznaj ZigBee – otwarty standard sieci mesh!

LoRaWAN i SigFox – dwa standardy sieci IoT

Iot Hub: Bezprzewodowe sieci czujnikowe i zasilanie systemów IoT

Internet Rzeczy… bez Internetu, czyli o cyberbezpieczeństwie systemów IoT

IoRT, czyli Internet Rzeczy Robotycznych

Logistyka 4.0, czyli IoT w łańcuchach dostaw

Druga era cyfrowej sprzedaży detalicznej

Wearables, czyli elektronika noszona

Jak usprawnić utrzymanie ruchu korzystając z IoT?

IoT w transporcie