Internet Rzeczy (IoT) to termin określający rosnącą sieć urządzeń, które łączą się ze sobą i systemami nadrzędnymi w celu gromadzenia, przetwarzania i wymiany danych. Zmienia on to, w jaki sposób żyjemy, jak wyglądają nasze interakcje ze światem, jak działa biznes. Internet Rzeczy jest również jednym z kluczowych elementów nowoczesnego przemysłu, szczególnie w przypadku systemów rozproszonych i bezprzewodowych.

────── Artykuł firmowy ──────

Przedstawiamy wprowadzenie do tematyki IoT, które regularnie będziemy rozszerzali o nowe artykuły techniczne oraz aplikacyjne.

Na skróty: Elementy składowe systemów IoT

Systemy Internetu Rzeczy składają się typowo z czterech grup elementów – takimi są: urządzenia brzegowe, czujniki, elementy wykonawcze, rozwiązania odpowiadające za łączność, bramy sieciowe oraz centra danych. Kliknij odpowiedni obrazek, aby dowiedzieć się więcej. Polecamy wizytę w Centrum IoT na stronie firmy Farnell element14

Systemy IoT stanowią sieci urządzeń, elementów pomiarowych, wykonawczych, bram sieciowych i wielu innych, które pozwalają na gromadzenie oraz wymianę danych. Zapewnia on możliwość „integracji” świata fizycznego z systemami komputerowymi oraz łączenie urządzeń i różnych komponentów w sieci. Przedstawiamy ich najważniejsze elementy.

1. Gromadzenie danych

Urządzenia brzegowe to kluczowe elementy każdego systemu IoT. Takimi są przede wszystkim czujniki służące do gromadzenia informacji o środowisku oraz urządzenia końcowe (aktory). Dalszy opis dotyczący znajdziesz tutaj.

2. Komunikacja bezprzewodowa

Bez komunikacji nie ma systemów IoT! W zależności od wymagań i zastosowania może ona być przewodowa lub bezprzewodowa. Zależnie od zastosowania korzysta się tu m.in. z sieci WPAN, WLAN, WMAN oraz WWAN. Więcej o sieciach bezprzewodowych przeczytasz tutaj.

3. Bramki sieciowe

Bramy IoT zapewniają komunikację pomiędzy urządzeniami brzegowymi takimi jak czujniki i aktory a systemem sterowania. Pełnią one też różne inne funkcje – np. tłumaczenia protokołów, przetwarzania danych oraz zabezpieczanie urządzeń. Dalsza część artykułu dotycząca bram IoT dostępna jest tutaj.

4. Chmura obliczeniowa

Chmura obliczeniowa stanowi połączenie magazynu danych oraz systemu pozwalającego na wykonywanie obliczeń, przetwarzanie danych oraz ich raportowanie. Umożliwia ona także elastyczny dostęp do danych przez Internet. W praktyce stanowi ona zestaw zintegrowanych usług, przy są one typowo tworzone specjalnie dla konkretnych wymagań. Dalszy opis dotyczący technologii chmurowych oraz popularnych platform chmurowych IoT.

Dalsza lektura

Polecamy wizytę w Centrum IoT na stronie firmy Farnell element14.

Artykuły opublikowane w ramach cyklu IoT Hub

IoT Hub: Technologie Internetu Rzeczy

Wi-Fi w systemach Internetu Rzeczy

Bluetooth LE i jego wykorzystanie w IoT

ZigBee – otwarty standard sieci mesh

LoRaWAN i SigFox – dwa standardy sieci IoT

Iot Hub: Bezprzewodowe sieci czujnikowe i zasilanie systemów IoT

Internet Rzeczy… bez Internetu, czyli o cyberbezpieczeństwie systemów IoT

IoRT, czyli Internet Rzeczy Robotycznych

Logistyka 4.0, czyli IoT w łańcuchach dostaw

Druga era cyfrowej sprzedaży detalicznej

Wearables, czyli elektronika noszona

Jak usprawnić utrzymanie ruchu korzystając z IoT?

IoT w transporcie